تغذیهسلامت باش

دلایل تلخ شدن دهان چیست

داشتن مزه تلخ در دهانتان در حالی‌که حین خوردن چیز تلخی هستید، مانند کاسنی یا قهوه تلخ، عادی است. داشتن تلخی در دهان صرف‌ نظر از چیزی که می‌خورید یا می‌آشامید، عادی نیست و می‌تواند حاکی از مشکلی در سلامتی شما باشد. در این مطلب به دلایل تلخ شدن دهان می‌پردازیم: 

دلایل تلخ شدن دهان

داشتن تلخی در دهان یک مشکل جدی نیست، اما می‌تواند بر غذا خوردنتان تأثیر بگذارد.

۱ سندروم سوزش دهان

موجب احساس سوزش در دهان می‌شود که خیلی دردناک است. این نشانه می‌تواند در بخشی از دهان، یا در تمام بخش‌های آن باشد؛ می‌تواند احساس خشکی دهان و تلخی را به همراه داشته باشد. این سندروم در زنان و مردان و علی‌الخصوص زنانی که دوره یائسگی را می‌گذرانند، رخ می‌دهد.

گاهی اوقات سوزش دهان هیچ علت قابل‌ شناسایی ندارد. پزشکان علت آن را آسیب در عصب‌های دهان می‌دانند. یا گاهی اوقات آن را به شرایط درمانی مانند درمان دیابت، سرطان و تغییرات هورمونی در حین دوره یائسگی وابسته می‌دانند.

۲ حاملگی

هورمون استروژن زنان که در حین حاملگی دچار نوساناتی می‌شود می‌تواند مزه‌ها را دچار تغییر کند. بسیاری زنان در دهانشان در حین دوره بارداری احساس تلخی دهان داشته اند؛ بعضی‌اوقات پس از زایمان نیز این تلخ شدن دهان ادامه داشته است.

۳ دهان خشک

احساس دهان خشک یا زروستومی می‌تواند به علت کاهش در ایجاد بزاق یا تغییر در تشکیل بزاق رخ دهد. کاهش می‌تواند به دلایل مختلفی مانند موارد زیر رخ دهد:

  • بالا رفتن سن
  • روش‌های درمانی مشخص
  • بیماری خودایمن، مانند سندروم شوگرن که موجب خشکی شدید در دهان و چشم‌ها می‌شود.
  • استعمال تنباکو

بدون ایجاد بزاق مناسب، مزه آن می‌تواند تغییر کند. چیزهای مختلف می‌توانند تلخ‌تر باشند، یا کمتر نمکی باشند. علاوه بر این، کمبود بزاق می‌تواند موجب قورت دادن یا به‌ سختی صحبت کردن شود و افراد دارای این شرایط ممکن است به کرم‌خوردگی و عفونت‌های لثه‌ای بیشتری مبتلا شوند.

۴ ریفلاکس اسیدی

ریفلاکس اسیدی زمانی رخ می‌دهد که اسفنکتر مری پایینی تضعیف‌ شده و اجازه می‌دهد که غذا و اسید معده برای حرکت از شکم شما به سمت بالا و به درون مری و دهانتان بازگردند. اسفنکتر مری پایینی، عضله‌ای در پایین مری است که لوله‌ای شکل بوده و غذا را از دهان به معده می‌برد. ازآنجایی‌که این غذا حاوی اسید گوارشی و آنزیم است، می‌تواند به تلخ شدن در دهانتان منجر شود. دیگر نشانه‌ها شامل موارد زیر:

  • سوزش در قفسه سینه ساعاتی پس از خوردن غذا
  • مشکلات در قورت دادن و بلعیدن
  • سرفه‌های خشک مزمن
مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن