پیشرفت شخصیپیشرفت کن

تولد دوباره یک هدف بعد از شکست ؛ هدف را هیچ وقت رها نکن

به عنوان بخشی از زندگی باید این را بپذیریم که ما از طریق شکست‌هایمان یاد می‌گیریم و هدف‌ های جدید می‌سازیم و قطعا یک شکست تلخ را نمی‌توان نابودی تلقی کرد بلکه حتی می‌تواند یک راه خوب را پیش روی ما قرار دهد.

در به دست آوردن چیزی که آرزو داشتید شکست خوردید. شاید یک امتحان یا یک‌شکل و یا حتی یک رابطه عاطفی. اما درگیری ذهنی اصلی شما یک دوراهی است که در آن گیر افتاده‌اید. آیا باید برای شکست خود ناراحت بود و دست از تلاش کردن و ادامه زندگی برداشت یا باید به فکر چاره بود؟ ولی شما با خواندن این مطلب نشان می‌دهید که قطعاً نمی‌خواهید پا پس بکشید و شکست خود را قبول کنید. در ادامه شما با اقدامات مفیدی آشنا خواهید شد تا بتوانید هرچه سریع‌تر با شکست خود کنار بیاید.

من می‌توانم و آن را انجام خواهم داد

بدون شک این جمله‌ای است که شما باید هر روز آن‌را با خودتان تکرار کنید. هرروز صبح که از خواب بیدار شدید آن‌را تکرار کنید، به خودتان انگیزه دهید و بگویید که امروز یک روز جدید است که با بقیه متفاوت است و مناسب‌ترین وقت برای انجام وظایف خواهد بود. تغییر دادن زندگی از چیزهای کوچکی مانند یک جمله شروع می‌شود هرچند که گذشته غیرقابل‌ بازگشت و تغییر دادن است اما همین‌ که تصمیم بگیرید که الآن تغییر کنید آینده خود را نیز به بهترین شکل تضمین کرده‌اید.

نقشه خود را مشخص کنید

قدم دوم در رسیدن به هدف، طرح یک برنامه درست و اصولی است. یک هدف را برای خود تعیین کنید سپس در مورد آن هر اطلاعاتی را که می‌توانید به دست آورده و با افراد باتجربه و حرفه‌ای در مورد رسیدن به هدف خود مشورت کنید. اکنون‌ که اطلاعات کافی دارید، برنامه خود را برای رسیدن به هدف تنظیم کنید. داشتن یک برنامه می‌تواند به‌خوبی نقاط ضعف و قوت شما و توانایی‌های شما را نشان دهد و به نحوی می‌توان گفت به شما کمک خواهد کرد تا بهتر شرایط را درک کنید.

هدف خود را تقسیم‌بندی کنید

تقسیم کردن یک هدف به بخش‌های کوچک‌تر، قدم بعدی شما است. بدین ترتیب هم انگیزه شما را بالا نگه ‌می‌دارد و هم هدف بعدی را نیز نزدیک‌تر می‌کند. در ابتدا به مدت یک هفته روال عادی برنامه خود را دنبال کنید سپس از هفته دوم آن‌را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. برای مثال شما می‌خواهید در یک دو ماراتون پنج کیلومتری شرکت کنید پس برنامه شما باید چیزی شبیه به این باشد:

  • هفته اول – سه بار در هفته بدوید.
  • هفته دوم – هر روز بدوید و فواصل استراحت را نیز کوتاه‌تر کنید.
  • هفته سوم – بر روی تقویت تنفس خود کار کنید.
  • هفته چهارم – به شدت تمرین کنید.
  • و درنهایت هدف خود را کسب کنید.

هدف خود را زیر نظر داشته‌ باشید

بزرگ‌ترین اشتباهی که می‌توانید مرتکب شوید این است، هنوز فکر می‌کنید که زمان اضافی باقی مانده است. قبل از این‌ که شما بتوانید آن‌را تشخیص دهید زمان را از دست داده‌اید. متاسفانه زمان تنها چیزی است که هیچ کنترلی روی آن نداریم و قادر به حفظ آن نیستیم. در واقع با از دست دادن زمان نتیجه به تعویق خواهد افتاد، کاری که با هر بار انجام دادن آن، ماهرتر می‌شوید حتی می‌توان گفت که اعتیاد آور نیز است. با از دست دادن زمان و انجام نشدن به موقع کارها، رفته رفته حجم کاری‌های عقب افتاده زیاد می‌شوند و در آخر مجبور می‌شوید که از آن دست بکشید.

پیروزی‌های کوچک را جشن بگیرید

به خاطر این‌که توانسته‌اید در راه رسیدن به هدفتان ثابت‌قدم باشید، به خودتان جایزه بدهید. شاید آغاز رسیدن به یک هدف سخت باشد اما ثابت‌قدم بودن در راه رسیدن به هدف سخت‌تر. پیشرفت خود را دنبال کنید و آن‌را زیر نظر بگیرید، شاید به آنچه تعیین کرده‌اید، هنوز نرسیده‌اید اما همین پیشرفت اندک انگیزه شما را بالاتر خواهد برد و می‌تواند زمینه‌ساز یک موفقیت بزرگ‌تر و بهتر باشد.

مانند قورباغه کر باشید

شاید بسیاری از شما داستان قورباغه کر را شنیده باشید. قورباغه‌ای که تلاش می‌کرد از یک درخت بالا برود درحالی‌که بقیه به او می‌گفتند تو نمی‌توانی و شکست خواهی خورد. همین کر بودن در آخر منجر به موفقیت قورباغه شد. او فریادهایی که سعی در منصرف کردن او داشتند را نشنید و به راه خود ادامه داد و متمرکز بر روی هدف خود باقی ماند تا در آخر توانست به بالای درخت برسد. این داستان در مورد ما نیز درست است. سعی کنید همیشه ذهن خود را خالی از دغدغه و مثبت نگه‌دارید، هیچ‌وقت به دنبال تأیید دیگران نباشید و نگذارید که افکار منفی به درون شما رخنه کنند و شما را شکست دهند. آنچه ما از اطرافیان می‌شنویم می‌تواند بر افکار ما تأثیرگذار باشد، ازاین‌رو باید سعی کنیم اطرافمان را با کسانی پر کنیم که سعی در تشویق ما دارند نه غیرازآن.

عوامل حواس‌پرتی را حذف کنید و متمرکز باقی بمانید

موفقیت تنها از طریق تمرکز بر روی هدف به دست ‌می‌آید. در عصر حاضر به خاطر وجود شبکه‌های اجتماعی می‌توان گفت که متمرکز ماندن بر روی هدف واقعاً سخت است و متأسفانه همیشه چیزی وجود دارد تا حواس شما را پرت کند. همین مشکلات به‌شدت ذهن و حافظه را به خود مشغول می‌کند. بسیاری از افراد از شبکه‌های اجتماعی فقط برای گذراندن اوقات فراغت خود استفاده می‌کنند درحالی‌که این بدترین استفاده‌ای است که از شبکه‌های اجتماعی می‌شود. شما می‌توانید از آن‌ها برای پیشرفت خود و ایجاد ارتباط‌های جدید و یا حتی یادگیری نیز استفاده کنید اما همیشه باید برای خود قوانینی را داشته باشید تا هم از آن‌ها به‌درستی استفاده کنید و هم وقت‌تان تلف نشود.

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

زندگی شما متعلق به شماست و هیچ‌وقت نمی‌توانید آن‌را با افراد دیگر معاوضه کنید. همیشه این را در خاطر داشته باشید که بهترین منابع امکانات، لزوماً بهترین نتایج و موفقیت‌ها را در پی ندارند بلکه کسانی موفق می‌شوند که باانگیزه و دارای نگرشی مثبت هستند. شما رئیس زندگی خودتان هستید و کسی غیر از شما نمی‌تواند آن‌را بهتر کند.

نقطه‌ضعف‌های خود را تقویت کنید

همه افراد دارای نقاط قوت بخصوصی هستند که آن‌ها را از دیگران متمایز می‌کند. بعضی از افراد ممکن است نقاط قوت‌ خود را بهتر نشان دهند اما شاید دیدن این افراد حس ناتوان بودن و بی‌ارزشی را به شما انتقال دهد. باید به شما بگویم که سخت در اشتباه هستید. شما نیز باید توانایی‌های خود را پیدا کنید و بر آن‌ها تکیه کنید البته از نقاط ضعف نیز غافل نمانید اما این بار با یک دیدگاه متفاوت‌تر با نقاط ضعف برخورد کنید نه لزوماً یک دیدگاه ناشی از ضعف و ناتوانی. در آخر باید این را بدانید که فرار کردن از مشکلات آن‌ها را بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌کند و عملاً به‌جایی خواهید رسید که دیگر نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید.

به‌جایی که آغاز کردید نگاه کنید

به مسیری که طی کردید یک‌بار دیگر نگاه کنید. حس خوبی دارد هنگامی‌که می‌بینید چه سختی‌هایی را تحمل کرده‌اید تا به اینجا رسیده‌اید. تنها چیزی که شما را به اینجا رسانده است، قدرت تصمیم‌گیری و وقف تک‌تک لحظات شما برای موفقیت بوده است نه شانس و اتفاق. درنهایت باید گفت که مثبت بودن کلید موفقیت شما برایی رسیدن به اهداف‌تان خواهد بود.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن