پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

خشم ، احساس پنهان ناشی از اضطراب

بسیاری از افرادی که اضطراب را تجربه می‌کنند، درواقع دچار عصبانیت شدید هستند. اما علائم اضطراب را متفاوت از خشم تجربه می‌کنند. عصبانیت می‌تواند بیشتر از یک علت داشته باشد یا می‌تواند به علت اضطراب باشد. بسیاری از افراد به دلیل ناتوانی در کنترل خشم، اضطراب عمیقی را تجربه می‌کنند.

خشم ناشی از اضطراب

هنگامی‌که بدن بدون هیچ دلیلی مضطرب می‌شود یا پاسخ بدن به اضطراب نمی‌تواند مشکل را از بین ببرد، باعث ایجاد انواع تجربیات فیزیکی و ذهنی ناخواسته می‌شود که کنترل کیفیت زندگی را برایتان سخت می‌کند. اما سیستم مبارزه‌/‌پرواز به دلایلی به این نام نامیده شده است. هنگامی‌که فعال می‌شود باعث می‌شود افراد با احساس نیاز به فرار یا مبارزه واکنش نشان دهند. اکثر مردم فرار را انتخاب می‌کنند. با این‌ حال، برخی افراد تمایل بیشتری به مبارزه دارند و می‌تواند مقدمه ایجاد خشم ناشی از اضطراب باشد. عوامل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است در ایجاد آن نقش داشته باشد. مانند:

رنجش

اضطراب یک اختلال است که موجب رنجش می‌شود. خود رنجش باعث می‌شود افراد بیشتر در معرض احساسات منفی، ازجمله خشم قرار گیرند. کسانی که دچار رنجش و آزردگی همیشگی هستند ناز اینکه دیگران آن‌ها را ناراحت می‌کنند با احساس عصبانیت واکنش نشان می‌دهند.

از دست دادن کنترل

خشم همچنین واکنشی طبیعی بسیاری از افرادی است که نمی‌توانند خود را کنترل کنند. اضطراب به‌ خودی‌خود، باعث از دست دادن کنترل است. به‌ خصوص در حملات وحشت‌زدگی، همراه با سایر اختلالات اضطرابی. افرادی که از مشکلات خشم رنج می‌برند، ممکن است اثرات دیگری را در ارتباط با عدم کنترل زندگی خود، تجربه کنند.

مقصر دانستن دیگران

یکی از پاسخ‌های طبیعی‌تر به استرس، مقصر دانستن دیگران است، گاهی مردم به‌طور غیرعمدی به‌ عنوان راهی برای توضیح علائم غیرعادی خود، دیگران را مقصر می‌دانند. خشم می‌تواند نشانه‌ای از اضطراب، همچنین می‌تواند یک علت آن نیز باشد. کسانی که با مسائل خشم اغلب اضطراب بسیار عمیق را تجربه می‌کنند، در مورد توانایی خود برای کنترل خشم نگران هستند، و در برخی از مردم می‌تواند منجر به خشم بیشتر شود که به استرس بیشتر می‌انجامد. که می‌تواند یک چرخه ایجاد کند.

کنترل خشم ناشی از اضطراب

خشم ناشی از اضطراب، باعث خستگی می‌شود. این لزوماً چیزی نیست که بتواند به‌ راحتی آن را کنترل و کاهش دهد. باید بر روی دو مسئله جداگانه کارکنید: کنترل خشم و اضطراب. حتی اگر عصبانیت ناشی از اضطراب باشد، باید نحوه برخورد با شرایطی که باعث اضطراب می‌شود را یاد بگیرید.

خشم را مدیریت کنیم

کلاس‌های مدیریت خشم بسیار مفید هستند، اما بیایید در مورد چگونگی کنترل عصبانیت ناشی از اضطراب صحبت کنیم. شما تمرکز خود را بر یادگیری نحوه واکنش به اضطراب به‌ نحوی‌ که به عصبانیت منجر نشود، بگذارید:

ترک سریع

به‌ طور کلی، عصبانیت اولین پاسخ شما از اضطراب مداوم است. باید پاسخ “پرواز” را انتخاب کنید، نه پاسخ “مبارزه”. این کار را به‌ محض این‌که احساس عصبانیت کردید، انجام دهید. باید یاد بگیرید که خودتان فرار کنید، به‌ طوری‌ که به‌ اندازه کافی در آنجا نمانید تا مبارزه را انتخاب کرده و عواقب آن‌ها ببینید.

نوشتن افکار خشمگین

خشم منجر به این می‌شود که فکر کنیم کنترل آن سخت است. نوشتن افکار این امکان را می‌دهد که همه افکار عصبانی را قبل از اینکه در ذهنتان بایگانی کنید، به اشتراک بگذارید، بنابراین ذهن از تمرکز مداوم بر روی آن‌ها دست خواهد کشید.

چشم‌ها را ببندید و آرام نفس بکشید

هنگامی‌که خشمگین هستید، احساس می‌کنید که کنترل خود را از دست می‌دهید، بنابراین باید راهی سریع برای عقب‌نشینی پیدا کنید. چشمان خود را ببندید، زیرا این باعث کاهش تحریک بصری اطراف می‌شود. سپس شروع به تنفس آهسته برای آرام کردن ضربان قلب و کاهش گرایش‌های آزار دهنده خود کنید. این‌ها راه‌حل‌های موقت هستند، زیرا هنوز هم نیاز به کنترل اضطراب خود دارید. اما حداقل شما را در یادگیری برای کنترل اضطراب بدون خشم آماده می‌کند.

اضطراب خود را کنترل کنیم

همه این ورزش‌ها برای کنترل اضطراب و عصبانیت بسیار ضروری است، زیرا آنها برای کاهش انرژی و ناامیدی به‌ گونه‌ای عمل می‌کنند که چیزهای کم دیگری می‌تواند. اما همچنین باید به یادگیری برای درک چگونگی مقابله بدون استفاده از داروها یا استراتژی‌های کاهش استرس تمرکز کنید. توانایی مغز برای برطرف کردن یک مشکل بدون ایجاد یک مشکل بزرگ‌تر، چیزی است که می‌توان یاد گرفت، اما تنها اگر قادر به تشخیص علل اضطراب خود و نحوه سازگاری با آن‌ها هستید.

مطالب مرتبط
منبع
calmclinic.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن