ارتباط خانوادگیخانه و خانواده

قلدری در مدرسه چطور اتفاق می افتد؟ واکنش کودکان به آن چیست؟

موضوع قلدری در مدرسه با سلامت روانی دانش اموزان ارتباط زیادی دارد. موضوع خشونت در مدارس موضوع پیچیده‌ای است و باید از جنبه های مختلف آن‌را بررسی کرد. تفریح به کمک خشونت قطعا در سلامت روان افراد تاثیر می گذارد.در زمانی که ما منتظر سیاست مداران هستیم دکتر بوربا به جنبه دیگری اشاره کرد که خشونت و قلدری کردن از طریق یادگیری رخ می‌دهد. چند هفته قبل از اینکه در دبیرستان کلمبیا در سال ۱۹۹۹ قتل عامی رخ دهد دکتر میشل بوربا، کنفرانسی را برای والدین در شهر لیتلتون کلریدا ارایه کرد. بوربا روانشناس تربیتی است که در زمینه رشد اخلاقی والدین و فرزندان تحقیق می‌کند در این کنفرانس در مورد تربیت فرزندان با شخصیت قوی صحبت کرد. بعد از قتل عامی که در کلمبیا اتفاق افتاد دو دهه مطالعات در مورد این بود که چه روشی برای تربیت انتخاب کنیم تا فرزندان به محیط اطراف خود احترام بگذارند. به دنبال این سخنرانی‌ نوجوانی به دکتر بوربا مراجعه کرد و به او گفت که در مدارس احترام و مراقبت مهم ترین اصول است.

خشونت در مدراس میتواند به جهنمی سخت برای کودکان و نوجوانان تبدیل شود

 

از نظر دکتر بوربا هر کودکی مستحق این است در فضایی که قرار گرفته احساس امنیت کند. دکتر میشل راهنمایی‌های جدیدی را در مورد آزار و اذیت‌ها در مدارس ارایه کرد. او در کتاب جدید خود در مورد راه‌هایی برای جلوگیری از این آزار و اذیت‌ها در مدارس صحبت کرد. از زمانی که اون کشتار در مدرسه کلمبیا رخ داد آموزش و پرورش و روانشناسان به دنبال راهی برای یافتن علت خشونت این افراد و روشی برای پیشگیری از آن هستند. همچنین میتوان عصبانیت کودکان را با روش‌هایی مدیریت کرد.

قلدری

سریال ۱۳ دلیل برای اینکه چرا، اخیرا به محوریت خشونت در مدرسه و مشکلاتی که دانش آموزان با آن روبه رو میوشند ساخته شده است.

موضوع خشونت در مدرسه با سلامت روانی دانش آموزان ارتباط زیادی دارد. موضوع خشونت در مدارس موضوع پیچیده‌ای است و باید از جنبه‌های مختلف آن‌را بررسی کرد. تفریح به کمک خشونت قطعا در سلامت روان افراد تاثیر می‌گذارد. در زمانی که ما منتظر سیاست مداران هستیم دکتر بوربا به جنبه دیگری اشاره کرد که خشونت و قلدری کردن از طریق یادگیری رخ می‌دهد.

شش راه برای ایجاد مدارس امن و دور از قلدری

دکتر بوربا چندین سال را برای پیدا کردن راه‌های جلوگیری از قلدری صرف کرد و در اینجا به چند مورد از نتایج تحقیقات ایشان اشاره می‌کنیم:

قوانین محکم در این زمینه: مدارس باید قوانین جدی و سیاست‌هایی را که ارزش‌های مدرسه و مقررات منطقه‌ای و ایالتی را پشتیبانی می‌کنند، ایجاد کند. سیاست‌ها باید بر روی پیشگیری تمرکز کنند، از دخالت جدی خانواده‌ها برخوردار باشند و با هدف ایجاد یک محیط یادگیری محترم در نظر گرفته شوند.

تشخیص سریع: مدارس باید دانش آموزان، کارکنان، خانواده‌ها و اعضای جامعه را برای شناسایی افراد قلدر آموزش دهد. این امر از طریق آموزش مستمر رخ می‌دهد و هدف این است که تمام آموزش‌دهندگان تعاریف مشابهی را ارایه کنند.

گزارش اتفاقات بد: روش‌های واضحی برای گزارش افراد قلدر باید ارایه شود. این روش شامل ایجاد فرصت‌هایی برای گزارش دادن ناشناس، گزارش به مربیان و یا تعلیم‌دادن بچه‌ها در مورد نحوه گزارش دادن است.

واکنش نشان دادن: قربانیان یا کسانی که شاهد قلدری دیگران هستند باید بدانند که به چه روشی واکنش نشان دهند. پس بهتر است ما آموزش‌های لازم را در این زمینه به دانش آموزان ارایه دهیم. در نتیجه این آموزش دانشجویان می‌توانند در لحظه ضروری واکنش مناسبی را انجام دهند.

پذیرش دانش آموزان: معلمان باید در شناسایی دانش آموزانی که نسبت به قلدری آسیب پذیر هستند را شناسایی کنند و از مهارت‌های خود را برای جلوگیری از تحریک آن‌ها به انجام این‌کار استفاده کنند. این امر شامل ایجاد روابط با دانش آموزان آسیب پذیر، برقراری ارتباط با والدین و انتقال کودکان به خدمات روان شناختی در صورت نیاز می‌باشد.

آموزش: مدارس باید به دانش آموزان یاد دهد که مهربانی را جایگزین آزار و اذیت قرار دهند. از آنجایی که رفتارهای قلدری اغلب در سن جوانی خود را نشان می‌دهد ، ضروری است که مربیان و خانواده‌ها به کودکان کمک کنند تا رفتارها و عادت های قابل قبول و مراقبتی را بیاموزند.

مطالب مرتبط
منبع
psychologytoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن