پزشکیسلامت باش

آیا می توانید سیر بخورید اگر مبتلا به دیابت باشید؟ (قسمت اول)

افراد مبتلا به دیابت قادر به تولید انسولین کافی نیستند یا سلول‌های بدن این افراد از انسولین تولید شده استفاده نمی‌کنند و در واقع به انسولین پاسخ نمی‌دهند و نسبت به آن مقاومت می‌کنند، این مسئله می‌تواند سطح قند خون افراد را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.

مهم است که آنچه را که می‌خورید کنترل کنید تا سطح قند خون خود را تا حد ممکن ثابت نگه دارد. یک راه برای کنترل مقدار قند غذاها اطلاع از شاخص گلیسمی (GI) هر غذا است، که نشان می‌دهد چقدر یک غذای خاص می‌تواند سطح قند خون شما را افزایش دهد. با برنامه‌ریزی غذاهای روزانه و اجتناب از ترکیبات با کربوهیدرات بالا می‌توانید مقدار قند دریافتی بدنتان را تنظیم کنید. شاخص گلیسمی پایین بین ۱ تا ۵۵ و شاخص بالا از ۷۰ و بالاتر است. مهم است بدانیم که غذاهای طبیعی مانند سیر، اگرچه غنی از کربوهیدرات‌ها نیستند، با این حال می‌توانند سطح قند خون را کنترل کنند یا خیر.

اگر دیابت دارید، مزایای خوردن سیر چیست؟

اکثر بزرگ‌سالان می‌توانند با خیال راحت سیر مصرف کنند، زیرا برای آن‌ها حساسیت زا نیست. برای برخی افراد، طعم و مزه، بوی، یا spiciness سیر می‌تواند یک مسئله باشد. به طور سنتی، سیر برای به کاهش سطح کلسترول بالا و فشار خون بالا توصیه می‌شود. مصرف سیر همچنین ممکن است بروز بیماری قلبی را کاهش دهد، وضعیتی که حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا به دیابت را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در مراحل پایانی بیماری دیابت اتفاق خواهد افتاد. یک مطالعه  در سال ۲۰۰۶ نشان داد، مصرف سیر خام ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کند و همچنین خطر ابتلا به آترواسکلروز را کاهش دهد. این یک ویژگی خاص برای سیر است، زیرا دیابت باعث افزایش خطر التهاب مربوط به آترواسکلروز می‌شود. اگر موضوع اثر سیر بر دیابت هنوز تحت بررسی است، اما بررسی و مطالعات سال ۲۰۱۴ نیز این ایده را مطرح می‌کند که مصرف منظم سیر ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کند.

سیر همچنین منبع خوبی از ویتامین B6 و C است. ویتامین B6 در متابولیسم کربوهیدرات دخیل است.  ویتامین C نیز ممکن است در حفظ سطح قند خون نقش داشته باشد. به طور کلی، فوائد لیست زیر برای سیر نشان داده شده است:

  • بهبود سلامت سیستم قلبی عروقی با کاهش سطح کلسترول، تری گلیسیرید و چربی خون
  • کاهش فشار خون
  • اثر ضد تومور
  • جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی
  • اثر ضد باکتری و ضد قارچی قوی

ادامه مطلب را در قسمت دوم بخوانید…

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن