زیباییسلامت باش

رهایی از جوش‌ سرسیاه در گوش (قسمت اول:درمان)

جوش‌های سرسیاه می‌توانند تقریباً در هر نقطه‌ای ظاهر شوند، اما بیشتر روی صورت مشاهده می‌شوند. اما هنگامی که در گوش‌ها به وجود می‌آیند،از بین بردن  آنها می‌تواند دشوار باشد.

غفلت از شستن گوش‌ها هنگام حمام کردن امر رایجی است. همچنین، ممکن است شما همیشه محصولات پاک‌کننده موهایتان را به‌طور کامل آب‌کشی ننموده که می‌توانند در داخل و یا روی گوش‌ها باقی بمانند. این باقی ماندن شامپو یا آلودگی می‌تواند باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه شود. مواد تشکیل‌دهنده خاصی در محصولات مراقبت از پوست برای انسداد منافذ پوستی گنجانده شده است و ممکن است در درمان جوش‌های سرسیاه مفید باشد. همچنین جوش‌های سرسیاه می‌توانند با استفاده از بعضی ابزارها برداشته شوند، اما شما نباید چنین کاری را در خانه انجام دهید.

چگونه از وجود یک جوش‌ سرسیاه در گوشمان خلاص شویم؟

قسمت بیرونی گوش، جایی که ممکن است جوش‌های سرسیاه ظاهر شوند، وظیفه دریافت صدا، کمک به بالانس صدا و محافظت از گوش داخلی که حساس‌تر است را بر عهده دارد. پوست گوش خارجی باید بااحتیاط تمیز شود زیرا به ساختار داخلی گوش بسیار نزدیک است و  عضوی حیاتی برای شنیدن به شمار می‌رود. روش‌های زیر را می‌توان برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه حتی در مناطق آسیب‌پذیر مانند گوش به کار گرفت.

۱-محصولات مراقبتی پوست دارای اسید سالیسیلیک

بسیاری از محصولات مراقبت از پوست که برای پوست صورت طراحی شده‌اند نیز می‌توانند در گوش مورد استفاده قرار گیرند. آکادمی پوست‌شناسی آمریکا بر این عقیده است که اسید سالیسیلیک می‌تواند در تمیز کردن منافذ مؤثر باشد.

شما می‌توانید با استفاده از پاک‌کننده‌ها یا ماسک‌های بدون نسخه دارای این ترکیب جوش‌های سرسیاه در گوشتان را از بین ببرید. هرچند پزشکتان ممکن است یک محصول قوی‌تر را تجویز کند.

اسید سالیسیلیک نوعی بتا هیدروکسی اسید (BHA) می‌باشد که شامل آسپرین است، بنابراین فرد مبتلا به آلرژی آسپیرین نباید از محصول حاوی این ماده استفاده کند. BHAها نوعی اکسفولینات شیمیایی هستند. این به این معنی است که آنها می‌توانند روغن و آلودگی موجود در منافذ پوست را بدون نیاز به مالش دادن از بین ببرند. همچنین شما باید مراقب باشید که این محصولات را بیش‌ازحد به مجرای گوش (لوله‌ای که گوش بیرونی را به پرده گوش ارتباط می‌دهد) نزدیک نکنید.

اثربخشی آن ممکن است از چند روز یا چند هفته به طول بیانجامد. استفاده از اسید سالیسیلیک همچنین می‌تواند به جلوگیری از تشکیل این جوش‌ها کمک کند و شما می‌توانید این محصولات را به یک روش مراقبتی برای پوست تبدیل کنید

۲-برداشتن جوش‌های سرسیاه

این فرآیند شامل بیرون کشیدن جوش‌های سرسیاه از پوست می‌شود و باید توسط یک متخصص پوست صورت گیرد. آنها برای تمیز کردن منافذ از یک وسیله استریل استفاده می‌کنند. این پروسه مانع از تشکیل دوباره جوش‌های سرسیاه نمی‌شود. همچنین تلاش برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه در خانه با استفاده از این روش باعث می‌شود که پوستتان ملتهب، دردناک و عفونی شود.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن