پزشکیسلامت باش

درمان قطعی سرطان مثانه (قسمت دوم)

سرطان مثانه یکی از انواع خطرناک سرطان است که تاکنون دلیل مشخصی برای نحوه به وجود آمدن این نوع از سرطان کشف نشده است. در ادامه مواردی که برای درمان یا کند کردن روند سرطان مثانه استفاده میشود، آورده شده است:

ایمن درمانی

ایمن درمانی یا زیست درمانی، برای افزایش قدرت دفاعی طبیعی بدن برای مبارزه با سرطان طراحی‌ شده است. با استفاده از موادی که هم توسط بدن و هم آزمایشگاه ساخته شده است، عملکرد سیستم ایمنی را هدف قرار می‌دهد و آن را بهبود می‌بخشد.

  • باکیلوس کالمت گوئرین (BCG). داروی استاندارد ایمن درمانی برای سرطان مثانه، باکتری ضعیفی است به نام BCG که شبیه باکتری‌هایی است که باعث سل می‌شوند. BCG مستقیماً از طریق کاتتر درون مثانه قرار می‌گیرد. به آن درمان درون مثانه‌ای میگویند. BCG به داخل پوشش مثانه می‌چسبد و سیستم ایمنی را برای از بین بردن تومور، شبیه‌سازی می‌کند. BCG می‌تواند باعث نشانه‌هایی همچون آنفولانزا، لرز، تب خفیف، خستگی، احساس سوزش در مثانه و خونریزی از آن شود.
  • اینترفرون. اینترفرون نوع دیگری از ایمن درمانی است که می‌تواند از طریق درمان درون مثانه‌ای انجام شود. گاهی اوقات با BCG استفاده می‌شود چون استفاده از BCG به‌تنهایی کمک زیادی به درمان سرطان نمی‌کند.

پرتو درمانی

پرتو درمانی استفاده از پرتوهای پرانرژی فرابنفش یا ذرات دیگر برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است. پزشکی که در توصیه کردن پرتو درمانی برای درمان سرطان تخصص دارد، انکولوژیست پرتوی نامیده می‌شود. شایع‌ترین نوع درمان، پرتو درمانی از طریق پرتو خارجی است که از دستگاهی خارج از بدن تابیده می‌شود. وقتی پرتو درمانی با استفاده از کاشت، تابیده شود به آن پرتو درمانی داخلی یا براکی تراپی می‌گویند. رژیم پرتو درمانی یا برنامه‌ریزی مرتبط با آن معمولاً شامل تعداد مشخصی از دفعات در طول یک دوره زمانی است.

پرتو درمانی معمولاً به‌ خودی‌ خود به‌ عنوان درمان اولیه برای سرطان مثانه بکار نمی‌رود اما ممکن است با شیمی‌ درمانی ترکیب شود. برخی افرادی که نمی‌توانند شیمی‌ درمانی شوند تنها پرتو درمانی می‌شوند. دلایلی که در ادامه می‌آید می‌تواند توضیح دهد که چرا ترکیب پرتو درمانی و شیمی‌ درمانی می‌تواند برای درمان سرطانی که تنها در مثانه واقع‌ شده است، مفید باشد:

  • برای از بین بردن هرگونه سلول سرطانی که ممکن است بعد از TURBT باقی‌ مانده باشد تا همه یا بخشی از مثانه نیاز به برداشته شدن، نداشته باشد.
  • تا نشانه‌هایی که تومور مسببشان بوده از بین برود، همچون درد، خونریزی یا انسداد.
  • برای درمان متاستاز در یک ناحیه همچون مغز یا استخوان.

مراقبت درمقابل نشانه‌ها و عوارض جانبی سرطان مثانه

سرطان و درمان آن اغلب عوارضی به همراه دارد. علاوه بر انجام درمان‌هایی برای کند کردن، متوقف ساختن یا حذف سرطان، بخش مهمی از مراقبتهای سرطان از بین بردن نشانه‌ها و عوارض جانبی آن روی فرد است. رویکردی که به آن مراقبت تسکین‌ دهنده یا حمایتی گفته می‌شود شامل حمایت از بیمار در نیازهای فیزیکی، احساسی و اجتماعی اوست.

مراقبت تسکین‌ دهنده درمانی است که بر کاهش نشانه‌ها، بهبود کیفیت زندگی و حمایت بیمار و خانواده‌اش تمرکز می‌کند. هر شخص، بدون توجه به سن یا توع سطح سرطانش، نیاز به دریافت مراقبت‌های تسکین‌ دهنده دارد. بهترین عملکردش زمانی است که مراقبت‌های تسکین‌ دهنده در سریع‌ترین زمانی که درروند درمان سرطان نیاز است، فراهم شود. مردم اغلب هم‌زمان که شروع به درمان سرطان خود می‌کنند، مراقبت‌های تسکین‌ دهنده و از بین برنده عوارض جانبی را نیز دریافت می‌کنند. درواقع، کسی که هردو آن‌ها را به‌طور هم‌زمان دریافت کند اغلب علائم کمتر و کیفیت زندگی بهتری دارد و گزارش‌های به‌ دست‌ آمده نشانه‌هایی از رضایت، همراه با درمان کاملشان را به همراه دارد.

مطالب مرتبط
منبع
cancer
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن