تغذیهسلامت باش

خواص موز و نکاتی که باید درباره مصرف این میوه بدانید

موز میوه‌ای بسیار مفید است که در جنوب شرق آسیا پروش پیدا می‌کند و از نظر ارزش غذایی در جایگاه بسیار بالایی قرار گرفته است. به همین دلیل مصرف آن در برنامه غذایی همه بخصوص ورزشکاران می‌تواند بسیار مفید باشد.

آیا قبل از فعالیت‌های ورزشی باید موز بخوریم؟

بله! به علت مزایای کارکرد عضله، ممکن است شما آن را برای تمریناتتان نیاز داشته باشید. مطالعه منتشرشده در ماه می سال ۲۰۱۲ در مجله پلاس وان بیان کرده است که خوردن یک موز در طول فعالیت‌های ورزشی مانند یک نوشیدنی انرژی‌زا در جهت تسریع‌ بخشی به کارکردهای بدن مؤثر و کارآمد است. علاوه بر این، محققان می‌گویند: «یک موز منبعی سالم‌تری از پتاسیم موجود در یک نوشیدنی انرژی‌زاست».

در مواقعی که شکم درد باید موز بخوریم؟

حتماً. با توجه به مقاله‌ای که در ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ در مجله کبدشناسی منتشر شد، گواره روده‌شناسی و تغذیه، موزها در بردارنده فیبر محلولی است که به‌عنوان کمکی در جهت تسهیل یا جلوگیری از درد گاز معده و یبوست به کار می‌رود. همچنین، با توجه به مطالعه مدرسه پزشکی هاروارد پتاسیم آن‌ها به تثبیت کردن سطوح سدیم و کاهش نفخ، کمک می‌کند.

آیا باید موز را همراه با چیزهای دیگری خورد؟

نه لزوماً. اما اگر شما دیابت نوع ۲ دارید، ممکن است باید آن را همراه با منبع پروتئینی مانند، کره، بخورید که به شما احساس سیری دست دهد و به طور بالقوه شانس کاهش وزن را در شما افزایش دهد. شما همچنین می‌توانید یک موز پوره شده را به کوینولای پخته‌ شده (که حاوی پروتئین است) برای صبحانه اضافه کنید. اگر شما دیابت دارید، بدانید که موزها دارای فیبری هستند که مقاوم در برابر نشاسته نامیده شده و واکنش قند خون شما را کاهش می‌دهند. یک مطالعه منتشر شده در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ در خبرنامه مواد غذایی نشان داده است که غذاهای مقاوم در برابر نشاسته مانند موزها ممکن است به طور ویژه برای آن‌هایی که دیابت دارند، مفیدتر واقع شود.

آیا خوردن موز، خطراتی را برای سلامتی به همراه دارد؟

محققان می‌گویند:«بیشتر افراد می‌توانند با خیالی آسوده تا شش الی هفت موز در روز بخورند». با این‌حال، اگر در شرایطی قرار دارید که خوردن پتاسیم زیاد برایتان خطرناک است (مانند بیماری‌های مزمن کلیوی)، شما احتمالاً بهتر است قبل از مصرف موز با مشاور پزشکی‌تان صحبت کنید.

آیا موز برای کاهش وزن انتخاب مناسبی است؟

بله. مقاله‌ منتشرشده در ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ در مجله مواد غذایی نشان می‌دهد که خوردن میوه در مقابل افزایش وزن و چاقی از بدن محافظت کرده و برهمین اساس وجود این میوه در رژیم‌های غذایی ضروری است. محققان پیشنهاد می‌کنند که حتماً پیش از غذا یک موز بخورید. فیبر آن به شما کمک می‌کند که سیر شوید و برای باقی غذاها جای کافی نداشته باشید. شما همچنین می‌توانید از پوره موز برای جایگزین کردن روغن موجود در غذاهای پخته‌شده و کاهش کالری استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط
منبع
everydayhealth
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن