تغذیهسلامت باش

مزایای آب چیست؟ چرا بدن انسان همیشه باید هیدراته باشد

آب مایع حیات است، این جمله‌ای است که همه آن را شنیده‌ایم اما واقعا مزایای آب برای بدن انسان چیست؟ چرا بدن ما همیشه باید هیدراته باشد؟

ارزش غذایی آب

از نظر غذایی، آب ساده حاوی صفر کالری است. این دلیل بزرگی برای مصرف بیشتر آن است. بر خلاف تقریباً هر نوع ماده مصرفی دیگر، آب منبع کربوهیدرات‌ها، پروتئین و چربی نیست. تنها عملکرد آن هیدراته کردن است و شما می‌توانید مقدار زیادی از آن را بدون نگرانی در مورد افزایش وزن نوش جان کنید.

مزایای آب با ۵ دلیل علمی

مزایای آب برای سلامت شما بسیار زیاد است که ممکن نیست همه آنها را در این مقاله فهرست کنیم. با این حال، در اینجا ۵ مزیت علمی و آکادمیکی اثبات شده از آب عنوان می‌شود.

آب آشامیدنی شما را در عملکرد بالا نگه می‌دارد

اگر به اندازه کافی آب مصرف نکنید، عملکرد فیزیکی شما دچار مشکل خواهد شد. در حقیقت، اگر ۲٪ از آب بدن خود را از دست دهید، عملکرد بدنی شما می‌تواند به شدت تحت تأثیر قرار گیرد. نتیجه آن می‌تواند چیزهایی مانند خستگی، از دست دادن کنترل دمای بدن، انگیزه کمتر و انجام ندادن ورزش، فعالیت ذهنی و فیزیکی دشوارتر می‌شود. از سوی دیگر، مطالعات نشان می‌دهد که سطح خوبی از هیدراتاسیون نه تنها مانع از وقوع این امر می‌شود، بلکه حتی می‌تواند باعث کاهش استرس ناشی از فعالیت‌های شدید شود. همان‌طور که می‌دانید ۸۰ درصد از ماهیچه‌ها از آب تشکیل شده‌اند. بنابراین آب بنوشید تا بتوانید در شرایط فیزیکی خوبی باقی بمانید.

آب برای عملکرد مغز خوب است

سطح هیدراتاسیون شما تأثیر زیادی بر عملکرد مغز  و ذهن شما دارد. مطالعات نشان می‌دهد که حتی یک سطح متوسط ​​از کم آبی بدن ۱ تا ۲ درصد می‌تواند بسیاری از عملکردهای مغز را مختل کند. در مطالعه‌ای که با زنان جوان در دانشگاه کانکتیکات انجام شد، مشخص شد که زنان مبتلا به فقدان ۱/۳۶ درصد مایعات پس از ورزش دچار اختلال در تمرکز، خلق و خوی بد و سردرد بیشتر بوده‌اند. مطالعه مشابهی که شامل مردان جوان نیز بود نشان می‌دهد که از دست دادن ۱/۵۹ درصد مایعات، موجب احساس خستگی، اضطراب و کاهش حافظه کاری می‌شود.

آب آشامیدنی می‌تواند به جلوگیری و درمان سردرد کمک کند

مطلب قبل نشان می‌دهد آب در بهبود عملکرد مغز مهم است. همچنین کم آبی بدن اغلب علت اصلی میگرن در بسیاری از افراد است. با این حال، مطالعات جدید نشان می‌دهد که آب آشامیدنی می‌تواند یک راه مؤثر برای درمان و حتی جلوگیری از ابتلا به سردرد باشد.

آب مواد مغذی را به بدن شما می‌رساند

اگرچه آب خالص هیچ‌گونه ماده مغذی ندارد، می‌توان برخی از مواد معدنی را به آن افزود و آن را به بدن منتقل کرد. به‌ عنوان مثال، بطری آب معدنی گاهی اوقات می‌تواند حاوی مواد معدنی سالم از جمله سدیم، منیزیم و کلسیم باشد. فقط برچسب را بخوانید تا از محتوای مواد معدنی دقیق بطری آب معدنی مطمئن شوید.

آب دمای بدن شما را تنظیم می‌کند

آب در جذب و انتقال گرما در بدن بسیار عالی است. در واقع، این روش اولیه است که بدن انسان قادر به تنظیم دمای آن است. آب دارای ظرفیت گرمایی نسبتاً بالایی است و این به این معنی است که آب در هر سلول بدن شما می‌تواند به عنوان یک سپر در برابر تغییرات ناگهانی دما عمل کند. به همین دلیل است که متخصصان همیشه توصیه می‌کنند آب زیادی در آب و هوای گرم و یا محیط‌های گرم بنوشید.

چه مقدار آب در یک روز بخوریم؟

حالا که متوجه شدید چرا باید آب بیشتری بخوریم، سؤال بعدی این است که چقدر آب بخوریم؟ اینترنت پر از پاسخ‌های دروغین به این سؤال و رایج‌ترین پاسخ ۸ لیوان در روز است که غیر علمی است. با این حال، اکثر دانشمندان و متخصصان سلامت معتقدند که با توجه به جنسیت، وزن، سطح فعالیت بدنی و آب و هوا، بهتر است که نوشیدنی بخورید. این مقاله را بخوانید تا بدانید چه مقدار آب هر روز باید بخورید: هر روز باید چه مقدار آب بنوشیم؟ و چه مقدار نوشیدن آب برای هر فرد زیاد است؟

چگونه آب بیشتری بخوریم؟

بعد از اینکه سعی کردید که مقدار معینی آب در یک روز بنوشید، ممکن است متوجه شوید که به اندازه کافی آب ننوشیده‌اید. اگر این چنین باشد، باید راه‌های جدیدی برای به دست آوردن آب بیشتر در هر روز پیدا کنید. به عنوان مثال، می‌توانید از میوه‌های غنی از آب مانند هندوانه استفاده کنید و عادت‌های هیدراتاسیون جدیدی را برای خود ایجاد کنید مانند نوشیدن یک لیوان آب قبل از هر وعده غذایی. اگر شما به کمک نیاز دارید تا بتوانید آب بیشتری بخورید، می‌توانید مقالاتی در این زمینه مطالعه کنید و یا حتی از بعضی از اپلیکیشن‌ها برای کمک به نوشیدن آب بیشتر استفاده کنید.

شما حتی می‌توانید آب مورد نیاز خود را از این میوه‌ها به دست آورید.

نتیجه

آب برای عملکرد درست بدن بسیار حیاتی است. شما باید سعی کنید خود را به خوبی هیدراته نگه دارید. هیدراسیون تنها مزیت حفظ سطح خوبی از مصرف روزانه آب نیست بلکه آب به شما کمک کند که در اوج وضعیت فیزیکی باقی بمانید، عملکرد مغز را حفظ کنید، از سردرد جلوگیری کنید و دمای بدن خود را تنظیم کنید. اطمینان حاصل کنید که هر روز به اندازه کافی آب می‌نوشید تا از مزایای آب که بسیار شگفت انگیز هستند، بهره‌مند شوید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack.org
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن