پزشکیسلامت باش

نکته های سودمند برای داشتن یک خواب راحت

داشتن مقدار خواب مناسب از جمله شرایط ضروری برای سلامتی بدن به شمار می‌رود، متأسفانه امروزه عدم خواب کافی یک معضل جهانی به شمار می‌رود، گویا سبک زندگی ما باعث شده است، از خواب خوب و کافی برخوردار نباشیم. در این مقاله قصد داریم نکات مهمی در مورد خواب را بیان کنیم.

آسان بگیرید

در هنگام خواب مجبور نیستید، همواره لباس خواب بپوشید، برای داشتن یک خواب راحت، باید لباس راحتی به تن داشته باشی؛ بنابراین با هر لباسی که راحت هستید، به تخت خواب بروید، بهتر است موقع خواب لباس کمتری به تن داشته باشید؛ البته لازم است بدانید که لباس و تخت خواب شما کاملاً تمیز باشد، بنابراین به بهداشت آن‌ها توجه کنید و در مدت زمان‌های کوتاه، لباس و ملافه‌ها را مدام بشویید.

خود را آماده کنید

مانند هر برنامه دیگری که در زندگی دارید برای خواب هم برنامه ریزی کنید و قبل از رفتن به تخت خواب، با تغییر لباس و انجام کارهای لازم، خود را برای خواب آماده کنید. این کارها باعث می‌شود نسبت به خواب شرطی شوید و با انجام این کارها آرام‌تر شده و خواب راحت‌تری را تجربه کنید. همین که لباس‌های معمولی روزانه خود را بیرون آورید، می‌تواند نشانه آماده شدن برای خواب باشد.

آزادتر باشید

برای داشتن خواب راحت بهتر است لباس‌های آزادتر بپوشید، یا حداقل لباس‌های زیر تنگ را بیرون آورید؛ همه ما تجربه کرده‌ایم هرگاه لباس تنگ خود را بیرون می‌آوریم، احساس راحتی و شادی بیشتر داریم، بنابراین موقع خواب، لباس‌های تنگ خود را بیرون آورده تا با احساس آزادی و سبکی بیشتر به خواب بروید.

تماس بیشتر با پوست بدن

اگر متأهل هستید بهتر است بدانید، تماس پوست بدن شما با شریک زندگی‌تان می‌تواند منجر به آرامش بیشتر در شما شود، بنابراین بهتر است، هنگام خواب لباس‌های بپوشید که این تماس را بیشتر کند، همانطور که هنگام غذا خوردن با شریک زندگی‌تان برقرار تماس چشمی می‌تواند احساس خوبی در شما ایجاد می‌کند، هنگام خواب نیز تماس با پوست بدن شریک زندگی‌تان می‌تواند، منجر به انتشار هورمون‌های حس خوب در بدن شما شود.

حذف عوامل حواس‌پرتی

اگر شما به سختی می‌خوابید برای رهای از این حالت بهتر است عوامل حواس‌پرتی را در اطراف خود به حداقل برسانید، مثلاً کش لباس شما را اذیت می‌کند، لباس را از تن خود بیرون آورید. برای داشتن خواب عمیق‌تر و سالم‌تر بسیار مهم است که عوامل حواس‌پرتی را تا جای ممکن حذف کنید.

به پوست خود اجازه‌ای نفس کشیدن بدهید

قسمت‌های مختلف بدن مانند، زیر بغل و پاهای شما در طول روز مدام پوشیده هستند، یکی از روش‌های داشتن خواب مناسب رساندن اکسیژن به سطح پوست است، بنابراین بهتر است هنگام خواب لباس کمتری بپوشید تا پوست‌تان اجازه نفس کشیدن داشته باشد، این امر در فصل تابستان و استراحت‌های بعد از تمرین‌های ورزشی بسیار اهمیت دارد، زیرا تعرق زیاد می‌تواند منجر به بیماری‌های پوستی شود، در صورتی که اجازه تنفس به پوست، می‌تواند از این امر جلوگیری کند.

تنظیم کورتیزول

کورتیزول یک ماده شیمیایی عجیب و غریب است که می‌تواند به بدن آسیب‌های جدی بزند. زمانی که برهنه می‌شوید دمای بدن تنظیم می‌شود، همین امر کورتیزول بدن را تنظیم می‌کند، توجه داشته باشید که زیاد خوابیدن، باعث افزایش کورتیزول بدن می‌شود، افزایش کورتیزول، منجر به افزایش اضطراب، گرایش به مواد غذایی نامناسب و افزایش وزن می‌شود، در صورتی که با پایین نگه‌داشتن دمای بدن و خوابیدن به شکل برهنه تا حدودی می‌توان به تنظیم کورتیزول کمک کرد.

توجه به ملاتونین و هورمون رشد

توجه داشته باشید که دمای مناسب اتاق خواب، (دمای کمتر از ۲۱ درجه سانتی‌گراد) در طول شب به تنظیم شدن هورمون‌های رشد و ملاتونین بدن کمک می‌کند. این ماده شیمیایی سلامتی بدن را به همراه دارد و از پیری زودرس جلوگیری می‌کند؛ بنابراین می‌توان گفت، محیط گرم اتاق یا پوشیدن لباس‌های زیاد در هنگام خواب می‌تواند منجر به روند پیری را افزایش دهد.

دمای اتاق پایین، برای سالم نگه داشتن ارگان‌های جنسی

بسیار مهم است که مردان در هنگام خواب در اتاقی با دمای پایین بخوابند این موضوع کمک می‌کند تا بیضه‌ها در دمای پایین‌تری قرار بگیرند و اسپرم‌های آن‌ها سالم‌تر بماند، با این شرایط تولید مثل موفق‌تری خواهند داشت. خوابیدن در محیط‌های خنک به زنان نیز کمک می‌کند تا خواب آرام‌تری داشته باشند و از ابتلا به عفونت‌ها جلوگیری می‌کند، بنابراین حتماً اتاق را تا جای امکان خنک نگه دارید، توجه داشته باشید، یک اتاق گرم و مرطوب مکان عالی برای رشد، قارچ‌ها و مخمرها به شمار می‌رود.

خواب خوب در تابستان

دقت کنید که اگر اتاق خواب از تهویه مطلوبی برخوردار نباشد، امکان یک خواب خوب برای شما فراهم نخواهد شد، حتی ممکن است مدام در طول شب بیدار شوید، بنابراین برای داشتن یک خواب راحت ابتدا لباس‌های راحت بپوشید سپس به فکر تهویه مناسب اتاق خواب خود باشید. توجه داشته باشید در حالت کلی بهتر است دمای اتاق هنگام خواب کمی از حالت معمولاً خنک‌تر باشد، اگر این سرما شما را ناراحت می‌کند یا شما بیمار هستید لباس‌های گرم‌تری بپوشید اما دمای اتاق را افزایش ندهید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن