تغذیهسلامت باش

کاهش وزن با استفاده از ۸ منبع پروتئینی (قسمت اول)

پروتئین‌ها باعث کاهش وزن می‌شوند و اشتها را کاهش می‌دهند. در واقع پروتئین‌ها بر عملکرد هورمون‌های موثر در گرسنگی و سیری تاثیر می گذارند. مصرف پروتئین بالا سبب افزایش سوخت و ساز، کاهش اشتها و تغییر در چندین هورمون تنظیم کننده وزن می‌شود.

کاهش وزن با پروتئین

اگر در حال تلاش برای کاهش وزن هستید، لازم نیست به شما یادآوری کنیم که خوردن پروتئین می‌تواند در دستیابی به این هدف به شما کمک کند. پروتئین، حتی از منابع نامطلوب مانند گیاهان دارویی هضم غذا را آهسته انجام می‌دهد و باعث می‌شود کمتر مستعد ابتلا به گرایش‌های ناخوشایند باشید. همان‌طور که می‌دانید، پروتئین برای ساخت توده عضلانی بدون چربی در بدن ضروری است.

اما آیا غذاهای با پروتئین بالا نسبت به سایر غذاها انرژی بیشتری دارند؟ بعضی از غذاها پروتئین بیشتری را برای کالری کمتر دارند، درحالی‌ که برخی دیگر از مزایای کاهش وزن برخوردارند. در اینجا نگاهی به برخی مواد پروتئینی می‌اندازیم و به شما توصیه می‌کنیم آن‌ها را در رژیم غذایی خود جای دهید.

 تخم‌مرغ

تخم‌مرغ می‌تواند بهترین ایده جهت شروع روز باشد. تنها برای ۱۴۰ کالری، ۲ تخم‌مرغ بزرگ ۱۴ گرم پروتئین آزاد می‌کنند. بنابراین، تخم‌مرغ دارای پروتئین زیاد و مواد مغذی ضروری مانند ویتامین D و کولین است. خوردن تخم‌مرغ در طول روز به دلیل پروتئین زیاد باعث می‌شود انرژی زیادی در بدن ذخیره شود. چربی موجود در زرده تخم‌مرغ سطح قند خون شمارا پایدار نگه می‌دارد، که می‌تواند باعث تنظیم هورمون‌های گرسنگی شود. در حقیقت، یافته‌ها نشان می‌دهد که خوردن تخم‌مرغ برای صبحانه باعث تولید هورمون گرلین می‌شود که اشتها را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند به مدت ۳۶ ساعت غذای کمتری بخورید. باورنکردنی است. درسته؟

 ماهی قزل‌آلای وحشی

برای ۱۵۵ کالری، ۲۲ گرم پروتئین را در ۳ اونس ماهی قزل‌آلای پخته دریافت خواهید کرد. جالب است بدانید که: قزل‌آلا حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ می‌باشد، که باعث افزایش سوخت‌وساز چربی و کاهش اشتها می‌شود. اما چرا قزل‌آلای وحشی؟ در مقایسه با مواد گیاهی، در هر بار استفاده از قزل‌آلای وحشی حدود ۳۲ گرم کالری کمتر و تقریباً ۱ گرم امگا ۳ بیشتری هست.

  ماست کم‌چرب

ماست نیز حاوی پروتئین و سرشار از پروبیوتیک ها است که برای سلامت روده مفید می‌باشد و به کاهش وزن کمک می‌کند. سلامت روده می‌تواند بر وزن تأثیر بگذارد و خوردن فیبر و پروبیوتیک باعث حفظ سلامتی باکتری‌های روده می‌شود که می‌تواند برای متابولیسم بدن مفید واقع گردد. بسیاری از افراد ماست طعم دار را انتخاب می‌کنند. در نظر داشته باشید که در زمان مصرف ماست طعم دار، مواظب مواد اضافه‌شده در ماست‌های طعم دار که حاوی کالری زیادی هستند، باشید. در عوض از میوه‌های تازه برای طعم‌دار کردن ماست استفاده کنید. یکی از بهترین ماست‌ها برای کاهش وزن، ماست یونانی است. تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف ماست یونانی با کاهش اشتها و افزایش سیری همراه است.

سینه مرغ بدون پوست

غذاهای زیادی وجود ندارد که بتوانند ۲۶ گرم پروتئین را فقط با ۱۲۸ کالری در اختیار شما بگذارند، به همین علت است که سینه مرغ بدون پوست غذای شگفت‌انگیزی جهت کاهش وزن محسوب می‌شود. اما در اینجا دلیل دیگری نیز مطرح است: طعم ترد سینه مرغ، آن را به همه‌کاره‌ای عالی تبدیل کرده است، بدین معنی که روش‌های آشپزی با آن بی‌پایان است. افراد دارای رژیم، اغلب این ماده غذایی را در برنامه خوددارند.

مطالب مرتبط
منبع
prevention
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن