متفرقه

پاسخ گویی به سؤالات رایج مادران در دوران شیردهی (قسمت اول)

مدام می‌شنویم که بهترین تغذیه برای نوزادان از تولد تا شش ماهگی شیر مادر است، اما برخی مادران نگران این موضوع هستند که ماده غذایی خاص یا مصرف دارو از طریق شیر مادر وارد بدن نوزاد شود و برای نوزادان مشکل آفرین باشد؛ بنابراین سؤالات بسیاری در مورد دوران شیردهی و تأثیر داروها و یا بیماری مادر بر روی نوزاد دارند.

وزن کم کردن در دوران شیردهی اشکالی ندارد؟

خیر، همه مادران بعد از زایمان باید وزن خود را به دوران قبل از بارداری برگردانند، بنابراین با داشتن یک برنامه‌ریز مناسب طی ۱۰ ماه تا یک سال می‌توانند به وزن ایده‌آل خود برسند. شیردهی به مادران کمک می‌کند تا سریع‌تر وزن خود را کم کنند. هنگام شیر دادن به نوزادان بخشی از چربی ذخیره شده در بدن مادران شیرده از راه خونشان وارد شیر می‌شود،به این ترتیب این دست از مادران بدون کم کردن وعده‌های غذایی و کالری مصرفی به راحتی می‌توانند وزن خود را کم کنند.

شیردهی در زمانی که مادران بیمار هستند مانعی ندارد؟

اگر مادران دچار بیماری ویروسی مانند آنفولانزا شوند، یا حتی تب کنند. در این شرایط باز هم شیردهی به نوزاد مانعی ندارد، حتی می‌تواند منجر به ایمنی بدن نوزاد نسبت به بیماری شود. به عنوان مثال زمانی که بدن مادر به ویروس آنفولانزا مبتلا شده است بدن برای مراقبت از خود و مبارزه با ویروس‌ها شروع به تولید آنتی‌بادی می‌کند، این آنتی‌بادی‌ها هنگام شیردهی وارد بدن نوزاد می‌شود؛ بنابراین نوزاد نسبت به ویروس آنفولانزا ایمن خواهد شد.

آیا در دوران شیردهی می‌توان داروی سرماخوردگی مصرف کرد؟

مصرف داروهای سرماخوردگی در دوران شیردهی مانعی ندارد، مصرف این داروها در بالا بردن مقاومت بدن در مقابل ویروس سرماخوردگی بسیار موثر هستند، این داروها از راه شیردهی وارد بدن نوزادان می‌شود و در مقاومت بدن نوزادان نیز مؤثر خواهد بود، البته بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید تا داروهای بی‌ضررتری را برای شما تجویز کند.

آیا می‌توان در دوران شیردهی از داروهای ضد بارداری استفاده نمود؟

اکثر روش‌های ضد بارداری در دوران شیردهی ایمن هستند، اما روش‌های که با کاهش استروژن بدن همراه است می‌تواند مقدار شیر مادر را کاهش دهد. بعضی از قرص‌ها، مانند قرص قلب شامل، استروژن و پروژسترون هستند که خوردن آنها در دوران شیردهی مانعی ندارد، مصرف استروژن به طور طبیعی باعث کاهش مقدار شیر مادر می‌شود اما پروژسترون به افزایش شیر مادر کمک می‌کند، بنابراین مصرف قرص‌های ضد بارداری در صورتی که حاوی استروژن نباشند بلامانع هستند.

داروهای تجویز شده پزشک را تا چند روز می‌توان مصرف کرد؟

اساسا همه داروهای رایج هنگام زایمان و بعد از آن را می‌توان تا ۳ یا ۴ روز بعد از زایمان مصرف کرد. معمولاً در این روزها مقدار شیر تولید شده بسیار کم است، بنابراین مصرف این داروها مانعی ندارد، اما بعد از روز چهارم بهتر است داروها را مصرف نکنید، از مصرف داروهای حاوی کدئین اجتناب نمایید، زیرا این ماده مخدر از راه شیر وارد معده نوزاد شود و از طریق روده نوزاد جذب شود. بسیاری از داروهای ضد افسردگی یا استامینوفن را می‌توان در دوران شیردهی مصرف نمود مگر اینکه دوز دارها بسیار بالا باشد.

آیا می‌توان در دروان شیردهی داروهای ضد آلرژی مصرف نمود؟

بله می‌توان از داروهای ضد آلرژی هنگام شیردهی استفاده نمود، فقط توجه داشته باشید داروهای ضد آلرژی اغلب حاوی مواد مخدر هستند یا با داروهای دیگر ترکیب شده‌اند. بهتر است از داروهای ترکیبی اجتناب کنید.

معمولاً برای درمان آلرژی‌ها از آنتی‌هیستامین‌های مانند دیفن هیدرامین (بنادریل) و کلروفنیرامین (کلرتری مونتون) استفاده می‌شود که این داروها برای نوزادان مانند یک آرامش بخش عمل می‌کنند. در صورتی که داروهای مانند لوراتادین و فکسوفنادین خطر کمتری دارند. بهتر است در دوران شیردهی از داروهای کم خطرتر استفاده شود

مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن