پزشکیسلامت باش

خونریزی بعد از رابطه جنسی در دوران بارداری

زمانی که شما باردار هستید، به این معنی نیست که میل جنسی را سرکوب کرده و کنار بگذارید! با این حال، اگر هنگام بارداری و بعد از رابطه جنسی در این زمان خونریزی داشته باشید، به طور معمول می‌تواند تجربه بسیار ترسناکی برایتان باشد. بیایید نگاهی به این مشکل و همچنین برخی راه حل‌ها و دستورالعمل‌های احتمالی آن بی‌اندازیم.

علل خونریزی پس از سکس در زمان بارداری

دلایل عادی بسیاری وجود دارد که چرا زنان پس از رابطه جنسی در بارداری خونریزی می‌کنند. در وحله اول، جریان خون به ناحیه گردن رحم و واژن زیاد است و به تعداد زیادی از مویرگ‌های دیگر (رگ‌های خونی کوچک) برای انتقال خون در آنجا نیاز است. این مویرگ‌ها ظریف هستند و به راحتی در طول مقاربت آسیب دیده و پاره می‌شوند. خود گردن رحم نیز حساس و ظریف است و به راحتی می‌تواند تحریک شود و یا ممکن است خونریزی ناشی از پولیپ‌های گردن رحم باشد.

بعد از این خونریزی‌ها، مهم است بدانید که رابطه جنسی به کودک شما آسیب نخواهد رساند زیرا نوزاد در داخل رحم قرار دارد و واژن توسط پلاگین‌های ضخیم در رحم پوشانده شده است.

این چنین بیان می‌شود که اگر بعد از رابطه جنسی خونریزی داشته باشید بهتر است قبل از انجام رابطه مجدد با پزشک یا ماما صحبت کنید. در اغلب موارد، پزشکان این مسأله را به عنوان یک مشکل نمی‌بینند. با این حال، اگر سابقه سقط جنین در گذشته را دارید، بعضی از پزشکان توصیه می‌کنند که در طول سه ماهه اول بارداری از سکس اجتناب کنید، که فقط جهت حفظ امنیت و بارداری سالم شماست.

نحوه اجتناب از خونریزی پس از رابطه جنسی حین بارداری

در حالی که تقریباً هیچ راهی برای جلوگیری از خونریزی پس از سکس در هنگام بارداری وجود ندارد، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید شانس خود را برای جلوگیری از آن افزایش دهید، مانند:

  • داشتن رابطه جنسی آرامتر از حد معمول
  • استفاده از روان کننده‌های پر پایه آب برای جلوگیری از تحریک واژن یا رحم
  • امتحان کردن موقعیت‌های مختلف سکس، مانند موقعیت ورود از عقب به واژن، که فشار کمتری بر رحم و واژن تحمیل میکند.

برخی زنان، به خصوص با پیشرفت بارداری، دیگر گونه‌های صمیمیت و نزدیک شدن مانند دوش گرفتن با هم، در آغوش همسر خوابیدن یا ماساژ را ترجیح می‌دهند. هر راهی را که انتخاب می‌کنید خوب است، زیرا مهم این است که در این دوره حساس نیز ارتباط خوبی بین شما و شریک زندگی‌تان برقرار باشد و سبب آرامش روحی و محبت بین شما گردد.

هنگامی که به دنبال کمک پزشکی هستید

در حالی که بعضی از موارد خونریزی بدون درد و خون کم‌رنگ، پس از رابطه جنسی عموماً موردی برای نگرانی نیست، اما شما همیشه باید خونریزی را به پزشک یا ماما گزارش کنید. زیرا این نشانه‌ها می‌تواند علائمی از اتفاق شوم‌تری باشد، مانند سقط جنین قریب الوقوع، عفونت واژن، مشکلات مربوط به جفت مانند جدا شدن زودرس جفت و یا مسائل دیگر، که به مراقبت‌های پزشکی پیشرفته‌تری نیاز دارند. اگر خونریزی را گزارش دهید، بعضی وقت‌ها پزشک برای بررسی بیشتر و اطمینان از اینکه همه چیز خوب است، یک سونوگرافی برایتان تجویز خواهد کرد.

پزشک به احتمال زیاد شما را تشویق می‌کند تا با گذاشتن یک لایه پارچه نخی یا پَد در لباس زیرتان نظارت بیشتری بر اینکه خونریزی اتفاق می‌افتد و یا ادامه می‌یابد، داشته باشید، همچنین توجه کنید که چه چیزی در خون دیده اید – آیا صورتی است؟ سرخ؟ قهوه‌ای؟ یا لخته وجود دارد؟ همه این‌ها می‌توانند اطلاعات مهمی در رابطه با آنچه که در حال وقوع است را به پزشک اطلاع دهند.

با این حال، اگر هر کدام از علائم زیر را داشته باشید، باید با  ۱۱۵ در ایران بگیرید:

  • خونریزی شدید، چه دردناک یا بدون درد
  • گرفتگی شدید و مداوم
  • درد در شکم و کمر
  • احساس سرما یا سرگیجه
  • تب بالای ۱۰۰٫۵ درجه فارنهایت
  • انقباض

هر کدام از این علائم می‌تواند نشانه‌هایی از سقط جنین یا دیگر عوارض جدی باشد. به طور خلاصه، خونریزی خفیف و بدون گرفتگی عضلانی یا درد بعد از رابطه جنسی معمولاً نگران کننده نیست، توصیه می‌شود از پزشک خود بخواهید تا این مشکل را فقط در جهت ایمنی شما بررسی کند. با این حال، با برخی از اقدامات پیشگیرانه، هیچ دلیلی وجود ندارد که شما از زندگی جنسی خود حتی در حین بارداری نیز لذت نبرید، زیرا پزشک شما این را تایید می‌کند.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن