پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

اجتماعی بودن چه اثراتی روی سلامتی بدن دارد؟ ( قسمت دوم )

اجتماعی بودن یک ویژگی جدایی‌ناپذیر افراد است. انسان‌ها در گروه‌های اجتماعی به دنیا می‌آیند و زندگی می‌کنند، بنابراین اجتماع تأثیر به سزایی در تکامل شخصیت انسان دارد؛ اما آیا می‌دانید که اجتماعی بودن چه تأثیری بر سلامت انسان دارد؟

تأثیر اجتماعی بودن بر انگیزه و قدرت مغز

تحقیقات نشان می‌دهند که ارتباط دیگران مغز ما را به نوعی ورزش می‌دهد. انگیزه اجتماعی و ارتباط با دیگران باعث بهبود حافظه و درنتیجه حفاظت مغز از بیماری‌های عصبی می‌شود. پروفسور متیو لیبرمن از دانشگاه کالیفرنیا درباره‌ی مغز اجتماعی توضیح می‌دهد. او می‌گوید که اگر شما مطلبی را با این هدف که آن را به فرد دیگری یاد بدهید، یاد بگیرید، نسبت به زمانی که مطلب را برای امتحان دادن فرامی‌گیرید، نتیجه بهتری به دست می‌آورید. همچنین پروفسور لیبرمن به این نکته اشاره می‌کند که وقتی شما از نظر اجتماعی برای یادگیری انگیزه داشته باشید، مغز اجتماعی شما شروع به یادگیری می‌کند که عملکردی بهتر از فعالیت طبیعی مغز برای به خاطر سپردن مسائل دارد. مطالعه‌ای درباره آلزایمر نشان می‌دهد، افراد هشتاد ساله و بالاتر که دوستان نزدیک دارند، مغزشان شبیه افراد جوان‌تر عمل می‌کند. چنین افرادی ارتباطات اجتماعی مثبت‌تری نسبت به همسالان خود دارند.

اجتماعی بودن باعث ایجاد عادت‌های سالم می‌شود

مطالعات یک مرکز تحقیقات پزشکی در هلند نشان می‌دهد که افرادی که از نظر اجتماعی فعال‌ترند کمتر به دیابت نوع دو دچار می‌شوند و برعکس افرادی که در فعالیت‌های اجتماعی شرکت نمی‌کنند ۶۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند. شاید ارتباط با افراد دور و برمان، ما را تشویق به داشتن عادت‌های سالم مثل ورزش کردن و اصلاح الگوی تغذیه می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که بعد از یک برنامه ورزشی ۱۲ هفته‌ای، ورزش کردن به صورت گروهی نسبت به تنها ورزش کردن نه‌تنها استرس را بیشتر کاهش می‌دهد، بلکه اثرات ذهنی و فیزیکی بیشتری را ایجاد می‌کند. بودن با دوستان و همکاران باعث می‌شود که افراد مشوق همدیگر باشند و کمتر احساس خستگی و ناامیدی کنند.

اجتماعی بودن، راهی برای خوش بختی و طول عمر

درنهایت می‌توان گفت که لذت بردن از ارتباطات اجتماعی نزدیک با دوستان و اعضای خانواده، ما را خوش‌حال‌تر می‌کند و رضایت ما را از زندگی بیشتر می‌کند. نوجوانانی که روابط دوستانه مثبتی دارند نه تنها بزرگ‌سالان شادتری می‌شوند، بلکه میزان افسردگی و اضطراب آن‌ها در سال‌های آینده کاهش می‌یابد. محققان مناطقی را در دنیا مشخص کرده‌اند، به نام مناطق آبی. منظور آن‌ها از مناطق آبی، جاهایی است که در آن‌ها افراد پیر بیشتری با احساس سلامتی و شادی زندگی می‌کنند. با بررسی‌هایی که انجام دادند متوجه شدند که این افراد از نظر اجتماعی فعال‌ترند و رژیم غذایی و سبک زندگی سالم‌تری دارند. به‌طورکلی، در میان جمع بودن باعث شادی بیشتر، یادگیری بهتر و طول و عمر و سلامتی می‌شود. پس همین حالا سیستم خود را خاموش کنید و سری به دوستان قدیمی خود بزنید.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن