پزشکیسلامت باش

 خلط و آبریزش بینی را در خانه درمان کنیم (قسمت اول)

خلط و آبریزش بینی دو مشکلی هستند که درمان‌های خانگی بسیاری برایشان وجود دارد. خلط نوعی ماده‌ی مخاطی است که در ریه‌ها و بخش‌های دیگر دستگاه تنفسی تولید می‌شود. مخاط یک لایه محافظ را در قسمت‌های مختلف بدن ایجاد می‌کند و باعث می‌شود این نواحی در برابر عواملی مثل ویروس و باکتری محافظت شود. در این مقاله با روش‌های درمان این مشکل آشنا می‌شوید؛ اگرچه بدن در حالت سلامتی نیز به مقداری مخاط نیاز دارد اما مقدار بیش‌ازحد آن باعث دردسر می‌شود. علت تولید بیش‌ازحد مخاط می‌تواند به دلایل زیر باشد:

  • عفونت‌ها ازجمله سرماخوردگی عادی یا آنفلوانزا
  • آلرژی‌ها
  • تحریک بینی، گلو یا ریه‌ها
  • مشکلات گوارشی مثل بیماری‌های رفلاکسی
  • سیگار کشیدن
  • بیماری‌های ریوی مثل پنومونیا، سرطان ریه، سیستیک فیبروزیس، یا اختلالات مزمن ریوی

۱٫ هوا را مرطوب نگه دارید

هوای خشک بینی و گلو را تحریک می‌کند و باعث می‌شود که مخاط بیشتری تولید کند. استفاده از دستگاه بخور سرد در اتاق‌خواب هم باعث خوابیدن بهتر می‌شود، هم بینی را تمیز نگه می‌دارد و هم از گلودرد جلوگیری می‌کند.

۲٫ نوشیدن مایعات

بدن انسان برای اینکه لایه نازکی از مخاط را داشته باشد، نیاز دارد که هیدراته بماند. وقتی‌که شخصی سرما می‌خورد، نوشیدن مایعات فراوان می‌تواند لایه مخاطی را نازک کند و به سینوس‌ها اجازه دهد که مرطوب بمانند. افرادی که آلرژی‌های فصلی دارند نیز باید بدنشان را هیدراته نگه‌دارند تا دچار احتقان و گرفتگی نشوند.

۳٫ یک پارچه گرم روی صورتتان بگذارید

این مورد یک درمان برای سردرد سینوسی است، استنشاق از طریق یک پارچه مرطوب باعث می‌شود که بینی و گلویتان مرطوب شود و فشار و درد کاهش یابد.

۴٫ سر را بالا نگه‌دارید

گذاشتن بالش زیر سر باعث می‌شود که شرایط راحت‌تری داشته باشید و اگر این کار را نکنید، مخاط پشت گلویتان جمع می‌شود.

۵٫ جلوی سرفه کردنتان را نگیرید

سرفه کردن روشی است که بدن به‌وسیله آن ترشحات ریه و گلو را بیرون می‌کند.

۶٫ با احتیاط خلط را خارج کنید

وقتی‌که خلط از ریه‌ها به گلو می‌آید، بدن سعی می‌کند که آن را خارج کند. بیرون ریختن خلط ازنظر بهداشتی و سلامتی بسیار بهتر از قورت دادن آن است.

۷٫ از قطره بینی استفاده کنید

یک اسپری نمکی می‌تواند مخاط را برطرف کند و آلرژن‌ها را از بینی و سینوس‌ها پاک کند. از اسپری‌هایی استفاده کنید که فقط حاوی سدیم کلرید هستند.

۸٫ استفاده از آب‌نمک برای خلط و آبریزش بینی

این کار گلوی تحریک‌شده را آرام می‌کند مخاط را پاک می‌کند. یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و چندین بار در روز غرغره کنید.

۹٫ از اکالیپتوس استفاده کنید

اکالیپتوس سال‌هاست که به‌عنوان درمان سرفه و کاهش‌دهنده مخاط استفاده می‌شود. چند قطره روغن اکالیپتوس را می‌توانید با اسپری یا با یک دوش آب گرم همراه کنید تا بینی‌تان تمیز شود، همچنین می‌توانید از اکالیپتوس در دستگاه بخور استفاده کنید. این کار در رفع خلط و آبریزش بینی بسیار موثر است.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن