پزشکیسلامت باش

راه های درمان سرطان مغز

در این مطلب روش‌های درمانی استاندارد مراقبتی برای افراد مبتلا به سرطان مغز ، آمده است. استاندارد مراقبتی یعنی بهترین درمان کشف شده. وقتی برای برنامه‌ریزی درمانی تصمیم‌گیری می‌شود، اغلب بیماران به انجام آزمایشات بالینی به‌ عنوان روشی برای درمان تشویق می‌شوند. آزمایش بالینی، مطالعه‌ای پژوهشی است که رویکردی جدید برای درمان را مورد آزمایش قرار می‌دهد. پزشکان می‌خواهند بدانند که آیا درمان جدید، امن، تأثیرگذار و احتمالاً بهتر از درمان استاندارد است یا خیر. آزمایشات بالینی می‌تواند دارویی جدید، ترکیبی جدید از درمان‌های استاندارد یا دُز جدیدی از داروهای استاندارد یا دیگر درمان‌ها را مورد آزمایش قرار دهد. پزشک شما می‌تواند به شما در انتخاب روش درمانی‌تان کمک کند.

نمای کلی درمان

در مراقبت از سرطان مغز، پزشکان مختلف اغلب با یکدیگر کار می‌کنند تا برنامه کلی درمانی بیمار را که ترکیبی از انواع درمان‌ها است، به خوبی طرح‌ریزی کنند. به این روش، تیم چند رشته‌ای گفته می‌شود. تیم‌های مراقبتی سرطان شامل متخصصین مختلف مراقبت‌های بهداشتی می‌شود که عبارت‌اند از دستیاران، پرستاران انکولوژیست، مددکاران اجتماعی، داروسازان، مشاوران، متخصصین تغذیه و دیگران. بسیار مهم است که تیم مراقبتی وجود داشته باشد که به صورتی تخصصی‌تر مراقب افراد مبتلا به سرطان مغز باشند. شرح شایع‌ترین روش‌های درمان سرطان مغز در ادامه آمده است، که شامل درمان‌هایی می‌شود که به مدیریت علائم و نشانه‌های بیماری کمک می‌کند. روش‌های درمان و توصیه‌ها به چندین عامل بستگی دارد:

  • اندازه، نوع و درجه تومور
  • اینکه تومور به بخش‌های حیاتی مغز فشار می‌آورد یا نه.
  • اگر تومور به دیگر اعضای بدن یا CNS گسترش پیدا کرده باشد
  • عوارض جانبی احتمالی
  • ترجیحات بیمار و سلامت کلی او

مراقبت از علائم و عوارض جانبی

سرطان مغز و درمان آن اغلب باعث عوارض جانبی می‌شود. علاوه بر درمان‌هایی که برای کاهش، توقف یا از بین بردن تومور انجام می‌شود، قسمت مهمی از مراقبت برای از بین بردن نشانه‌ها و عوارض جانبی است. این رویکرد را مراقبت تسکین‌دهنده یا حمایتی می‌گویند و شامل حمایت از بیمار با برطرف سازی نیازهای فیزیکی، احساسی و اجتماعی می‌شود.

برخی نشانه‌های تومور مغزی می‌تواند شدید باشد و تأثیر بزرگی روی زندگی روزانه بیمار و خانواده‌اش داشته باشد. بااین‌حال، نشانه‌های اغلب می‌توانند با استفاده از داروهای خاص کنترل شوند. مراقبت حمایتی افراد مبتلا به سرطان مغز به شرح زیر است:

  • داروهایی که کورتیکواستروئید نامیده می‌شوند. این‌ها برای کاهش تورم در مغز که می‌تواند درد را بدون نیاز به داروهای مسکن از بین ببرد، استفاده می‌شوند. این داروها همچنین به بهبود نشانه‌های عصبی با کاهش فشار ناشی از تومور و تورم در بافت مغز کمک می‌کنند.
  • داروهای ضد انعقاد. این داروها به کنترل تشنج‌ها کمک می‌کند و انواع مختلفی از داروها وجود دارد. آن‌ها باید توسط نورولوژیست شما تجویز شوند.

جراحی

جراحی یعنی حذف تومور و برخی بافت‌های سالم اطراف در طول یک عمل جراحی است. معمولاً اولین درمانی است که برای تومور مغز استفاده می‌شود و اغلب تنها درمان مورد نیاز برای تومورهای مغزی درجه پایین است. حذف تومور می‌تواند نشانه‌های عصبی را بهبود ببخشد و باعث می‌شود درمان تومور مغزی مؤثرتر باشد و در بسیاری از موارد پیش‌آگاهی فرد را از تومور مغزی بهبود می‌بخشد. یک جراح مغز، پزشکی است که متخصص جراحی مغز و ستون فقرات است. جراحی مغز نیازمند حذف بخشی از جمجمه، طی پروسه‌ای به نام سرگیوتومی است. بعدازاینکه جراح، تومور را برمی‌دارد، استخوان خود بیمار به‌ عنوان پوششی در قسمت بازشده جمجمه استفاده می‌شود.

پیشرفت‌های بسیار خوبی در جراحی سرطان مغز اتفاق افتاده است، ازجمله استفاده از نقشه‌برداری قشری، تصویربرداری پیشرفته و رنگ‌های فلوئورسنت.

پرتودرمانی

پرتودرمانی یعنی استفاده از اشعه ایکس با انرژی بالا یا دیگر اشعه‌ها برای از بین بردن سلول‌های سرطانی. پزشکان ممکن است از پرتودرمانی برای کُند ساختن یا متوقف ساختن رشد تومور استفاده کنند. معمولاً بعد از جراحی و احتمالاً به همراه شیمی‌درمانی انجام می‌شود. پزشکی که در انجام پرتودرمانی برای درمان تومور متخصص است، متخصص رادیولوژی نامیده می‌شوند. شایع‌ترین نوع درمان پرتودرمانی را پرتودرمانی اشعه ماورا بنفش بیضوی می‌گویند که پرتو از طریق دستگاهی بیرون از بدن ارسال می‌شود. وقتی پرتودرمانی از طریق ایمپلنت‌ها انجام شود به آن پرتودرمانی داخلی می‌گویند.

شیمی‌درمانی

شیمی‌درمانی یعنی استفاده از داروها برای از بین بردن سلول‌های سرطانی، که معمولاً از طریق از بین بردن توانایی رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی انجام می‌گیرد. هدف شیمی‌درمانی می‌تواند، نابودی سلول‌های تومور باقیمانده بعد از جراحی باشد که رشد تومور را کند می‌سازد و نشانه‌ها و علائم آن‍را کاهش می‌دهد. شیمی‌درمانی توسط یک انکولوژیست انجام می‌شود، که پزشکی است که متخصص درمان تومور از طریق دارو است.

شیمی‌درمانی سیستمیک وارد جریان خون می‌شوند تا در سراسر بدن به سلول‌های تومور برسند. راه‌های شایع انجام شیمی‌درمانی شامل، قرص یا کپسولی است که بلعیده می‌شود یا از طریق رگ‌ها وارد جریان خون می‌شود. همچنین می‌توان از کاتتر برای انتقال دارو به بدن استفاده کرد.

درمان هدفمند

علاوه بر شیمی‌درمانی استاندارد، درمان هدفمند، درمانی است که ژن‌ها، پروتئین‌ها یا بافت‌های محیطی تومور را هدف قرار می‌دهند که به کاهش رشد و بقای تومور کمک می‌کنند. این نوع درمان، مانع رشد و گسترش سلول‌های تومور می‌شوند و باعث محدود شدن آسیب وارده به سلول‌های سالم می‌گردند.

مطالب مرتبط
منبع
cancer
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن