تغذیهسلامت باش

خواص موز و نکاتی از آن که نمیدانستید (قسمت اول)

مردم می‌گویند که موزها غنی از کربوهیدرات هستند، شکر زیاد یا کالری زیادی دارند. اما سؤال موجود این است که آیا برای کاهش وزن، شما می‌توانید از آنها استفاده کنید یا نه؟ این مطلب حقایقی را در ارتباط با این میوه شیرین و خامه‌ای – موز – بیان می‌کند.

چه مقدار کالری در موز وجود دارد؟

یک موز معمولی (با حدود ۱۸ سانتی‌متر طول) دارای ۱۰۵ کالری است. جنیفر دیویس، یک سرپرست منطقه‌ای از بخش خدمات تغذیه و رژیمی برای کایسر پرمننت در هونولولوی هاوایی می‌گوید: «یک موز یک اسنک مناسب و دارای ۱۰۰ کالری است».

واقعاً محتویات موز چیست؟

بیشتر آن را کربوهیدرات تشکیل می‌دهد – که چیز فوق‌العاده‌ای است (یک موز متوسط حدود ۲۷ گرم کربوهیدرات دارد). دیویس می‌گوید: «کربوهیدرات‌ها منبع اولیه سوخت برای عضلات هستند. شما به آنها نیاز دارید تا بدنتان به فعالیت خود ادامه دهد». یک موز بزرگ‌تر ممکن است با ۲ تکه نان برابر باشد، در حالی‌ که یک موز کوچک با یک سیب یا پرتقال.

آیا موزها مملو از شکر هستند؟

بله، در موز شکر نیز وجود دارد – ۱۴ گرم – اما این شکر در قالب یک بسته‌بندی ۳ گرمی از فیبر و ۱ گرمی از پروتئین قرار دارد. موزها فاقد چربی هستند، و شکر مازاد در آب‌نبات‌های انرژی‌زا، شیرینی‌ها و شکلات‌ها را ندارند – شکرهایی که می‌توانند منجر به مشکلات سلامتی شوند.

دیویس می‌گوید: «حجم ورودی بالای فیبرها به بدن به شما کمک می‌کند تا احساس سیری کنید. همچنین، فیبر ممکن است در مقابل انواعی از سرطان مانند سرطان روده از شما محافظت کند».

پژوهش منتشر شده در ماه آگوست سال ۲۰۱۵ توسط مجله آمریکایی تغذیه پزشکی از این موضوع حمایت می‌کند. دیویس می‌گوید، علاوه بر این شکر طبیعی، مقادیر بسیار کمی مواد مغذی دیگر مانند ویتامین ث، منیزیم، فلات، ویتامین آ، و آهن نیز در موز وجود دارند. موزها به پیشنهاد مقاله‌ای منتشر شده در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ در مجله شیمی غذا، در بردارنده آنتی‌اکسیدان‌های مبارزه کننده با بیماری‌ها نیز هستند.

پتاسیم موجود در موزها چطور؟

شما حتماً شنیده‌اید که می‌گویند، موزها منابعی غنی از پتاسیم هستند. دیویس می‌گوید: «این الکترولیتی است که بیشتر ما به میزان کافی از آن دریافت نمی‌کنیم. این به عضلات ما کمک می‌کند تا منقبض شوند و قلب ما بتپد». او توضیح می‌دهد که سدیم و پتاسیم در کنار هم برای به حرکت درآوردن مواد سیال ورودی و خروجی به سلول‌ها کار می‌کنند، و پژوهش نشان داده است که پتاسیم کلیدی متعادل شدن فشار خون ماست. در واقع، مطالعه‌ای منتشر شده در ماه آوریل سال ۲۰۱۷ در مجله آمریکایی فیزیولوژی نتیجه‌گیری کرده است که افزایش حجم پتاسیم خوراکی در زمینه مواد غذایی، منابع طبیعی می‌توانند فشار خون را کاهش دهند و دارای تأثیر گذاری بر کم کردن خطر بیماری‌های قلبی و کلیوی است.

مطالب مرتبط
منبع
everydayhealth
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن