پیشرفت کن

اضطراب چگونه باعث خواب‌ آلودگی می‌شود

بسیاری از مردم می‌توانند برخی از علائم روانی اضطراب، مانند نگرانی‌ها و استرس‌های خود را کنترل و مدیریت کنند. اما آن‌ها واقعاً با نشانه‌های جسمی آن در کشمکش هستند، زیرا حتی زمانی که آن‌ها احساس اضطراب نمی‌کنند، علائم جسمی می‌تواند زندگی را برایشان سخت‌تر کند. خواب‌آلودگی یکی از علائم رایج است و متأسفانه به‌راحتی برطرف نمی‌شود، حداقل تا زمانی که هنوز از اضطراب رنج می‌برید.

درجه‌های خواب‌آلودگی و اضطراب

برخی افراد تا وقتی‌ که مضطرب می‌شوند، احساس خواب‌ آلودگی می‌کنند. بعضی دیگر بیدار می‌مانند، اما پس از یک استرس شدید یا شوک اضطرابی احساس خواب‌ آلودگی می‌کنند.

علل خواب‌آلودگی از اضطراب

برخی از علل خواب‌ آلودگی و خستگی از اضطراب به‌ خوبی شناخته‌ شده‌اند. بقیه دلایل هنوز در دست مطالعه هستند. در زیر، به برخی از دلایل رایج خواب‌ آلودگی پس از اضطراب عنوان‌شده است:

خواب‌ آلودگی

با استرس به‌ سختی می‌توان شب خواب آرامی داشت. بعضی از مردم مشکل خواب‌ دارند، درحالی‌ که بعضی دیگر در طول شب از بیدار می‌مانند و یا نمی‌توانند به مراحل کامل خواب را طی کنند. این موجب سستی و کمبود خواب می‌شود و البته کم‌خوابی موجب خواب‌ آلودگی می‌شود. خیلی ساده است از دست دادن خواب یک دلیل رایج است که مردم با خواب‌ آلودگی خود دست‌ و پنجه نرم می‌کنند و جالب است که می‌تواند به اضطراب نیز کمک کند.

آسیب

بدن از استرس و هورمون آزاد شده (کورتیزول) نیز آسیب می‌بیند. معمولاً بدن در حالت خواب تلاش می‌کند تا آسیب‌ها را مرمت و جبران کند، بنابراین ممکن است شما را خسته کند تا زمان بیشتری برای کار خود داشته باشد.

اختلالات هورمونی و انتقال‌دهنده‌های عصبی

بدن توسط هورمون‌ها و مواد شیمیایی مغز عمل می‌کند که به انتقال‌ دهنده‌های عصبی معروف‌اند. اضطراب علت و معلول عدم تعادل این مواد شیمیایی در بدن است. به‌ احتمال‌ زیاد شما اثرات تعادل شیمیایی ضعیف را در بدن خود تجربه کرده‌اید، در نتیجه بخش‌هایی از بدن شما به‌ سادگی کارایی خود را از دست‌ داده‌اند.

خواب‌ آلودگی و خستگی می‌تواند یک مشکل بسیار جدی باشند. آن‌ها می‌توانند انجام فعالیت‌های روزانه برای شما سخت‌تر کنند، که متأسفانه احتمال ایجاد استرس بیشتر را افزایش می‌دهد. آن‌ها همچنین می‌توانند داشتن انرژی لازم برای ورزش یا صرف وقت در بیرون منزل را سخت‌تر کنند، که هر دو بخش مهمی از مقابله با استرس هستند.

چگونه بر استرس خواب‌آلودگی غلبه کنیم

خوابیدن باعث می‌شود که شما بر خواب غلبه می‌کنید. کافئین می‌تواند کارساز باشد، اما برای بعضی افراد کافئین علائم اضطراب را افزایش می‌دهد. شما همچنین باید از تمام داروها، نوشیدنی‌های شیرین انرژی‌زا و غیره اجتناب کنید زیرا این‌ها نه‌تنها باعث ایجاد اضطراب بیشتری می‌شوند بلکه پس از بی‌اثری خواب‌آلودگی را حتی بدتر می‌کنند.

نوشتن

نوشتن یک ابزار ضد اضطراب عالی است. به نظر می‌رسد نوشتن افکار مداوم یک اثر قوی در کاهش استرس دارد، احتمالاً به دلیل اینکه مغز از نیاز خود به تمرکز بر این افکار فارغ می‌شود، زیرا می‌داند که آن‌ها در مکان دائمی در مغز قرار دارند.

ورزش

ورزش در واقع در ابتدا می‌تواند باعث خواب‌ آلودگی، اما در طول زمان تأثیر بسیار قوی بر روی انرژی می‌گذارد. ورزش به بدن انرژی طبیعی می‌دهد و همچنین باعث کاهش شدید استرس می‌شود که برای مبارزه با اضطراب مناسب هست.

نوردرمانی

بدن در واقع برای بیدار ماندن در مواجهه با نور برنامه‌ ریزی‌شده است. شما با نگاه به ابزارهای نوردرمانی زمان زیادتری را در فضای باز آفتابی صرف می‌کنید. این‌ها همه ابزارهایی هستند که می‌توانید برای کنترل اضطراب و همچنین خواب‌ آلودگی خود استفاده کنید و اگر برای چند هفته از آن‌ها استفاده کنید، تأثیر قابل‌توجهی خواهند داشت.

مطالب مرتبط
منبع
calmclinic.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن