تناسب اندامسلامت باش

اسپاسم کمر هنگام دویدن چیست؟

اسپاسم کمر می‎تواند هنگام دویدن یا بعد از آن و یا هنگام انجام هر فعالیت سنگین دیگری رخ دهد. اسپاسم زمانی رخ می‎دهد که عضله‎های تحتانی کمر شما به صورتی دردناک منقبض شوند. بنابر گزارش «کیلینیک مصدومیت‎های ورزشی»، اسپاسم معمولا نتیجه‎ی فشارهای گذشته، التهاب یا ضعف عضلانی در آن بخش است.

بسیاری از موارد اسپاسم را می‎توان با تکنیک‎های دوی مناسب، گرم کردن، تقویت عضلات و دیگر تمهیدات پیشگیری کرد. اگر مرتبا دچار اسپاسم کمر می‎شوید، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید دچار مشکل جدی‎تری نیستید.

عدم تعادل عضلانی

اسپاسم کمر معمولا زمانی رخ می‎دهد که عضلات دچار عدم تعادل هستند و منجر به قرارگیری غیر طبیعی ستون فقرات شما می‎شود. اگر یک ماهیچه قوی باشد و ماهیچه‎ی متقارن با آن ضعیف، باعث عدم تعادلی می‎شود که روی طرز ایستادن شما اثر می‎گذارد. برای نمونه، اگر عضله چهارم شما از عضله‎ی شکم شما قوی‎تر باشد، لگن شما به جای اینکه هم ارز ستون فقرات باشد، رو به جلو خم می‎شود، بیماری که تحت عنوان شیب لگن جلویی شناخته می‎شود. این بیماری فشار بالایی روی قسمت تحتانی کمر وارد می‎کند، که منجر به اسپاسم می‎شود.

قوای مرکزی

عضلات مرکزی شما شامل شکم، مورب، چهار سر ران، کمر و همسترینگ می‎شود، یا به عبارتی هر عضله‎ای که به تعادل ستون فقرات مربوط می‎شود. اگر عضلات مرکزی شما ضعیف باشند، ستون فقرات شما به خوبی پشتیبانی نمی‎شود. متخصصین قوای طبیعی توصیه می‎کنند برنامه‎ی ورزشی خود را با تمرینات مختلف مربوط به تقویت عضلات مرکزی پر کنید، از جمله شنا، پل شکم، قوز کمر و کشیدن کمر.

کفش

اسپاسم کمر می‎تواند نتیجه‎ عدم تعادل پا باشد، برای نمونه قوس بالا یا پایین، که باعث فرورفتگی با برآمدگی پا می‎شود. وقتی چنین حالتی رخ می‎هد، قوزک پا، زانو و قسمت تحتانی کمر شما تحت تاثیر قرار می‎گیرند. یا به پزشک مراجعه کنید یا به فروشگاه تجهیزات دوندگی بروید تا روش گام برداشتن شما را آنالیز کنند و مشکلات پای شما را مرتفع سازند. ممکن است نیاز به پوشش قوس اضافه یا کفی مناسب برای کفش دوندگی خود داشته باشید. متخصصان توصیه می‎کنند هر ۵۶۰ تا ۸۸۰ کیلومتر کفش‎های خود را عوض کنید.

پیشگیری از اسپاسم کمر

بهترین روش برای پیشگیری از اسپاسم کمر این است که مشکلات خود را قبل از شروع برطرف کنید. شدت دویدن خود را متنوع کنید. دوی طولانی و کوتاه را قاطی کنید، و گرم کنید تا از مصدومیت‎های ناشی از افراط در دوندگی جلوگیری شود. اگر روی سیمان یا سطوح سخت می‎دوید، روی چمن یا پیست دو ومیدانی بدوید تا شرایط جذب فشار را بهتر کنید. همسترینگ، شکم و کمر خود را روزانه تقویت کنید تا محدوده‎ی تحرک مناسب عضلات حفظ شود و از عدم تعادل عضلات جلوگیری شود. تمرینات تقویت قوای نیم‎تنه‎ی بالا و پایین را به برنامه‎ی دوی خود اضافه کنید تا عضلات پشتیبان شما قدرت لازم را داشته باشند.

درمان اسپاسم کمر

از آنجایی که التهاب ستون فقرات منجر به اسپاسم می‎شود، دکتر «رابرت واتکینز» توصیه می‎کند به جای نرم کننده‎ی عضلات، یک داروی ضد التهاب مصرف کنید. کمر خود را در حالت استراحت قرار دهید، اما خودتان را زمین‎گیر نکنید، چراکه می‎تواند مشکل شما را تشدید کند. تلاش کنید فعال بمانید. یخ روی کمر خود بگذارید. اگر اسپاسم شما ادامه یافت، در مورد درمان مناسب با یک پزشک مشورت کنید.

مطالب مرتبط
منبع
livestrong
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن