تناسب اندامسلامت باش

بهترین تمرین‌ های ورزشی ساده و اثر بخش برای بهبود وضعیت بدن

وضعیت بدن نامناسب مشکل رایجی برای بسیاری از افراد است. اختلال کارکردی وضعیتی (وضعیت بدنی نادرست) زمانی رخ می‌دهد که ستون فقرات ما برای بازه‌های زمانی طولانی در جایگاه‌های غیرطبیعی قرار گیرند، و این خود به علت فعالیت‌های روزانه یک فرد ایجاد می‌شود.

برخی موارد از وضعیت بدنی نامناسب موارد زیر را در بر می‌گیرد: ولو شدن و خمیده نشستن روی یک صندلی، قوز کردن پشت‌تان، درک نادرست از وضعیت بدنی مناسب، داشتن سبک زندگی یکجانشینی، نداشتن تمرین ورزشی، ثبات درونی ضعیف، و نگاه کردن به سمت پایین به رایانه‌ها یا تلفن‌های همراه به مدت طولانی. با این‌ حال، وضعیت بدنی نامناسب می‌تواند به‌ سادگی اصلاح شود.

تشخیص دهید تا چه حد وضعیت بدنی شما نامناسب است؟

نشانه‌های وضعیت‌های بدنی خوب و بد به شرح زیرند:

 • وضعیت بدنی نامناسب: شانه‌های گرد، خمیدگی، خم‌شدگی سر به سمت جلو، زانوهای خمیده، شکم بزرگ.
 • وضعیت بدنی مناسب: خط مستقیم از گوش تا شانه‌هایتان تا کپل‌های شما، وضعیت بدنی متعادل و استوار.

بنابراین، برای اصلاح وضعیت بدنی نامناسب چه‌ کاری می‌توانید انجام دهید؟

تمرینات ورزشی ساده‌ای جهت بهبود وضعیت بدن شما وجود دارد. وضعیت بدنی نامناسب می‌تواند به دردهای خطرناک گردن و عدم تعادل عضلانی بی‌انجامد. جهت اصلاح این مورد، بایستی عضلات ضعیف‌مان را با کش دادن عضلات مستحکم‌مان فعال کنیم. در ادامه به بررسی همراه با جزئیات این تمرینات می‌پردازیم تا شما بتوانید به وضعیت بدنی‌تان بهبود ببخشید:

تمرینات هفت‌گانه جهت بهبود وضعیت بدن

این تمرین‌ها را انجام دهید و از نتیجه آن‌ها شگفت‌زده شوید.

تمرین شماره ۱ پل پلانک وارونه

پل پلانک وارونه در حین انجام حرکات کششی عضلات کلیدی مانند عضلات سینه و عضلات گردن، موجب فعال‌سازی عضلات ویژه‌ای در بدن می‌شود. این تمرین نیازمند موارد زیر است:

 1. بازوهای‌تان را صاف نگه‌دارید و شانه‌های‌تان را به سمت عقب بکشید.
 2. شانه‌های‌تان را کنار هم نگه‌دارید.
 3. چانه‌تان را به سمت داخل قرار دهید.
 4. سینه‌های خود را به سمت بالا قرار دهید و ستون فقرات خود را بسط دهید.
 5. انگشت‌های شما می‌توانند به سمت جلو یا عقب قرار داشته باشند.

وضعیت بدن

تمرین شماره ۲ – کمان بالا

تمرین کمان بالا سه حرکت را شامل می‌شود. تمام سه حرکت نیازمند این است که شما چانه خود را به سمت داخل فرو برده و بازوهای خود را به سمت بیرون بچرخانید (شست دست‌های‌تان بایستی به سمت بالا بروند).

 1. خمیدگی شانه: بازوها و سرشانه‌های خود را به سمت جلو حرکت دهید و تلاش کنید تا بازوهای‌تان را تا آنجایی که ممکن است بدون خم کردن‌شان بلند کنید.
 2. دوری از مرکز بدن به‌ صورت افقی: بازوهای‌تان را تا آنجا که ممکن است به سمت کناره‌ها قرار داده و تلاش کنید تا سرشانه‌های‌تان را نزدیک هم نگه‌ دارید.
 3. کشیدگی شانه: بازوهای خود را به سمت بالا حرکت دهید و تا آنجایی که ممکن است آن‌ها را بکشید.

وضعیت بدن

تمرین شماره ۳ پلانک

پلانک یکی از ساده‌ترین تمریناتی است که برای سلامتی شما منافع بسیاری را به همراه دارد. پلانک در صورتی‌ که به‌ درستی انجام شود، می‌تواند وضعیت بدن شما را بهبود بخشد. زمانی که تمرین پلانک انجام می‌دهید، مطمئن شوید پاهای‌تان را صاف قرار داده‌اید، اجازه ندهید که قسمت پایینی کمرتان فرو رود و خم شود، و حتماً به زمین نگاه کنید.

وضعیت بدن

تمرین شماره ۴  کمربند وضعیت بدنی

راهکار دیگری جهت درست کردن وضعیت بدنی‌تان، به‌ ویژه وضعیت بدنی کمر و پشت‌تان، پوشیدن یک کمربند وضعیت بدنی است. پوشیدن آن در چند ساعت اولیه صبح، تمرین خیلی خوبی است. گام‌های زیر توسط پرانایوگا بیان‌شده است:

 1. بند آن‌را روی قسمت بالایی کمرتان قرار دهید و قسمت‌های پایانی‌شان را در هر دست خود بگیرید.
 2. هر انتها از بند را روی شانه متناظرش آویزان کنید.
 3. بند را در قسمت پشتی نگه‌دارنده هر دست، عبور دهید.
 4. بندها را طوری بکشید که آن‌را در عضلات ذوزنقه‌ای خود احساس کنید و بخش‌های انتهایی را از جلو ایمن کنید و ببندید.

وضعیت بدن

تمرین شماره ۵ فرشتگان دیواری

این تمرین، راهکاری ساده برای مورد آزمون قرار دادن وضعیت بدنی‌تان است. جهت انجام این تمرین، به‌ سادگی در مقابل یک دیوار تکیه دهید و بازوهای خود را بالا و پایین بکشید (فکر کنید که در برف دراز کشیده‌اید و در حال ایجاد «فرشتگان برفی» هستید).

مطمئن شوید که پشت شما در تماس با دیوار است و پشتتان در به آن صاف تکیه داده شده است.

وضعیت بدن

تمرین شماره ۶ تمرینات دیواری

یکی از حرکات کششی مورد علاقه من، تمرینات دیواری است. در اینجا شما می‌توانید دستان خود را پشت سرتان قرار دهید، آرنج خود را به دیوار قرار داده و بکشید.

وضعیت بدن

تمرین شماره ۷ موازی گردن

در پایان، این تمرین به شما کمک می‌کند تا از وضعیت بدنی نامناسب جلوگیری کنید و انجام به‌ دفعات در طول روز آسان است. این تمرین به‌ سادگی به پایین نگاه کردن به سمت تلفن همراه‌تان است. مشخصاً، ما به‌ زودی دست از استفاده از تلفن‌های همراه‌مان نخواهیم کشید، بنابراین راهکار موجود این است که: تلفن همراه خود را مسیر چشمان‌تان قرار دهید.

وضعیت بدن

وضعیت بدنی مناسب شما در صورتی‌ که از تمرینات هفت‌گانه فوق پیروی کنید، تضمین‌شده خواهد بود؛ با این‌ حال، شما می‌بایست منظم بوده و بدن‌تان را در راستای دستیابی به وضعیت بدنی مناسب تمرین دهید. از امروز آغاز کنید! بهبود وضعیت بدنی نامناسب را هرچه بیشتر به تأخیر بی‌اندازید، دشوارتر خواهد شد. بهبود وضعیت بدن شما، زندگی‌تان را دچار تحول خواهد کرد.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن