پزشکیسلامت باش

آیا داروهای ضد افسردگی در بهبود آن تأثیر دارند؟

افسردگی یکی از دغدغه‌های مردم امروزی به شمار می رود. اخیراً یکی از مسائل مهم که در رسانه‌ها به آن توجه بسیاری شده است این است که واقعاً داروهای ضد افسردگی در بهبود این بیماری تأثیر دارند یا خیر.

بحث ضد افسردگی

بسیاری از افراد ادعا می‌کنند، داروهای ضد افسردگی غالباً ناکارآمد هستند و شرکت‌های داروساز از این موضوع برای بهبود وضع اقتصادی شرکت‌های خود استفاده می‌کند. این افراد بر این باوراند؛ گفتن اینکه افسردگی ناشی از یک مشکل در مغز است کاملاً اشتباه است و داروهای ضدافسردگی تأثیری بر درمان آن ندارد. این افراد نمونه‌های را معرفی می‌کنند که سال‌ها با مصرف این داروها باز دچار مشکل هستند و هنوز درمان نشده‌ و گاهی بدتر نیز می‌شوند.

اختلاف نظرهای شدید در مور مصرف و یا سوء مصرف داروهای ضدافسردگی منجر به آغاز تحقیقات جدید در مورد ۲۱ داروی برای درمان افسردگی شد است؛ بنا به  این تحقیقات داروهای ضد افسردگی در بلند مدت می‌توانند در بهبود خلق و خوی افراد تأثیر مثبت داشته باشند و به افراد افسرده کمک کند؛ اما مزایای کوتاه مدت این داروها بسیار کم است.

داروهای ضد افسردگی چگونه کار می‌کنند

اعتقاد اکثر مردم بر این است که اکثر داروهای ضدافسردگی با افزایش سطح سروتونین کار می‌کنند اما این موضوع هنوز تأیید نشده است. محققان معتقد هستند هنوز شواهد قطعی برای عملکرد این‌ چنینی در داروهای ضد افسردگی مشخص نشده است، سروتونین بیشتر به حفظ تعادل روحیه، اشتها و بهبود عملکرد حرکتی مرتبط است. دانشمندان در اواخر سال ۱۹۸۰ معتقد بودند که کاهش سطح سروتونین عامل اصلی افسردگی است تا اینکه در سال ۲۰۱۵ مشخص شد، پایین آمدن سطح سروتونین در افراد افسرده تنها برای بازاریابی داروهای ضد افسردگی شامل ماده سروتونین مطرح شده است

 

عدم تحقیقات کافی در مورد افسردگی و داروهای ضد افسردگی نگرانی مصرف کنندگان داروهای ضد افسردگی را افزایش داده است، زیرا آنها به شدت از اثرات منفی داروها ترسیده‌اند. مخصوصاً این اواخر که در تحقیقات جدید مشخص شده است استفاده از این داروها احتمال خطر مرگ و میر زودرس را افزایش می‌دهد. افرادی که داروهای ضدافسردگی مصرف می‌کنند ۳۳ درصد بیشتر از دیگر افراد در معرض خطر مرگ زودرس و ۱۴ درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی و حمله قلبی هستند. با این وجود نمی‌توان تأثیر مثبت مصرف این داروها را برای بسیاری از بیماران نادیده گرفت، مصرف این داروها به بسیاری از افراد افسرده کمک کرده‌ است و آنها را به شرایط عادی برگردانده‌اند؛ اما مصرف خودسرانه این داروها نگرانی‌های بسیاری را ایجاد کرده است به گونه‌ای که امروزه از هر ۱۰ بزرگسال یک نفر داروی ضدافسرگی مصرف می‌کند. اگر شما احساس افسردگی می‌کنید بهتر است قبل از مصرف دارو به پزشک مراجعه نمایید تا در مورد نوع داروها و نیز اثرات آنها شما را راهنمایی کند.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن