پزشکیسلامت باش

تغذیه نوزاد ؛ بهترین مواد غذایی برای نوزادان کدام است؟

از آنجا که نوزادان بسیار کوچک هستند و نمی‌توانند زیاد غذا بخورند بسیار مهم است که غذاهای آنها شامل مواد مغذی باشد. غذاهای مقوی در حجم کم می‌توانند انرژی مورد نیاز نوزاد را برآورده کنند. در این مقاله راهنمایی‌های مناسبی در مورد نوع تغذیه نوزاد بیان شده است.

مواد غذایی مناسب برای تغذیه نوزاد

به طور کلی مواد غذایی را باید در شش ماهگی وارد رژیم غذایی نوزادان کرد. توجه داشته باشید که مواد غذایی مانند تخم‌مرغ، ماهی، مرکبات و ماست را نباید قبل از یک سالی نوزاد وارد رژیم غذایی نوزادکنید. این غذاها منجر به واکنش آلرژیک در نوزاد می‌شوند. آب گوشت، پوره سبزیجات و میوه بهترین مواد غذایی برای شروع هستند. توجه داشته باشید هیچ گونه غذای جامدی نباید قبل از ۴ ماهگی به نوزاد داده شود.

موز

موز یکی از پر کربوهیدرات‌ترین میوه‌ها است. موز دارای انرژی بالا و مناسب با دستگاه گوارشی نوزاد است. موز یک غذای کامل است که به راحتی قابل حمل است و می‌توان در همه جا آن‌ را به نوزاد داد. بهتر است یک موز رسیده را به نوزادان بزرگ‌تر بدهید تا به تنهایی آن‌ را بخورند. موز رسیده به زیاد جویدن نیازی ندارد و به راحتی هضم می‌شود.

سیب زمینی

سیب زمینی منبع خوبی از پتاسیم و ویتامین C است. سیب زمینی منبع عالی از بتاکاروتن و آنتی اکسیدان نیز است. سیب زمینی به درمان بسیاری از سرطان‌ها کمک می‌کند و رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد. پوره سیب زمینی نرم شده به راحتی توسط نوزاد خورده می‌شود و مشکلی در هضم ایجاد نمی‌کند.

آووکادو

آووکادو را معمولاً یک گیاه می‌دانند در صورتی که یک میوه است. این میوه حاوی مواد مغذی بسیار بالایی و سرشار از پروتئین می‌باشد. این میوه از بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. توجه داشته باشید که این میوه بسیار چرب است و نمی‌توان مقدار زیادی از آن را به کودکان داد.

تخم‌مرغ

سفیده تخم‌مرغ حاوی پروتئین و زرده آن سرشار از ویتامین و مواد معدنی است. زرده تخم‌مرغ برای سلامت و رشد مغز بسیار مفید است؛ اما این ماده غذایی مفید به شدت آلرژی‌زا است؛ بنابراین بهتر است با احتیاط مصرف شود مخصوصاً از مصرف سفیده آن قبل از یک سالگی اجتناب نمایید.

هویج

هویج حاوی بتاکاروتن و آنتی اکسیدان است. بتاکاروتن به بدن کمک می‌کند تا ویتامین A بسازد. ویتامین A نقش مهمی در رشد بینایی و سالم ماندن چشم‌ها دارد. طعم شیرین هویج باعث می‌شود نوزادان به آن علاقمند شوند. هویج پخته و سپس پوره شده یک غذای عالی برای نوزادان است.

ماست

ماست سرشار از کلسیم و پروتئین است. ماست به نوزادان کمک می‌کند تا دندان‌ها و استخوان‌های محکم‌تری داشته باشند. باکتری‌های مفید در ماست به هضم بهتر غذا کمک کرده همچنین این باکتری‌ها از سیستم ایمنی بدن نوزاد حمایت می‌کنند. در رژیم غذای نوزادان وجود کمی چربی الزامی است که ماست این مقدار چربی را تأمین می‌کند. متأسفانه ممکن است نوزادان به پروتئین موجود در ماست واکنش نشان دهند؛ بنابراین بهتر است قبل از وارد کردن این ماده غذایی در رژیم غذایی نوزادان با متخصص تغذیه نوزاد مشورت نمایید.

غلات و حبوبات

حبوبات و غلات غنی شده با آهن بهترین مواد غذایی برای رشد کودک هستند. نوزادان برای رشد مناسب خود به آهن نیاز دارند. زمانی که کودکان شروع به خوردن غذاهای جامد می‌کنند غلات غنی شده با آهن باید در ابتدای لیست غذای آنها قرار داشته باشد. خوشبختانه غلات و حبوبات مواد غذایی مناسبی هستند که کمترین میزان آلرژی را دارند. می‌توان با غلات و میوه‌های پخته شده پوره تهیه کرد. پوره غلات با گلابی و هلو بسیار مفید است.

پنیر

پنیر منبع خوبی از پروتئین و مواد مغذی ضروری برای رشد نوزادان است. کلسیم موجود در پنیر برای رشد استخوان‌ها و دندان‌های نوزادان عالی است. پروتئین، چربی و کربوهیدرات‌های موجود در پنیر به راحتی در بدن نوزاد به انرژی تبدیل می‌شوند. توجه داشته باشید که پنیر را به تکه‌های کوچک برش دهید تا نوزاد به راحتی میل کند. برای نوزادان بزرگ‌تر بهتر است پنیر را در قطعات بزرگ‌تر به دستشان دهید تا نحوه غذا خوردن به تنهایی را بیاموزند. به کودکان بزرگتر اجازه دهید به تنهایی غذا بخورند تا هماهنگی بین و دست و دهانشان بیشتر شود.

مطالب مرتبط
منبع
parents
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن