زیبایی

۱۲ راه خلاصی از جوش‌ سرسیاه ( قسمت اول)

جوش‌ سرسیاه یکی از رایج‌ترین انواع آکنه هستند. هرچند افرادی که پوست چربی دارند آسیب‌های سنگین‌تری از این مدل جوش‌ها دیده‌اند، اما هر کسی با هر پوستی می‌تواند آنها را داشته باشد.

این جوش‌ها هنگامی ایجاد می‌شوند که منافذ با ترکیبی از سلول‌های پوست مرده و چربی بیش از حد (غدد سباسه) غوطه ور می‌شوند. برخلاف جوش‌های سرسفید که منافذ بسته را ایجاد می‌کنند، سرسیاه‌ها دارای سطوح باز هستند. این باعث ایجاد اکسیداسیون رنگی تیره می‌شود.ممکن است وسوسه انگیز باشد که پلاگین سیاه را خارج کنید و یا فشار دهید، اما این باعث می‌شود که زخم‌های غیر ضروری و آسیب‌های پوستی دیگری برای شما ایجاد شود. به احتمال زیاد نتایج بهتر با استفاده از راهنمایی‌ها و ترفندهای زیر مشخص شده است.

جوش‌ سرسیاه را فشار ندهید

پیدا کردن راهی برای خارج کردن جوش‌ سرسیاه می‌تواند وسوسه انگیز باشد. در سال‌های اخیر، ماسک‌های مختلف و ابزارهای استخراج مخصوصی وجود دارد که منافذ را پاک می‌کنند. اگرچه این ابزارها و ماسک‌های منافذ ممکن است به حذف ناخالص‌ها از منافذ کمک کنند، اما همچنین می‌توانند عناصرچربی را که در واقع به پوست شما کمک می‌کند حذف کنند و از بین بردن این عناصر می‌تواند موجب خشک شدن پوست شما و ایجاد تحریک شود. سایر روش‌های استخراج شامل ابزار فلزی یا پلاستیکی حرفه‌ای می‌باشد. این ابزار معمولاً توسط متخصصین پوستی استفاده می‌شود که تجربه‌ی عملی زیادی دارند. هنگامی که در دست شخص غیر حرفه‌ای قرار می‌گیرند، ممکن است باعث ایجاد زخم شوند.

زمان خود را با بنزوئیل پروکساید هدر ندهید

وقتی که دنبال درمان موضعی برای آکنه احتمالاً به دنبال محصولات حاوی بنزوئیل پروکساید می‌گردید. مشکل این است که بنزوئیل پراکساید برای تمام انواع آکنه کار نمی‌کند. بنزوئیل پروکساید برای کاهش تورم کار می‌کند که یک نشانگر کلیدی از آکنه التهابی است. این شامل کیست‌ها می‌شود. همچنین می‌تواند باکتری‌های زیرین را در یک جوش مهار کند. ولی جوشهای سر سیاه و سر سفید التهابی در نظر گرفته نمی‌شوند و از طریق باکتری ایجاد نمی‌شوند، بنابراین محصولات با بنزوئیل پروکساید نتیجه بسیار خوبی نخواهند داشت.

با اسید سالیسیلیک پوستتان را تمیز کنید

اسید سالیسیلیک، مواد تشکیل دهنده جوش‌ سرسیاه اعم از چربی بیش از حد و سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد. اگر چه شما هنوز هم باید چهره خود را دو بار در روز شستشو دهید، اما سعی کنید از یک پاک کننده که اسید سالیسیلیک در آن است فقط یک بار برای شست و شو استفاده کنید. چند روز اول از آن فقط در شب استفاده کنید و سپس با استفاده از پاک کننده‌های معمولی پوست خود را در صبح پاک کنید. وقتی که پوست شما به محصول عادت کرد، می‌توانید صبح و شب از آن استفاده کنید. بسیاری از افراد حساس به اسید سالیسیلیک هستند پس هرچند روز یکبار از آن استفاده کنید. اگر همچنان به آن واکنش نشان دهید، استفاده را متوقف کنید.

به آرامی با AHA ها و BHA ها پوستتان را تمیز کنید

به‌جای جستجوی اسکراب خشن، شما می‌خواهید بر اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی اسید AHA ها و BHA ها تمرکز کنید. اسید گلیکولیک شایع‌ترین نوع AHA است و اسید سالیسیلیک BHA معروف است. هر دو با حذف لایه بالای پوست شما کار می‌کنند. در تئوری، این می‌تواند ظاهر چین و چروک و لکه‌های سنی را بهبود بخشد، زیرا که پاک کردن منافذ پوست شما را نرم‌تر می‌کند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن