زیباییسلامت باش

جوش سرسیاه ؛ از پیشگیری تا رفع کامل

جوش سرسیاه در همه افراد به میزان متفاوتی دیده می‌شود. این جوش‌ها بیشتر در ناحیه صورت وجود دارند که با سلول‌های مرده پوست نیز مرتبط هستند.

جوش سرسیاه چیست؟

اگرچه ممکن است جوش‌ سرسیاه به نظر از کثیفی‌ها تشکیل شده باشند اما در حقیقت از سلول‌های مرده پوست و روغن‌های طبیعی ساخته شده‌اند. برخلاف جوش‌های سرسفید، نوک جوش‌های سرسیاه کاملاً بسته نیستند و سلول‌های مرده پوست و روغن با اکسیژن هوا واکنش نشان داده و سیاه می‌شوند. جوش‌های سرسیاه اکثراً در صورت شایع‌اند، اما آنها را می‌توان در جاهای دیگر بدن نیز پیدا کرد. جوش‌های سرسیاه و سرسفید از نظر پزشکی به‌عنوان comedones شناخته شده‌اند. به دنبال محصولاتی با برچسب غیر کمدوژن (non-comedogenic) باشید، زیرا آنها منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند. متخصصین پوست، متخصصانی حرفه‌ای و آموزش‌دیده در درمان پوست هستند. اگر فردی دارای تعداد قابل‌توجهی از جوش‌های سرسیاه باشد، ممکن است یک متخصص پوست را برای درمان انتخاب کند اما اگر شرایط پوست او اعتماد به نفس و یا جنبه‌های زندگی روزانه‌اش را نیز تحت تأثیر قرار داده باشد ممکن است نیاز به مشاوره نیز داشته باشد.

از بین بردن جوش‌های سرسیاه

خلاص شدن از شر جوش‌ سرسیاه می‌تواند راهکارهای گوناگونی داشته باشد. بااین‌حال، تغییر روش معمول مراقبت از پوست و فراموش نکردن شستشوی گوش‌ها در حمام می‌تواند مانع از تشکیل آنها شود. استفاده از یک پاک‌کننده حاوی سالیسیلیک اسید ممکن است به حل کردن روغن و سلول‌های پوستی که منافذ پوست را مسدود می‌کنند کمک کند. اگر این راهکارها در از بین بردن مشکل، کارساز نبودند، شما نیاز به مراجعه به یک متخصص پوست برای برداشتن جوش‌های سرسیاه خود دارید.

تمیز نگه‌داشتن پوست

تمیز کردن پوست و از بین بردن سلول‌های مرده پوست می‌تواند به جلوگیری از ایجاد جوش‌های سرسیاه کمک کند. روش‌های پیشگیری برای پوست صورت و گوش نتیجه یکسانی دارند تنها تفاوت اصلی این است که دیدن و تمیز کردن کامل داخل گوش دشوارتر است. استفاده از یک آینه، به‌ ویژه یک آینه دستی، می‌تواند به فرد کمک کند که تمام گوش بیرونی خود را پاک کند. ساده‌ترین راه برای شستن گوش‌ها، دوش گرفتن در حمام است. اما باید بعد از شستشو تمام بقایای شامپو یا نرم‌کننده را آب‌کشی نمایید.

لایه‌برداری

لایه‌برداری فرآیند حذف سلول‌های مرده پوست است. از آنجا که این سلول‌ها می‌توانند منافذ را مسدود کنند، از بین بردن آنها می‌تواند به جلوگیری از ایجاد جوش‌های سرسیاه کمک کند. لایه‌برداری مکرر می‌تواند باعث تحریک پوست شود، اما انجام آن به میزان دو بار در هفته نباید مشکلی ایجاد کند. لایه‌برداری فیزیکی شامل مالش پوست با چیزهای زبر است. اسکراب صورت اغلب حاوی ذرات زبر مانند نمک، پوسته بادام‌زمینی یا حتی ذرات قهوه برای این منظور است. معمولاً استفاده از محصولات لایه‌بردار در گوش‌ها توصیه نمی‌شود. یک جایگزین این است که لاله گوش را با یک دستمال مخصوص که سطحش کمی خشن‌تر از پارچه است، از سلول‌های مرده پاک کنید. لمس کردن پوست می‌تواند روغن، عرق و آلودگی را انتقال دهد. بنابراین عدم لمس گوش‌ها می‌تواند به جلوگیری از ایجاد جوش‌های سرسیاه کمک کند.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن