پزشکیسلامت باش

درمان سرطان مثانه چطور انجام می‌شود و چه عوارضی خواهد داشت

درمان سرطان مثانه با روش‌هایی مختلفی بسته به نوع سرطان فرد بیمار انجام می‌شود که ممکن است عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشند. بیماران می‌توانند قبل، در حین و بعد از پروسه درمان سرطان تحت آزمایش بالینی قرار بگیرند.

روش‌های متفاوت درمان سرطان مثانه برای بیماران وجود دارد. ۴ روش درمان استاندارد که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند به شرح زیر هستند:

  • جراحی
  • پرتودرمانی
  • شیمی‌درمانی
  • ایمن درمانی

انواع متفاوت درمان سرطان مثانه

برخی از این درمان‌ها استاندارد هستند (درمان‌هایی که در حال حاضر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند) و برخی دیگر از آن‌ها درون آزمایشگاه‌های بالینی مورد بررسی قرار می‌گیرند. آزمایش بالینی درمان، مطالعه‌ای پژوهشی به‌ منظور کمک به بهبود درمان‌های کنونی یا به دست آوردن اطلاعات جدید درباره روش جدید درمان بیماران مبتلا به سرطان است. وقتی آزمایش‌های بالینی نشان می‌دهند که روش جدید درمانی بهتر از درمان استاندارد است، درمان جدید به یک درمان استاندارد تبدیل می‌شود. بیماران ممکن است بخواهند به شرکت در آزمایش بالینی فکر کنند. برخی آزمایش‌های بالینی تنها برای بیمارانی آزاد است که پروسه درمان را شروع نکرده‌اند.

۴ شیوه جراحی در درمان استاندارد

در درمان استاندارد از جراحی استفاده میکنند، این جراحی به ۴ روش مختلف انجام میشود که ممکن است برای هر بیمار از یکی از آنها استفاده شود:

  • برداشت پیشاب‌راه با استفاده از جریان الکتریسیته (TUR): جراحی که در آن یک سیستوسکوپ (لوله روشن باریک) را از طریق مجرای ادرار وارد مثانه می‌کنند. ابزاری با حلقه سیمی کوچک در انتهای آن، سپس برای برداشت سرطان یا سوزاندن تومور با جریان الکتریسیته بالا فعال می‌شود.
  • سیستکتومی رادیکال: جراحی برای حذف مثانه و گره‌های لنفاوی و اندام‌های مجاور که سرطانی شده‌اند. این جراحی ممکن است زمانی انجام شود که سرطان مثانه به دیواره عضلات حمله کند یا وقتی‌ که سرطان بخش زیادی از مثانه را درگیر کرده باشد. در مردان، اندام‌های مجاوری که برداشته می‌شوند، پروستات و کیسه‌های بیضه هستند. در زنان، رحم، تخمدان‌ها و بخشی از واژن برداشته می‌شود. گاهی اوقات، وقتی سرطان به خارج از مثانه گسترش پیدا می‌کند و نمی‌توان به‌صورت کامل آن‌را نابود کرد، جراحی تنها برای حذف مثانه ممکن است فقط نشانه‌هایی که منجر به سرطان شده‌اند را کاهش دهد. وقتی مثانه باید برداشته شود، جراح روش دیگری را برای خروج ادرار از بدن فرد ایجاد می‌کند.
  • سیستکتومی جزئی: جراحی برای حذف بخشی از مثانه انجام می‌شود. این جراحی ممکن است برای بیمارانی که تومور درجه پایینی دارند که به دیواره مثانه آسیب‌زده اما به همان ناحیه مثانه محدود شده است، انجام شود. ازآنجایی‌که تنها بخشی از مثانه برداشته می‌شود، بیماران بعد از بازیابی خود از جراحی، می‌توانند به‌ طور معمول ادرارشان را دفع کنند.
  • انحراف ادرار: جراحی برای ایجاد روشی جدید در بدن برای ذخیره‌سازی و سپس دفع ادرار انجام می‌شود.

پرتودرمانی

پرتو درمانی روشی است برای درمان سرطان که از اشعه ایکس باانرژی بالا یا دیگر انواع پرتوها برای نابودی سلول‌های سرطانی و همچنین جلوگیری از رشد و تکثیر آن‌ها استفاده می‌کند. دو نوع پرتودرمانی وجود دارد که به شرح زیر است:

  • پرتو درمانی خارجی از دستگاهی بیرون از بدن برای ارسال پرتو به سمت سرطان استفاده می‌کند.
  • پرتو درمانی داخلی از ماده رادیواکتیوی که در سوزن، دانه، سیم یا کاتترهایی که مستقیماً وارد بدن می‌شوند و در نزدیکی سرطان قرار می‌گیرند، استفاده می‌کند.

شیمی‌ درمانی

شیمی‌ درمانی یکی از روش‌های درمان سرطان است که از داروها برای متوقف ساختن رشد سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند، شیمی‌ درمانی این کار را با کشتن سلول‌ها یا با توقف تکثیر آن‌ها انجام می‌دهد. وقتی شیمی‌ درمانی از طریق دهان یا تزریق وریدی یا عضلانی انجام می‌شود، داروها وارد جریان خون می‌شوند و می‌توانند از طریق بدن به سلول‌های سرطانی برسند. وقتی شیمی‌ درمانی مستقیماً به مایع مغزی نخاعی، اندام یا حفره‌ای از بدن مانند شکم تزریق شود، داروها عمدتاً روی سلول‌های سرطانی واقع در آن ناحیه اثر می‌کنند. برای سرطان مثانه، شیمی‌ درمانی ناحیه‌ای ممکن است داخل مثانه‌ای باشد. روشی که شیمی‌ درمانی به آن صورت انجام شود به نوع و سطح سرطان بستگی دارد. شیمی‌ درمانی ترکیبی درمانی است که در آن از بیش از یک داروی ضد سرطان استفاده می‌شود.

ایمن درمانی

ایمن درمانی، درمانی است که از سیستم ایمنی بدن بیمار برای مبارزه با سرطان استفاده می‌کند. مواد ساخته‌ شده از طریق بدن یا ساخته‌ شده در آزمایشگاه برای تقویت یا افزایش سیستم دفاعی بدن در مقابل سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش درمانی سرطان را بیوتراپی نیز می‌نامند. مهارکننده‌های PD-1، نوعی از ایمن درمانی هستند که در درمان سرطان مثانه مورداستفاده قرار می‌گیرند. PD-1 پروتئینی است که روی سطح سلول‌های T قرار دارد که باعث می‌شود بدن پاسخ‌های ایمنی مناسبی را از خود نشان دهد. وقتی PD-1 روی سلول سرطانی به پروتئین دیگری به نام PDL-1 می‌چسبد، مانع سلول T و کشته شدن سلول سرطانی می‌شود. حال با مهارکننده PD-1 از این رخداد جلویری شده و سلول‌های سرطانی از بین می‌روند. سرطان مثانه ممکن است با ایمن درمانی درون مثانه‌ای که به آن BCG میگویند نیز درمان شود. BCG جایگزینی برای درمان سرطان مثانه با استفاده از کاتتر است.

مطالب مرتبط
منبع
cancer
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن