خانه داریخانه و خانواده

سفید کردن لباس‌ و جلوگیری از کدر شدن آن‌

سفید کردن لباس‌ و چگونگی استفاده از سفید کننده یکی از دغدغه‌های زنان خانه‌دار است. معمولاً لباس‌های سفید خیلی زود کدر می‌شوند و شاید به دلیل اینکه نمی‌دانید چه طور باید آن‌ها را سفید کنید، مجبور شوید آن‌ها را دور بیندازید، اما دست نگهدارید.

اقداماتی برای سفید کردن لباس‌

۱-قبل از اقدام به سفید کردن لباس ابتدا برچسب مربوط به مراقبت‌های لباس را بررسی کنید. اگر روی آن نوشته شده بود  از سفید کننده استفاده نکنید.» این کار را انجام ندهید، چون باعث آسیب رساندن به لباس می‌شوید.

۲-اگر برای اولین بار است که می‌خواهید سفید کردن لباس‌ها را امتحان کنید، ابتدا یک نقطه از لباس که در معرض دید نیست را با سفید کننده بشویید تا از این‌که لباس آسیب نمی‌بیند اطمینان حاصل کنید.

۳- حالا باید شست‌وشو را آغاز کنیم. اگر از یک سفید کننده مخصوص پارچه یا سفید کننده حاوی اکسیژن استفاده می‌کنید، می‌توانید بر طبق دستورالعمل تولید کننده، در شروع شست‌وشو آن را اضافه کنید. اگر از سفید کننده مایع کلرین دار استفاده می‌کنید، مقدار توصیه‌ شده آن را در مخزن شوینده لباس‌شویی بریزید و به مدت ۵ دقیقه بشویید.

۴-لباس‌ها را به روش معمول خشک‌ کنید.

حالا در ادامه به شما می‌گوییم که چگونه لباس‌های کدر شده را دوباره سفید کنید.

۱-شستن لباس‌ بعد از یک یا دو بار پوشیدن

عرق و چرک بدن باعث می‌شوند که پارچه‌های سفید، رنگ زرد یا خاکستری به خود بگیرند. باید قبل از افتادن این اتفاق لباس‌ها را شست.

۲-پاک کردن هرچه سریع‌تر لکه‌ها

لکه‌های مواد غذایی، مثل سس گوجه‌فرنگی یا قهوه کاملاً قابل‌ مشاهده هستند اما بعضی از لکه‌ها وجود دارند که شما نمی‌توانید آن‌ها را ببینید، مثل رد عرق. این لکه‌ را باید هرچه سریع‌تر بشویید. برای انجام این کار از یک شوینده آنزیم دار مایع استفاده کنید. باید محل لک موردنظر را به مدت ۱۵ دقیقه داخل شوینده قرار دهید و بعد آن را بشویید.

۳- جدا کردن لباس‌های سفید و رنگی از هم

سعی کنید لباسهای رنگی و سفید را از یکدیگر جدا کنید و به صورت جداگانه آنها را بشویید. با اینکار خیالتان از سالم ماندن لباس راحت‌تر می‌شود

۴- استفاده از شوینده‌‌ی حاوی سفیدکننده

این محصولات باعث می‌شوند که لباس‌های سفید طی فرآیند شستشو سفیدتر شوند. شوینده‌های دیگری نیز وجود دارند که به‌صورت پودر آبی‌ رنگ می‌باشند که باعث می‌شوند که پارچه‌ها حالت سفید متمایل به آبی پیدا کنند نه سفید متمایل به زرد.

۵- پر نکردن بیش از اندازه لباس‌شویی

لباس‌ها برای اینکه تمیز شوند باید در لباس‌شویی بچرخند اما اگر تعداد لباس‌ها زیاد باشد، هم چرخش لباس‌ها سخت‌تر می‌شود و هم اینکه ماده شوینده نمی‌تواند با همه لباس‌ها واکنش دهد

۶- کنترل دمای آب

بالاترین دمای آب ممکن برای لباس را که به آن آسیب نزند، استفاده کنید. هرچه دما بالاتر باشد لکه‌ها بهتر پاک می‌شوند. حتماً به برچسب پشت لباس توجه کنید. به‌طورکلی برای اینکه لباس کیفیت و شکل ظاهری خود را به مدت طولانی‌تری حفظ کند باید به دستورالعمل مراقبت از لباس توجه کرد و در شست‌وشوی لباس دقت کافی به عمل آورد.

 

مطالب مرتبط
منبع
goodhousekeeping
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن