تغذیهسلامت باش

۱۴ روش عالی برای سوزاندن چربی (قسمت چهارم)

اگر سال‌ها شما غذاهای چرب خورده باشید، حالا بدنی با چربی بالا دارید به طوری که به این حالت عادت کردید. اما برای حفظ سلامتی خود بهتر است زودتر برای سوزاندن چربی اضافه بدن اقدامات مهمی انجام دهید.

افزودن پروبیوتیک ها به رژیم غذایی

پروبیوتیک نوعی باکتری مفید است که در دستگاه گوارش شما وجود دارد و بسیاری از جنبه‌های سلامتی را بهبود می‌بخشد. در واقع، ثابت‌ شده که باکتری در روده شما در همه‌ چیز از ایمنی گرفته تا سلامت روان نقش دارد. افزایش میزان مصرف پروبیوتیک ها از طریق غذا یا مکمل‌ها همچنین می‌تواند باعث افزایش سوزاندن چربی و کنترل وزن شود.

یک بررسی از ۱۵ مطالعه نشان داد افرادی که پروبیوتیک ها را مصرف می‌کردند وزن بدن، درصد چربی و شاخص توده بدنی را نسبت به افرادی که پلاسبو (دارونما) مصرف می‌کردند کاهش دادند. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف مکمل‌های پروبیوتیک در افرادی که از رژیم غذایی پرچرب و پرکالری استفاده می‌کنند، از افزایش وزن و چربی جلوگیری می‌کند. برخی از گونه‌های پروبیوتیک در رده Lactobacillus ممکن است در کاهش وزن و سوزاندن چربی نقش داشته باشند.

مطالعه‌ای شامل ۲۸ نفر نشان داد که خوردن ماست حاوی باکتری Lactobacillus fermentum یا Lactobacillus amylovorus چربی بدن را به میزان ۳-۴٪ کاهش داد. مصرف مکمل‌ها راهی سریع و آسان برای دریافت دوز غلیظی از پروبیوتیک ها است. در عوض، می‌توانید سعی کنید غذاهای غنی از پروبیوتیک از قبیل کفیر، تمپه، ناتو، کامبوجا، کیمچی و کلم تند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

افزایش مصرف آهن

آهن ماده معدنی مهمی است که کاربردهای مهمی در بدن دارد. همانند سایر مواد مغذی کمبود آهن ممکن است بر روی سلامت غده تیروئید تأثیر بگذارد. این غده کوچک در گردن هورمون‌هایی ترشح می‌کند که متابولیسم را تنظیم می‌کند. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که سطح پایین آهن در بدن ممکن است با اختلال عملکرد تیروئید و اختلال در تولید هورمون‌های تیروئید همراه باشد. علائم معمول کم‌کاری تیروئید یا کاهش عملکرد تیروئید شامل ضعف، خستگی، تنگی نفس و افزایش وزن می‌باشد. به‌طور مشابه، کمبود آهن ممکن است باعث خستگی، سرگیجه، سردرد و تنگی نفس شود.

درمان کمبود آهن می‌تواند باعث کارایی بیشتر متابولیسم شود و برای کمک به افزایش سطح فعالیت شما خستگی را از بین ببرد. مطالعه‌ای نشان داد که در ۲۱ زن مبتلا به کمبود آهن وزن، دور کمر و شاخص توده بدنی کاهش یافت. متأسفانه بسیاری از مردم آهن را در رژیم غذایی خود دریافت نمی‌کنند. زنان، نوزادان، کودکان و گیاهخواران بیشتر در معرض خطر کمبود آهن قرار دارند. مطمئن شوید که مقدار زیادی از مواد غذایی غنی از آهن را در رژیم غذایی خود برای حفظ متابولیسم و انرژی خود دریافت می‌کنید. شما می‌توانید آهن را در گوشت، مرغ، غذاهای دریایی، دانه‌های غنی‌شده و غلات، سبزی‌های برگ سبز، میوه‌های خشک و لوبیا پیدا کنید.

این مطلب را نیز بخوانید: ۱۴ روش عالی برای سوزاندن چربی(قسمت سوم)

 رژیم روزه متناوب

رژیم متناوب الگویی غذایی است که شامل چرخه‌هایی بین دوره‌های خوردن و روزه می‌باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم روزه متناوب ممکن است به کاهش وزن و کاهش چربی کمک کند. رژیم روزه متناوب به‌سرعت تبدیل به یک برنامه بسیار مناسب برای چربی‌ سوزی شد. فلسفه این برنامه ساده می‌باشد به این صورت که شما ۱۶-۲۰ ساعت در طول روز را هیچ‌چیزی نمی‌خورید و سپس کل کالری موردنیاز روزانه خود را در یک بازه زمانی‌ ۴-۸ ساعته مصرف می‌کنید. این بازه زمانی‌ کوتاه حتی می‌تواند شامل یک، دو یا حتی سه میا‌‌ن وعده نیز شود.

بازه زمانی‌ مصرف مواد غذایی و بازه زمانی‌ که شما هیچ‌چیز دریافت نمی‌کنید باید به‌گونه‌ای‌ طراحی شود که کاملاً مطابق با اهداف و سبک زندگی‌ شما باشد. اگر که شما عادت به پرخوری دارید یا دوست دارید که در شب وعده‌های غذایی پرکالری خود را مصرف کنید پس بهتر است که بازه زمانی‌ تغذیه شما بیشتر از ۴ ساعت نباشد. با این روش شما می‌توانید روی عادات غذایی خود بیشتر کار کنید، احساس رضایت بیشتری کنید و در هنگام خواب نیز بدون احساس گرسنگی بخوابید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن