تغذیهسلامت باش

فواید انار چیست و چه تاثیری بر بدن دارد (قسمت دوم)

فواید انار چیست؟ انار یکی از سالم‌ترین میوه‌های روی زمین است که حاوی طیف وسیعی از ترکیبات گیاهی سودمند است. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که این میوه لذیذ دارای مزایای باور نکردنی برای بدن انسان است و خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها را کاهش دهد.

انار ممکن است بتواند علیه سرطان سینه مفید باشد

سرطان سینه شایع‌ترین نوع سرطان در زنان است. نشان داده شده است که فواید انار برای جلوگیری از تولید مثل سلول‌های سرطانی پستان مؤثر است و حتی ممکن است برخی از آنها را از بین ببرد. با این حال، در حال حاضر این نتایج محدود به مطالعات آزمایشگاهی است و نیازمند تحقیقات بیشتر بر مدل‌های حیوانی و در مراحل پیشرفته‌تر بر مدل‌های انسانی است.

انار می‌تواند فشار خون بالا را کاهش دهد

فشار خون بالا یکی از دلایل اصلی حملات قلبی و سکته مغزی است. در یک مطالعه، افرادی که فشار خون بالا داشتند پس از مصرف ۱۵۰ میلی‌لیتر (۵ اونس) آب انار روزانه در طی دو هفته متوالی کاهش قابل توجهی را در فشار خونشان داشتند. مطالعات دیگری اثرات کاهشی مشابهی را نیز به ویژه برای فشار خون سیستولیک (عدد بیشتر که در اندازه گیری فشار خون خوانده می‌شود) نشان داده‌اند.

فواید انار می‌تواند به مبارزه با درد مفصلی کمک کند

آرتریت یک مشکل رایج در کشورهای غربی است. انواع مختلفی از این بیماری وجود دارد، اما اغلب آنها شامل نوعی التهاب در مفاصل هستند. با توجه به این که ترکیبات گیاهی موجود در انار دارای اثرات ضد التهابی بسیار قوی و خوبی است، می‌توانند به درمان آرتریت کمک کنند. جالب است بدانید، مطالعات آزمایشگاهی نشان داده که عصاره انار می‌تواند فرآیند تولید آنزیم‌هایی را که سبب صدمه به مفاصل در افراد مبتلا به استئوآرتریت هستند، متوقف کند. همچنین نشان داده شده است که ترکیبات انار در برابر آرتریت روماتوئید در موش‌ها سودمند است، اما شواهد بسیار کمی در مورد انسان وجود دارد.

آب انار می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد

بیماری‌های قلبی در حال حاضر شایع‌ترین علت مرگ زودرس جهان هستند. این بیماری و علل ایجاد آن بسیار پیچیده است و توسط بسیاری از عوامل مختلف هدایت می‌شود. پونیکیک اسید، اسید چرب اصلی در انار، ممکن است بتواند در برابر پیشرفت چندین مرحله در روند بیماری قلبی از قلب محافظت کند. در مطالعه‌ای که در ۵۱ نفر با کلسترول و تری گلیسیرید بالا انجام شد، مصرف ۸۰۰ میلی‌گرم روغن دانه انار در روز به مدت ۴ هفته متوالی نشان داد که‌ تری گلیسیریدها به طور قابل توجهی کاهش یافته و نسبت‌ تری گلیسیرید HDL به LDL افزایش می‌یابد. مطالعه دیگری در مورد اثرات آب انار در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و کلسترول بالا نیز کاهش قابل توجهی در کلسترول LDL و همچنین بهبودهای دیگر فاکتورهای بیماری‌ها را نشان دادند. در مطالعات حیوانی و انسانی از آب انار برای محافظت از اکسیداسیون ذرات کلسترول LDL که یکی از مراحل اصلی در مسیر ایجاد و پیشرفت بیماری‌های قلبی است، استفاده کردند و اثر بسیار خوبی را برای این منظور نشان داده است.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن