خانه داریخانه و خانواده

بهترین روتختی را چگونه انتخاب کنیم

پیش از خرید سرویس روتختی مورد علاقه‎تان، چهار چیز را باید بدانید. «استفان کاردینو» مدیر تزئین خانه‎ی «می‎سی» با سابقه‎ی ۲۵ ساله، مواردی که باید بدانید را به شما می‎گوید.

تعداد تار و پود مهم است؟

بله و خیر. تعداد تار و پود (پود رشته‌ای است که در پهنای پارچه استفاده می‌شود، و تار در درازای آن است) معمولا نشانه‎ای برای تخمین میزان نرمی و استحکام روتختی است. با این حال، این عدد (که باید نمایانگر تعداد تار و پود قطعات روتختی در یک مربع یک سانتی یا یک اینچی باشد)، همواره قابل اطمینان نیست. تعداد بالای تار و پود مهم است، اما نوع پنبه‎ای که مورد استفاده قرار گرفته اهمیت بالاتری دارد.

بهترین پنبه برای روتختی کدام است؟

بدون تردید و صد در صد پنبه‎ی مصری. در رتبه‎ی بعد نیز بدون تردید پنبه‎ی پیما قرار دارد، که با نام سوپیما نیز شناخته می‎شود. اگر در توضیحات نوشته باشند “۱۰۰ درصد پنبه”، باید فرض کنید از الیاف پنبه‎ی عادی و خشک‎تر و ارزان‎تری استفاده شده. فیبرهای بلند پنبه‎ی مصری روتختی‎هایی تولید می‎کنند که نازک و فاخر و در عین حال فوق‎العاده قوی و با دوام بالا هستند. اما فیبرهای کوتاه‎تر عادی، ممکن است در دسته بلند شوند و فیبری زمخت و ضعیف ایجاد کنند. پنبه‎ی پیما نیز نرم است و احتمال رشته رشته شدن آن کمتر از پنبه‎های عادی است. یک سرویس خوب پیما را با هزینه‎ی حدود ۱ میلیون تومان می‎توانید تهیه کنید. اگر بهترین‎ها را می‎خواهید، حدود ۲٫۵ میلیون تومان برای سرویس مجلل روتختی بافت الیاف پنبه‎ی مصری هزینه خواهید کرد.

کدام بهتر است، پرگال چلواری یا ساتین؟

هیچکدام. بستگی به سلیقه‎ی شما دارد. پرگاله یک بافت صاف و مات است که حس ترد و خنکی دارد، لذا برای افرادی که هنگام خواب حرارت بدنشان بالا می‎رود مناسب‎تر است. ساتن کمی سنگین‎تر است و خیلی نرم، با بافتی درخشان و صاف که کمی اطلسی نیز هست. اگر مطمئن نیستید کدام را ترجیح می‎دهید، نمونه‎های بافت‎های مختلف را که برای تست در فروشگاه‎ها عرضه می‎کنند بررسی کنید.

گزینه‎ی ارزان‎تری برای روتختی کودکان یا برای سرویس روتختی اضافه هم هست؟

بافت ترکیبی از پنبه و پلی‎استر، معمولا انتخابی هوشمندانه است، چون با شست و شوی زیاد هم دوام خوبی دارد. کمی پلی‎استر کافی است، یک ترکیب ۹۰/۱۰ با دوام است، هنگام بیرون آوردن از خشک‎شویی هم درخشان و زیباست، و نرم و راحت هم هست. اما ترکیبات بالای ۳۰ درصد الیاف مصنوعی را انتخاب نکنید، روتختی‎ها حس خوبی نخواهند داشت و ممکن است باعث شوند کسی که خوابیده عرق کند.

مطالب مرتبط
منبع
realsimple
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن