پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

روان رنجوری را چگونه به نفع خود تغییر دهیم؟

روان رنجوری یک ویژگی شخصیتی است، یکی از پنج خصیصه مهم که برای تعریف کلی شخصیت به کار می‌رود. خصیصه‌های دیگر عبارت‌اند از: قدرت پذیرش، موافق بودن، برون‌گرایی و سخت‌گیری. ویژگی‌های مرتبط با روان رنجوری نیز شامل اضطراب، خصومت، عصبانیت، افسردگی، سخت‌گیری نسبت به خود و آسیب‌پذیری ناشی از استرس هستند.

ویژگی‌هایی مانند هوش، شوخ طبعی، واقع‌بینی، خودآگاهی، حساسیت نسبت به دیگران و اضطراب اجتماعی، تغییرات خلق‌ و خو، اضطراب و پریشانی، سلامت عمومی ضعیف‌تر و واکنش‌های احساسی منفی، با روان رنجوری مرتبط هستند. در نتیجه افراد روان رنجور معمول رمانتیک بوده، روابط شخصی و خانوادگی دشوار و ناموفقی دارند، و نمی‌توانند در حفظ شغلشان موفق باشند، این افراد به‌ طور کلی از زندگی راضی نیستند.

بیشتر افراد روان رنجور خودشان را در دام الگوهای ناهنجار می‌اندازند؛ بنابراین احساس ضعف نسبت به خود باعث ایجاد حس خودشناسی منفی می‌شود، چرا که تغییرات مثبت باعث می‌شود فرد احساس کند به فردی متفاوتی تبدیل شده است. افراد روان رنجور نمی‌توانند پیشنهاد دیگران را برای تغییر و بهتر شدن بپذیرند.

در روان رنجوری شدیدتر، فرد ایده‌آل‌های غیرممکن را برای خود تصور می‌کند. در این افراد رفتارهای مثبت مثل کمک به دیگران، آرام بودن و حمایت گری، بخشندگی، انجام کارهای خیریه و احساس لذت بسیار کم دیده می‌شود. این رفتارهای مثبت چون تأیید و تشویق دیگران را به دنبال دارند، باعث می‌شود که احساس مفید بودن افزایش یابد و کیفیت روابط بالا رود.

روان رنجوری خصیصه رفتاری است که با افزایش سن کاهش می‌یابد. روان رنجوری شدید می‌تواند فلج کننده باشد؛ و باعث ایجاد مشکلات مزمن شود. این ویژگی رفتاری می‌تواند به‌ وسیله سایر ویژگی‌های شخصیتی تحت تأثیر قرار بگیرد.

افراد روان رنجور برونگرا، ممکن است تمایل داشته باشند که بیشتر در جمع افراد قرار بگیرند که این مسئله منجر به کشمکش درونی می‌شود، به این دلیل که اجتماعی‌تر بودن باعث ایجاد استرس بیشتر، انتقاد از خود و اضطراب می‌شود، با این وجود افراد روان رنجور درون‌گرا، روابط مشکل ساز کمتری دارند.

چگونه روان رنجوری تحت تأثیر رفتارهای مثبت اجتماعی قرار می‌گیرد؟

تحقیقات نشان داده‌اند که روان رنجوری با کاهش رفتارهای مثبت اجتماعی ارتباط دارد. شناسایی رفتارهای خاص که منجر به پیامدهای اجتماعی منفی می‌شود، می‌تواند به افراد روان رنجور در تقویت رفتارهای مثبت و جبران رفتارهای منفی کمک کند. از آنجایی که روان رنجوران تمایل دارند که خود آگاه‌تر و خود منتقدتر باشند، داشتن اطلاعات روان‌شناسی دقیق و با کیفیت، منجر به بهبود شخصیتی و کارهای درمانی مؤثرتر می‌شود.

طی یک تحقیق روی ۱۴۵۰ جوان، و بررسی‌هایی انجام شده بر روی رفتارهای مثبت اجتماعی، روان رنجوری، خود کار آمدی اجتماعی، اضطراب اجتماعی و هوش احساسی، حساسیت‌های اجتماعی و اعتماد به نفس، نشان داده‌اند کاهش رفتارهای مثبت اجتماعی در افراد روان رنجور با کاهش رفتارهایی رفتارهای مثبت اجتماعی، ارتباط دارد. در مقابل سطح بالاتر پریشانی شخصیتی،منجربه افزایش رفتارهای مثبت اجتماعی می‌شود.

برای کاهش مشکلات ناشی از روان رنجوری، باید انگیزه ایجاد کرد، درباره مزیت‌های تغییر رفتار فکر کرد و از دیگران کمک گرفت. می‌توان از درمان‌های گروهی و سایر درمان‌های مبتنی بر کمک به خود، استفاده کرد و جنبه‌های مثبت روان رنجوری را تقویت کرده و به این طریق روان رنجوری را به نفع خود تغییر داد.

مطالب مرتبط
منبع
psychologytoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن