تغذیهسلامت باش

پودر دارچین چه فوائد و عوارض جانبی دارد

پودر دارچین از پوست درختان استوایی و همیشه سبز به دست می‌آید. به‌ منظور برداشت پودر دارچین، از پوست داخلی درختان جدا می‌شود. دو نوع اصلی دارچین وجود دارد: سیلان و کاسیا

اکثر انواع دارچین موجود در فروشگاه‌های مواد غذایی از نوع کاسیا است. انواع سیلان عمدتاً در سریلانکا رشد می‌کند و به فراوانی در بازار پیدا نمی‌شود. گاهی اوقات دارچین سیلان می‌تواند به‌عنوان دارچین “اصلی” شناخته شود. اما بحثی در مورد این موضوع وجود ندارد، هر دو نوع سیلان و کاسیا دارچین هستند، اما از نقاط مختلف جهان و از انواع مختلف درختان این خانواده استخراج می‌شوند. شما احتمالاً دارچین را روی مواد غذایی مانند نان تست، رول و دسرها و شیرینی‌ها چشیده‌اید. البته راه‌های دیگر خوشمزه‌ای علاوه بر شیرینی و دسر نیز برای افزودن دارچین به رژیم غذایی وجود دارد. بسیاری از غذاهای بومی در مناطق مختلف جهان از جمله هند، مکزیک، شرق میانه و شمال آفریقا دارچین را به‌عنوان یک ادویه در غذاهای خود استفاده می‌کنند. دارچین، همچنین، استفاده‌های دیگری ازجمله بهبود سلامتی و مصارف دارویی نیز دارد. در اینجا مزایای سلامتی و عوارض جانبی احتمالی خوردن پودر دارچین ذکر شده است، لطفاً به خواندن ادامه دهید.

فوائد پودر دارچین

استفاده از دارچین با اهداف دارویی به دوران باستان بازمی‌گردد. در گذشته، برای کمک به درمان تعدادی از ضرورت‌های پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است، از جمله: بیماری تنفسی، مسائل زنان، مشکلات گوارشی. در دهه‌های اخیر، دارچین به‌عنوان یک ترکیب ضدالتهاب تشخیص داده شده است، همچنین می‌تواند برای کمک به بهبود مشکل عملکرد شناختی مانند آلزایمر مؤثر باشد. با این حال، در حال حاضر تحقیقات علمی کافی برای تعیین میزان مصرف دارچین برای کمک به شرایط مختلف انجام نشده است.

  • دارچین و دیابت: برخی مطالعات محدود و کوچک نشان داده‌اند که دارچین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بر میزان قند خون تأثیر می‌گذارد.  جالب توجه است، به نظر می‌رسد اثر متفاوتی بر اساس نوع دارچین مورد استفاده در این مطالعه  مشاهده می‌شود، دارچین کاسیا بیشترین احتمال را برای کنترل قند خون نشان داده است، در حالی که گونه‌ی سیلان دارچین اثر کمتری را نشان می‌دهد و به‌تازگی بیشتر مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است. این مشاهدات ممکن است تا حدودی به این دلیل سخت‌تر بودن دارچین سیلان نسبت به نوع کاسیا باشد. یک مطالعه چینی که در نشریه Nutrition Research منتشر شده، شواهدی از مصرف دارچین به شکل مکمل را برای کاهش میزان گلوکز خون در بیماران مبتلا به دیابت، در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کردند، بررسی و اثبات کرد. نشان داده است که دارچین سطح کلسترول در بیماران مبتلا به دیابت را نیز پایین می‌آورد.
  • دارچین و کاهش وزن: نشان داده شده که دارچین باعث کاهش برخی از اثرات بد غذاها از جمله غذاهای با چربی بالا می‌شود.  این خصوصیت می‌تواند در یک طرح کلی به کاهش وزن کمک کند.  اثر آن بر سطح قند خون نیز می‌تواند در نهایت کمک بسیار خوبی برای از دست دادن وزن بدن باشد. خواص ضدالتهابی و ضد باکتری دارچین می‌تواند با ارتقاء یک الگوی کلی برای دریافت بهتر و بیشتر غذای سالم کمک کند، به‌ویژه در افرادی که سعی در از دست دادن وزن دارند. مهم این است که مصرف دارچین به تنهایی باعث کاهش وزن طولانی مدت نخواهد شد. اما ممکن است با افزودن دارچین به رژیم غذایی سالم و برنامه تمرینی برای کمک به دستیابی به وزن هدف و کاهش وزن مناسب، مفید باشد. یک قاشق چای‌خوری دارچین حاوی ۱/۶ گرم فیبر است که می‌تواند در دستیابی به هدف فیبر روزانه و افزایش میل جنسی در وعده‌های غذایی کمک مؤثری کند.
  • سایر مزایای سلامتی بخش دارچین: مطالعات متعددی نشان داده است که با استفاده از دارچین، بیماری‌های دیگری را می‌توان تا حدی بهبود بخشید (یا به نحو مثبتی از پیشرفت آن‌ها جلوگیری کرد) برخی از این موارد عبارت‌اند از: آلزایمر، HIV، مولتیپل اسکلروزیس، درمان زخم‌های مزمن

عوارض جانبی دارچین

هر دو نوع دارچین سیلان و کاسیا حاوی کومارین هستند. هنگامی‌که کومارین در دوزهای بسیار بالا مصرف می‌شود، ممکن است برخی عوارض جانبی خطرناکی را ایجاد کند.  دارچین سیلان دارای کومارین بسیار کمتری نسبت به دارچین کاسیا است. با این حال، به‌عنوان یک ادویه، برای فردی غیرمعمول است که مقدار زیادی از هر نوع دارچین را مصرف کند که سبب ایجاد حساسیت و یا مسمومیت می‌شود. همیشه قبل از تغییر رژیم غذایی خود، با پزشک مشورت کنید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن