پزشکیسلامت باش

انقباض برکتسون هیکس چیست ؟

انقباض برکتسون هیکس در واقع تمرین بدن برای زایمان است. این انقباض‌ها تا حدودی دردناک و ملایم هستند و حسی شبیه به فشرده شدن رحم ایجاد می‌کنند. معمولاً این انقباض‌ها از نیمه دوم بارداری احساس می‌شود. در ابتدا نامنظم هستند اما کم‌کم الگوی ثابتی پیدا می‌کنند و هر بار بین ۳۰ تا ۲ دقیقه الگوی انقباض تکرار می‌شود.

انقباض برکتسون هیکس (Braxton Hicks) چیست؟

این انقباض، یک انقباض متناوب است که از ابتدای دوران بارداری شروع می‌شود، البته زنان اوایل متوجه این انقباض نخواهند شد. با پیشرفت بارداری انقباض‌های برکتسون هیکس بیشتر اتفاق میافتد، اما کم‌کم این انقباض‌ها منظم و بدون درد خواهد شد. گاهی انقباض‌های برکتسون هیکس از علائم زایمان زودرس خواهد بود؛ بنابراین به این انقباض‌ها توجه داشته باشید. معمولاً بعد از چند هفته این انقباض‌ها مرتب شده‌اند و دردی تجربه نخواهید کرد؛ اما اگر با علائم زیر رو به‌ رو شدید احتمالاً با زایمان زودرس مواجه هستید، بنابراین بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

 • زمانی که انقباض‌ها شدیدتر، مکرر، نامنظم و همراه با درد و ناراحتی باشد،
 • اگر این انقباض‌ها در دهانه رحم احساس شوند، به احتمال زیاد در حال تغییر دهانه رحم است و این انقباض‌ها می‌تواند باعث نازک شدن دهانه رحم و حتی باز شدن آن شود.

احساس انقباض برکتسون هیکس چگونه است؟

انقباض برکتسون هیکس که به شکل منظم و بدون درد است که هیچ گونه تغییری در ظاهر گردن رحم ایجاد نمی‌کند. هنگامی که انقباض برکتسون هیکس رخ می‌دهد، زنان باردار این انقباض را در رحم، ناحیه شکم و کشاله ران احساس می‌کنند که با استراحت بهبود پیدا خواهد کرد. تا زمانی که این انقباض‌ها نامنظم است، می‌تواند منجر به آسیب‌ دیدگی جنین شود و برای مادران ایجاد ناراحتی کنند. این انقباض‌ها گاهی اوقات قوی و دردناک نیز هستند.

چگونه می‌توان انقباض برکتسون هیکس را به درستی تشخیص داد؟

انقباض‌های برکتسون هیکس معمولاً در روزها و هفته‌های اول نامنظم است اما بعد از مدتی، منظم و ریتمیک می‌شود، حتی ممکن است دردناک هم باشد؛ اما این انقباض‌ها به مرور زمان قوی‌تر، طولانی‌تر یا نزدیک‌تر نمی‌شود. انقباض‌های برکتسون هیکس می‌توان در هر زمان از شبانه روز تجربه کرد، اما اغلب این انقباض‌ها، زمانی که بدن آب از دست می‌دهد، بعد از فعالیت فیزیکی یا رابطه جنسی بیشتر احساس خواهد شد.

زمانی که انقباض برکتسون هیکس با احساس ناراحتی همراه است چه کار باید کرد؟

معمولاً انقباض‌های برکتسون هیکس به مادران آسیب وارد نمی‌کنند؛ اما گاهی می‌تواند با درد و ناراحتی همراه باشد که برای کاهش انقباض می‌توان فعالیت‌های زیرا امتحان کرد.

موقعیت خود را تغییر دهید، گاهی اوقات راه رفتن می‌تواند در کاهش درد مؤثر باشد. در مواقعی استراحت کردن در تسکین و کاهش انقباض مؤثر است. انجام تمرین‌های ورزشی آرام با چند نفس عمیق (تمرین‌های که در کلاس‌های آمادگی برای زایمان به شما می‌آموزند) برای کاهش انقباض‌ها مؤثر هستند. همچنین حمام گرم نیز می‌تواند به کاهش درد و انقباض کمک کند. نکته مهم این است که تغییر وضعیت در کاهش انقباض تأثیر گذار است.

در چه مواردی باید با احساس انقباض باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر انقباض‌های شما به شدید، دردناک و مکرر باشد می‌تواند نشانه‌ای زایمان زودرس باشد، با مشاهده‌ای هر یک از علائم زیر در انقباض‌ها هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمایید.

 • درد شکمی یا گرفتگی مانند زمان قاعدگی
 • انقباض‌های نامنظم (تجربه انقباض‌های نامنظم هر ۶ دقیقه یک بار یا ۱۰ بار در ساعت حتی اگر با درد همراه نباشد)
 • هنگام خونریزی در واژینال، یا لکه بینی همراه با انقباض
 • افزایش ترشحات واژن
 • تغییر در نوع تخلیه اگر همراه با آب یا خون باشد.
 • احساس فشار بیشتر در ناحیه لگن یا زیر شکم (احساس می‌کنید جنین به سمت پایین فشار می‌آورد)
 • احساس شدید درد در کمر که متناسب با ریتم انقباض نباشد.

انقباض برکتسون هیکس، در فواصل منظم ۳۰ تا ۹۰ ثانیه رخ می‌دهد. با دیدن علائم زیر هرچه سریع‌تر خود را به بیمارستان برسانید

 • پاره شدن کیسه آب، حتی اگر انقباضی احساس نمی‌کنید.
 • خونریزی در واژینال، اگر بیشتر از لکه بینی باشد.
 • انقباض‌ها هر ۵ دقیقه یا کمتر تکرار می‌شوند.
 • اگر انقباض‌ها مداوم و همراه با درد باشد.
مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن