پیشرفت شخصیپیشرفت کن

داشتن تمرکز مهم ترین اصل برای انجام صحیح کارهاست

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در حین انجام کارها در جهت رسیدن به اهداف بلندمدت خود باید به آن توجه جدی داشته باشید، تمرکز داشتن است. متمرکز بودن می‌تواند کار دشواری باشد، خصوصاً زمانی که اطرافیان‌تان شما را به تفریح کردن و به تعویق انداختن کارهای‌تان، تشویق می‌کنند. اما اگز میخواهید موفقیت را در دستان خود ببنید راهی جز تمرکز روی کار خود ندارید. با پیروی از این ۷ نکته راهبردی، شما چگونگی غلبه بر موانع تمرکزی را در کمترین زمان ممکن، یاد خواهید گرفت:

استفاده از موسیقی

زمانی که ورزشکاران در حال ورزش کردن هستند، شما در بیشتر مواقع می‌بینید که هدفون به سر دارند و چهره‌شان این‌طور به نظر می‌رسد: «مزاحمم نشو!!!».

این کاری است که آن‌ها برای متمرکز ماندن انجام می‌دهند. آن‌ها به آهنگ‌هایی گوش می‌دهند که به آن‌ها انگیزه و تحرک بخشیده تا به بهترین شکل ممکن عمل کنند. موسیقی باعث می‌شود تا احساس پیروزی به آن‌ها دست دهد. موسیقی برای ارائه احساسات متفاوت در موقعیت‌های ویژه شناخته‌ شده است. از آن به‌ عنوان مزیتی برای ایجاد تمرکز، در حین آماده‌سازی برای انجام بهترین‌ فعالیت‌های‌تان استفاده کنید.

تشریفات را فراهم کنید

برای متمرکز شدن، تشریفات و آداب‌ورسوم خاصی به‌ عنوان پیش‌نیاز داشته باشید. بیشتر نویسندگان، پیش از اینکه شروع به نوشتن کنند، تشریفات ویژه‌ای برای خودشان دارند. من به‌ شخصه، یک فنجان چای داغ می‌نوشم، درحالی‌که روی صندلی مورد علاقه خود نشسته‌ام و پازل حل می‌کنم. این کار باعث می‌شود تا ذهن و بدن من آماده شوند، و از این طریق بتوانم وارد حالت نویسندگی شوم. جستجوی تشریفات متفاوت می‌تواند به‌ طور طبیعی به شما کمک کند تا روند تمرکزی خود را تسهیل کنید. مهم‌ترین مسئله در مورد تشریفات، شخصی‌سازی آن‌ها در جهت منافع‌تان است.

اِل اِل کول جی

اِل اِل کول جی می‌گوید: «متمرکز بمانید، به دنبال رؤیاهای‌ خود باشید و در راستای آرمان‌های‌تان قدم بردارید».

در فضای مناسب قرار بگیرید

آیا شما کارتان را به بهترین نحو روی میز آشپزخانه انجام می‌دهید یا روی کف اتاق پذیرایی؟ زمانی که روی تخت‌تان دراز کشیده‌اید یا پشت میز نشسته‌اید؟ نور چراغ برای‌تان اهمیت دارد یا روشنایی روز؟ فضای کاری در تمرکز شما نقش بسزایی دارد. اگر در جایی که هستید، احساس راحتی ندارید، نمی‌توانید کارتان را به‌ درستی انجام دهید، فضایی پیدا کنید که برای‌تان مناسب باشد، اما نه خیلی راحت. شما می‌خواهید کار فوق‌العاده‌ای انجام دهید، نه اینکه خواب‌تان ببرد!!!

حواس‌پرتی‌هارا حذف کنید

اعلامیه‌های تلفن همراه، یا هر چیزی که موجبات حواس‌پرتی شما را فراهم می‌کند را از بین برده یا در وضعیت بی‌صدا قرار دهید. سروصداهای متفاوت تفکر شما را مختل کرده و توانایی شما را در متمرکز ماندن، با اخلال مواجه می‌کند. اگر شما حواس‌پرتی‌های احتمالی را از خود دور نکنید، کاری که می‌تواند در یک ساعت انجامش دهید، دو ساعت طول می‌کشد. حواس‌پرتی‌ها زمان شما را در رسیدگی به فعالیت‌های‌تان می‌گیرد. همین حالا دست‌ به‌ کار شوید و تلاش کنید تا تمرکز خود را به دست آورید، تا مانع دیگری در مسیر قرار نگرفته است، پیش از اینکه کارتان را شروع کنید، از شرشان راحت شوید.

شروع کنید

به همین سادگی، ولی سخت‌ترین کاری است که می‌بایست انجام داد. فقط شروع کنید. کاری که می‌خواهید انجام دهید، هر چیزی که باشد، بشینید (یا بلند شوید، بسته به کاری که هست) و شروع کنید. بعد از اینکه شروع کردید، شما وارد «جریان» آن فعالیت می‌شوید. شما بدون اینکه متوقف شوید، کارتان را به بهترین شکل ممکن انجام خواهید داد.

تنها نقطه‌ضعف موجود این است که شاید همیشه این روش، راهکار مناسبی نباشد، اما تا وقتی‌که انجامش نداده باشید، متوجه نخواهید شد. شما هرچه بیشتر از این نکات پیروی کنید، شانس بهتری دارید که «جریان» تمرکزی را وارد وجود خود کنید.

از انرژی احساسی‌تان استفاده کنید

تمرکز داشتن انرژی ذهنی از شما می‌گیرد. احساسات شما، نقش بزرگی در چگونگی تمرکز شما ایفا می‌کند. زمانی که دیوانه، ناراحت، دلواپس یا خوشحال هستید، این انرژی احساسی است. بسته به نوع کاری که انجام می‌دهید، می‌توانید به‌ سادگی انرژی‌تان را در مسیر تمرکز داشتن، هدایت کنید. یک ترانه‌سرا بهترین آهنگ عاشقانه‌اش را بعد از یک شکست عشقی می‌نویسند. به این، استفاده از انرژی احساسی برای کسب مزیت می‌گویند. به‌ جای گوشه‌ای نشستن و ذهن و بدن خود را تکان دادن، کاری کنید که برای‌تان مفید باشد – آن انرژی را در راستای انجام کارتان «متمرکز» کنید.

برای مثال، اگر شما پریشان‌حال و ناراحت هستید، می‌توانید آن انرژی را وارد تمرینات روزانه خود کنید. اگر خوشحال باشید یا اخبار جدیدی دریافت کرده باشید، آن انرژی را روی مطالعه برای یک آزمون یا تمرین شطرنج بگذارید. تمرکز روی انرژی احساسی شما به‌ سادگی موجب می‌شود تا پیامدهای اهداف بلندمدت‌تان را ارتقا دهید.

الکسا هرشفلد

الکسا هرشفلد می‌گوید: «بزرگ‌ترین چالش پیش روی شما، متمرکز ماندن است. زمانی که چیزهایی زیادی برای رقابت وجود دارد، باید به اصول و ضوابط خاصی پایبند باشید».

ذهنیت خود را درست کنید

درست مانند زمانی که باید برای بهبود تمرکز خود، در فضای مناسبی حضور داشته باشید، باید در وضعیت ذهنی مناسبی نیز قرار داشته باشید. این به معنای آرام کردن نجواهای منفی در ذهن شماست. مادامی‌که با کاری که باید انجام دهیم، مواجه می‌شویم، خودبدبینی به سراغمان می‌آید.

چه ندای انتقادی باشد، چه ترسی سطحی، شما باید توان کنترل کردن آن‌ها را داشته باشید. شما می‌دانید که می‌توانید آن کار را انجام دهید و در انجامش واقعاً به بهترین شکل ممکن عمل می‌کنید. توانایی‌های خودتان را زیر سؤال نبرید – همیشه افرادی وجود دارند که این کار را انجام دهند. مثبت‌نگر باشید و روی کاری که انجام می‌دهید، تمرکز کافی داشته باشید.

روش‌های بسیاری برای دستیابی و حفظ تمرکز وجود دارد. چه موسیقی باشد، تشریفات خاص، یا یادگیری چگونه شروع کردن یک کار، راهکاری را که برای شما جواب می‌دهد، پیدا کنید. استفاده از این نکات به شما کمک می‌کند تا به شکلی اثربخش‌تر تمرکز داشته باشید و از کارتان حمایت کنید. به توانایی‌تان اجازه دهید تا موجبات رشد تمرکزی شما را فراهم کرده تا به آرمان‌هایتان نزدیک شوید!!!

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن