پزشکیسلامت باش

چطور می‌توانیم سن بدن خود را به صورت واقعی اندازه گیری کنیم؟

اندازه گیری سن بدن به ما کمک می‌کند تا از اوضاع سلامتی بدنمان باخبر شویم و اگر در شرایط سختی به سر می‌برد برای بهبود آن تلاش کنیم. در ادامه روش‌هایی برای اندازه گیری سن بدن آمده است.

اندازه‌گیری ترکیب ظاهری بدن

اندازه دور کمر تا رانتان را اندازه‌گیری کنید: بدن شما بیشتر شبیه گلابی، سیب یا آووکادو است؟ هرچه که سن‌مان بالا می‌رود وزنمان افزایش می‌یابد و بدن یک فرد و به‌ طور خاص اندازه دور کمر تا رانتان روشی سریع برای ارزیابی توزیع چربی در بدنتان است که می‌تواند خطرات قلبی ممکن همچون فشار خون بالا، دیابت و حمله قلبی و برخی از انواع سرطان را افزایش دهند. اندازه رانتان را بر دور کمرتان را تقسیم کنید و سپس بر ۲ تقسیم کنید. برای اندازه‌گیری دور کمر تا ران، نسبتی بیش از ۱ برای مردان و ۰/۸۵ برای زنان نشان می‌دهد که شما بیش از مقدار ایده‌آل، چربی در اطراف بدنتان دارید. ۱ سال به سنتان اضافه کنید اگر از نسبت توصیه‌شده فراتر رفتید.

شاخص توده بدنتان(BMI) را محاسبه کنید: شاخص توده بدن شما روشی دیگر برای اندازه‌گیری ظاهر بدنتان است، تقسیم وزن (کیلوگرم) بر قد (متر). شاخص توده بدنی بالا می‌تواند مقدار زیادی از چربی بدن را نشان دهد و به شما هشدار مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی را می‌دهد. برای محاسبه شاخص توده بدنی‌تان، مربع قدتان را محاسبه کنید و وزنتان را بر مربع قدتان تقسیم کنید. عدد به‌ دست‌آمده شاخص توده بدنی شماست. عدد ۲۵ یا بالاتر، دارای اضافه‌وزن شناخته می‌شود.

چربی بدنتان را تجزیه‌وتحلیل کنید: دقیق‌ترین را برای قضاوت در مورد ترکیب ظاهری بدنتان بیشتر از نسبت ران به دور کمر یا شاخص توده بدن تجزیه‌ و تحلیل چربی بدن است و دقیق‌ترین راه برای انجام این کار مقاومت ظاهری بیوالکتریکی است. در طول چنین آزمایشی، که می‌توانید با کمک یک مربی ورزشی انجام دهید، دراز می‌کشید و دو الکترود را روی پایتان قرار می‌دهید. سپس یک جریان الکتریکی در سراسر بدنتان ارسال می‌شود. این جریان بسیار کوچک است، به حدی که آن را احساس هم نمی‌کنید. آزمایش سپس مقدار دقیق اینکه بدنتان چقدر چربی دارد را نشان می‌دهد.

برای دریافت نتیجه درست نباید پیش از انجام آزمایش ورزش کنید یا ساعات پیش از آن الکل مصرف کنید. زنان چربی بدن بیشتری نسبت به مردان دارند. برای زنان، اگر درصد بین ۱۵ تا ۲۴ بود به سنتان کاری نداشته باشید. اگر درصدتان ۲۵ تا ۳۳ بود ۶ ماه به سنتان اضافه کنید. اگر زیر ۱۵ یا بیش از ۳۳ درصد به‌دست‌آمده است ۱ سال اضافه کنید. برای مردان، اگر درصد میان ۶ تا ۱۷ بود هیچ کاری نکنید و اگر درصدتان بین ۱۸ تا ۲۴ است ۶ ماه اضافه کنید و اگر زیر ۶ یا بالای ۲۵ درصد هستید، ۱ سال به سنتان اضافه کنید.

ارزیابی سبک زندگی برای تخمین سن بدن

میزان خواب شبانه خود را اندازه‌گیری کنید. بدن انسان نیاز به خواب دارد. خواب به مغز و بدنتان فرصت استراحت و بهبود می‌دهد، در حالی‌ که کمبود خواب شما را در خطر فشارخون بالا، مرض کلیه، حمله عصبی قلب و چاقی قرار می‌دهد. کمبود خواب همچنین عملکرد شناختی شما را مختل می‌سازد. چقدر در شب می‌خوابید؟ متوسط خواب مورد نیاز برای بزرگسالان بین ۷ و ۸ ساعت در شب است. خواب کمتر می‌تواند شما را به لحاظ ذهنی خسته سازد و ازنظر جسمی پیرتر نشان دهد.

اگر هر شب به‌ طور منظم بین ۷ تا ۹ ساعت می‌خوابید ۶ ماه به سنتان اضافه کنید. اگر بین ۵ تا ۶ ساعت  یا بیش از ۹ ساعت می‌خوابید ۱ سال به سنتان اضافه کنید. اگر کمتر از ۵ ساعت می‌خوابید ۲ سال به سنتان اضافه کنید تا مقدار درست سن بدن خود را بدست آورید.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن