موفقیت و انگیزه

اجتماعی بودن چه اثراتی روی سلامتی بدن دارد؟ ( قسمت اول )

اجتماعی بودن یک ویژگی جدایی‌ ناپذیر افراد است. انسان‌ها در گروه‌های اجتماعی به دنیا می‌آیند و زندگی می‌کنند؛ بنابراین اجتماع تأثیر به سزایی در تکامل شخصیت انسان دارد. اما آیا می‌دانید که اجتماعی بودن چه تأثیری بر سلامت انسان دارد؟

اجتماعی که در آن به دنیا می‌آییم، بزرگ می‌شویم، یاد می‌گیریم و کار می‌کنیم، ویژگی‌های شخصیتی ما را شکل می‌دهد. امروزه ارتباطات اجتماعی از محدودیت‌های جغرافیایی فراتر رفته و می‌توان با قلم و کاغذ، تلگراف، تلفن و اینترنت با انسان‌های زیادی ارتباط برقرار کرد. روابط اجتماعی باعث ایجاد احساس لذت‌بخش ناشی از به اشتراک گذاشتن تجربیات می‌شود. مثلاً در یک گروه دوستی یکی از دوستانتان شمارا را تشویق به انجام فعالیت‌های ورزشی می‌کند و از تجارب لذت بخشش درزمینهٔ ورزش تعریف کرده و به شما انگیزه می‌دهد، یا مثلاً بودن با دوستان باعث کاهش استرس می‌شود.

در این مقاله بررسی می‌کنیم که آیا واقعاً اجتماعی بودن بر روی ذهن و جسم اثرات مثبتی دارد.

چرا انسان‌ها ذاتاً نیاز به اجتماعی بودن دارند؟

زندگی کردن در اجتماع نه‌تنها زندگی‌بخش است بلکه سابقه‌ای چند هزار ساله دارد؛ اما چرا این طور است؟ مقاله‌ای در سال ۲۰۰۱ در مجله‌ی نیچر به چاپ رسید و به این نکته اشاره کرد که اجتماعی بودن نقطه‌ی قوت اجداد اولیه انسان‌ها بوده است. همچنین مطالعه‌ی دیگری تکامل زبان را به نیاز انسان‌ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر نسبت داده است. این نشان می‌دهد که اجداد ما امکاناتی را ابداع کردند تا زندگی‌شان را بهتر و کامل‌تر کنند. همچنین محققان اظهار می‌دارند که انسان‌ها ذاتا دلسوز و مهربانند و به همین دلیل تمایل دارند که احساسات و عواطفشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند؛ بنابراین اجتماعی بودن علاوه بر اینکه باعث حفاظت از آسیب‌ها و تداوم زندگی انسان می‌شود، او را برای مواجهه با سختی‌ها نیرومندتر می‌سازد.

ارتباط رودررو شبیه یک واکسن عمل می‌کند

سوزان پینکر که یک روان‌شناس است می‌گوید، ارتباط مستقیم و رو در رو باعث می‌شود که بخشی از سیستم عصبی ما، ترنسمیتر هایی را آزاد کند که وظیفه‌شان تنظیم پاسخ بدن ما به استرس و نگرانی است. به‌عبارت‌دیگر، ارتباط رودررو با سایر افراد، فاکتورهای استرس را سرکوب می‌کند. ازنظر او این نوروترنسمیترها مثل یک واکسن عمل می‌کنند و از بدن شما محافظت می‌کنند. مثلاً دست دادن به همدیگر باعث آزاد شدن اکسی توسین و افزایش اعتماد و هم‌چنین کاهش سطح کورتیزول و درنتیجه از بین رفتن استرس می‌شود. در تعاملات اجتماعی، دوپامین نیز آزاد می‌شود که منجر به تسکین دردها می‌شود و مثل یک مورفین طبیعی عمل می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که بیمارانی که تحت شیمی‌درمانی برای درمان سرطان قرار دارند، اگر ارتباطات اجتماعی داشته باشند، نتیجه بهتری می‌گیرند. به‌ خصوص اگر خانواده و دوستانشان ازنظر ذهنی و فیزیکی آن‌ها را مورد حمایت قرار دهند.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن