ارتباط خانوادگیخانه و خانواده

بازی‌ ها و رفتار های مناسب با کودکان تا ۱۸ ماهگی

بنا به گفته‌ روانشناسان نوع بازی با کودک و نحوه صحبت کردن با او تأثیر بسیاری در رشد شخصیت کودک دارد. کودکان بسیار مشتاق و کنجکاو هستند. آن‌ها به واسطه بازی کردن نحوه زندگی کردن و برخورد با جهان پیرامون خود را می‌آموزند. در این مقاله والدین را راهنمایی می‌کنیم که با کودک خود چگونه رفتار کنند و چگونه باعث خوشحالی او شوند.

از تولد تا ۳ ماهگی

آنچه نوزادان از بدو تولد تا سه ماهگی دوست دارند، لمس شدن و دیدن لبخند است. نوزادان با دیدن لبخند احساس امنیت می‌کنند. تا دو ماهگی همه چیز در اطراف نوزاد برای او تهدید کننده و شکل هشدار دارد. نوزادان مدام در حال نگاه کردن به محیط اطراف خود و آشنا شدن با آن هستند. برای برقراری ارتباط با نوزاد کمی به او نزدیک شوید لبخند بزنید و برای او آواز بخوانید.

در دو ماهگی کودکان توانایی تقلید کردن را دارند، به چشم‌های نوزاد نگاه کنید و دهان را به شکل O درآورید. زبان را حرکت دهید نوزاد تلاش می‌کند رفتار شما را تقلید کند. با گذشتن از سه ماهگی با نوزاد حرف بزنید و مکث کنید تا نوزاد با خارج کردن آوا پاسخ شما را دهد.

۳ تا ۶ ماهگی

درک نوزاد از جهان اطراف کمی بیشتر می‌شود. با پدر و مادر ارتباط چشمی برقرار می‌کند و لگد میزند. کمی از نوزاد فاصله بگیرید با استفاده از یک اسباب بازی نظر نوزاد را جلب کنید. هنگامی که نوزاد تلاش می‌کند اسباب بازی را با دست بگیرد اسباب بازی را به کنار کودک ببرید. نوزاد با دنبال کردن اسباب بازی به سمت پلو می‌چرخد. این یک تمرین عالی برای نوزاد است تا برای قرار گرفتن بر روی شکم آماده شود.

یک آینه در مقابل کودک قرار دهید دست‌های کودک را بگیرید و تکان دهید نوزاد با مشاهده کودک درون آینه و تکرار کارهای انجام شده توسط او دنیای جدید از بازتاب خود کشف می‌کند. همینطور که با کودک بازی می‌کنید از شنیدن صدای او لذت ببرید. با خارج کردن صداهای عجیب و غریب کودک را برای خندیدن تشویق کنید.

۶ تا ۹ ماهگی

در این دوران کودک دوست دارد به رسمیت شناخته شود. در این دوران کودک در اسباب بازی‌ها به دنبال علت و معلول می‌گردد. در این دوران کودک به دنبال مفهومی از اشیا اطراف می‌گردد. در این دوران کودک تلاش می‌کند به انتخاب‌های خود اهمیت بدهد. به عنوان مثال در بین اسباب ‌بازی‌ها اسباب بازی مورد علاقه خود را انتخاب می‌کند. اگر شما یک اسباب بازی دیگر به او بدهد او آنرا پرت خواهد کرد.

در این دوران شنوایی کودک در حال رشد است. مهم نیست چه صدایی بشنود. او نسبت به صدا واکنش نشان داده و به سمت صدا برمی‌گردد. با نشان دادن دکمه عروسک او یاد می‌گیرد دکمه را فشار دهد و صدای عروسک را بشنود. در این دوران او تفاوت بین عروسک‌ها را درک می‌کند و نحوه بازی با آن‌ها را می‌داند. او سعی می‌کند بر روی زانوهای خود قرار بگیرد و با خم کردن آن‌ها تلاش می‌کند عضلات آن‌را تقویت کند.

۹ تا ۱۲ ماهگی

در این دوران او بازی با تمام اسباب‌بازی‌ها را یاد گرفته است. نوزاد می‌تواند به خوبی غذا را درون دهان خود می‌گذارد. نوزاد می‌تواند به خوبی بر روی زمین بخزد و اجسام مورد علاقه‌ای خود را پیدا کند. او در این مرحله از زندگی خود همچنان به دنبال استقلال است. معمولاً اسباب ‌بازی‌های مورد علاقه کودکان در این دوره اسباب‌ بازی‌های هستند که تولید آهنگ و موسیقی می‌کنند. او با استفاده از قاشق بر روی ظرف غذا می‌زند تا ایجاد صدا کند و انتظار تشویق دارد.

در این دوره کودک از لحاظ فیزیکی دوست دارد مستقل باشد بنابراین از زیاد بغل کردن او خودداری کنید و اجازه دهید با تکیه بر زانوهای خود مسیرش را انتخاب و حرکت کند. نوزادان در این سن نسبت به آهنگ‌های شاد واکنش داده و تقریباً می‌رقصند.

۱۲ تا ۱۸ ماهگی

در این دوران کودک به دقت به رفتار اطرافیان توجه کرده و تلاش می‌کند رفتار آن‌ها را تقلید کند. لبخند والدین در این دوره کودک را به انجام کارها تشویق می‌کند. در این دوران اشیا موجود در اتاق و کمد آشپزخانه، حشرات موجود در باغچه جذابیت بیشتری نسبت به اسباب بازی‌های او دارند؛ بنابراین ممکن است در سبد اسباب ‌بازی‌های کودک بطری پلاستیکی یا دیگر وسایل موجود در آشپزخانه دیده شوند. در این دوران کودکان بیشتر از زمان‌های دیگر فعالیت می‌کنند.

مطالب مرتبط
منبع
parents
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن