پیشرفت شخصیپیشرفت کن

کنترل اضطراب با ۱۱ نکته کاربردی (قسمت دوم)

واکنش‌های ناشی از اضطراب به این معناست که شما یک سیستم مبارزه دارید که بیش‌ از حد فعال است و نمی‌توانید ترس، احساسات جسمی و موارد دیگر خود را کنترل کنید. برای مدیریت و کنترل اضطراب خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

افکارتان را بنویسید

در حالی‌ که اضطراب نشانه‌های مختلف جسمی دارد، اغلب به نظر می‌رسد که کنترل علائم ذهنی سخت‌تر است. ممکن است بتوان درد و حالت تهوع را نادیده گرفت، اما نادیده گرفتن افکاری که ذهن شما را رها نمی‌کنند و باعث نگرانی می‌شوند و سعی می‌کنید خودتان را متقاعد کنید که بی‌معنی هستند، بسیار دشوار است. دلایل مختلفی برای آشفتگی ذهن وجود دارد اما یکی از دلایل عمده آن، این است که ذهن تمایل دارد که بر چیزهایی تمرکز کند که سعی می‌کنید فراموش کنید.

بنابراین احتمالاً هنگام تلاش برای خلاص شدن از افکار آشفته بیشتر بر آنها تمرکز می‌کنید. برای دور کردن این افکار، یک ‌راهکار این است که تمام افکار را بنویسید. نه ‌فقط افکار استرس‌زا؛ هر اندیشۀ تکراری را که نمی‌توانید از سرتان خارج کنید. این کار به‌ خصوص در شب مفید است، زمانی که معمولاً در مورد موارد استرس‌زا فکر می‌کنید و به نظر نمی‌رسد که بتوان این افکار را متوقف کرد و خوابید. برای کنترل اضطراب تمام این اندیشه‌ها را بنویسید تا مغز احساس آرامش کند که آنها در جای دائمی قرار دارند.

مثبت بنویسید

تمرکز بر روی افکار منفی در واقع نشانه‌ای از اضطراب است. وقتی‌ سطح انتقال‌ دهنده عصبی با اضطراب تغییر کند، افکار شما به‌ طور طبیعی منفی‌تر می‌شوند. دلیل آن روشن نیست، اگر شما بتوانید مثبت فکر کنید، از تأثیر افکار منفی ناشی از اضطراب در امان خواهید بود. به همین دلیل بهتر است مثبت بنویسید. فقط از موارد مثبت که در طول روز بر شما گذشته بنویسید، موارد باید مربوط به آن روز خاص باشد، با تمام جزییات. نمونه‌هایی از نوشته‌های خوب در زیر آمده است.

  • قهوه‌چی امروز قهوه رایگان به من داد، زیرا از من خوشش آمد.
  • رئیس از من در پروژه‌ که تمام کردم تعریف کرد.
  • من یک تماس تلفنی از یک دوست قدیمی دریافت کردم، فقط به این دلیل که او می‌خواست با من در تماس باشد.

نمونه‌هایی زیر از مواردی است که باید از نوشتن به این سبک اجتناب کنید.

  • من از خواب بيدار شدم.
  • چه خوب که مادرم به من زنگ نزد، زیرا نمی‌خواستم صدای او را بشنوم.
  • من هیچ‌ چیزی را خیلی بد پیچ نکردم.

شما باید حداقل ۱۰ تا ۱۵ پست هر روز از نمونه‌های “خوب”، و نه نمونه‌های “بد” بنویسید. لزوماً هر روز نباید جدید باشند (اگر تعریف جدیدی از رئیس خود دریافت کنید، می‌توانید آن‌ را به لیست اضافه کنید) اما باید مشخص و مثبت باشند و شما باید هر روز بدون نقص این کار را انجام دهید. هدف از این تمرین، فقط افکار مثبت نیست، هدف این است که هر روز به چیزهای مثبت برای نوشتن دقت کنید. نوشتن ۱۰ تا ۱۵ چیز مثبت هر روز کار سختی است. اما هر چه بیشتر در طول روز به اتفاقات مثبت دقت کنید، این کار ساده‌تر می‌شود. شما متوجه خواهید شد که با گذشت زمان، بهتر به موارد مثبت توجه می‌کنید، بیشتر به یاد می‌آورید، و توانایی شما برای تشخیص همه اتفاقات مثبت به‌ عنوان یک نتیجه مطلوب، بهبود می‌یابد.

راه رفتن و صحبت کردن برای کنترل اضطراب

چگونه شدت حمله کاهش می‌یابد؟ ساده‌ترین راه برای کنترل اضطراب این است که راه بروید و با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید. در حالی‌ که ممکن است به نظر نرسد که شما کار خیلی مهمی می‌کنید، این فعالیت مزایای متعددی برای کاهش اضطراب دارد:

  • صحبت کردن با تلفن ذهن شما را منحرف می‌کند.
  • صحبت کردن با کسی که به او اعتماد دارید، آرامش‌ بخش است.
  • راه رفتن گردش خون و عادت‌های تنفسی را بهبود می‌بخشد.
  • راه رفتن باعث تحریک حواس بصری، بویایی و لامسه می‌شود که مغز را از تمرکز به اضطراب منحرف می‌کند.

زمانی که شما درگیر فعالیت‌ می‌شود، دیگر بر روی مسائلی که منجر به اضطراب می‌شوند تمرکز نخواهید کرد. البته شما همیشه نتوانید یک حمله اضطرابی را متوقف کنید، اما این راهکارها به شما کمک می‌کنند، شدت حمله را کاهش دهید.

مطالب مرتبط
منبع
calmclinic.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن