پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

کنترل خشم ؛ ده نکته برای مدیریت رفتار خود هنگام عصبانیت

خشم یک احساس طبیعی و حتی سالم است با این وجود کنترل خشم برای بسیاری از افراد کار آسانی نیست و کنترل آن یک چالش محسوب می‌شود. خشم می‌تواند منجر به بالا رفتن فشار خون و ضربات قلب شود. همچنین خشم تأثیرات منفی بر روی سلامت و روابط اجتماعی افراد دارد. در این مقاله ۱۰ راهنمایی مهم و اساسی برای کنترل خشم بیان شده است.

قبل از صحبت کردن فکر کنید

در لحظه خشم گفتن تمام آنچه در ذهن دارید راحت است، اما ممکن است بعدها از گفتن این حرف‌ها پشیمان شوید بنابراین چند لحظه به حرف‌های که قرار است زده شود به خوبی فکر کنید. آیا باز هم تمایل دارید حرف‌های خود را به همان شکل بزنید؟

زمانی که آرام شدید خشم خود را بیان کنید

حرف زدن در زمان عصبانیت می‌تواند منجر به بیان کلمات به شکل تحقیرآمیز شود؛ بنابراین حرف زدن را به زمانی موکول کنید که آرام هستید در این صورت حرف‌های شما دیگران را ناراحت نمی‌کند.

کنترل خشم و انجام حرکات ورزشی

فعالیت فیزیکی می‌تواند استرس و تنش‌های ایجاد شده را کاهش دهد، بنابراین زمانی که احساس می‌کنید خشم در شما افزایش یافته است بهترین کار چند دقیقه پیاده روی است، انجام سایر فعالیت‌های ورزشی نیز مناسب است.

زمانی برای آرام شدن

دقت داشته باشید که تنش‌های موجود در طول هفته می‌تواند شما را خسته و عصبی کند، بنابراین در طول هفته زمان‌های را برای آرام شدن و رهایی از تنش‌های کوچک قرار دهید. تخلیه شدن از تنش‌های کوچک روزانه مانع از تحریک شدن شما برای عصبانیت‌های بزرگ‌تر است.

شناسایی راه حل‌های ممکن

زمانی که عصبانی هستید تنها به رها شدن خشم درون خود، فکر می‌کنید. در این شرایط نمی‌توان به پیدا کردن بهترین راه حل‌های موجود فکر کرد، بنابراین بهتر است با وقوع هر اتفاقی آرامش خود را حفظ کنید و قبل از اینکه اتفاق‌ها شما را تحت تأثیر قرار ددهند، برای حل مشکل برنامه ریزی نمایید.

بیان احساسات

برای جلوگیری از انتقادها و سرزنش‌های که از شما می‌شود، احساسات خود را بیان کنید. معمولاً شنیدن انتقاد تنش‌ها را افزایش می‌دهد؛ بنابراین محترمانه به مخاطب خود بگویید که این حرف شما مرا ناراحت کرد و از او بخواهید به جای سرزنش شما را راهنمایی کند. راهنمایی او کمک می‌کند رفتار شما تصحیح شود و احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

ترس را نادیده نگیرید

ترس یک ابزار قدرتمند است. ترس باعث می‌شود خشم و دیگر احساسات منفی یا مثبت انسان یک مرتبه بروز کند، به همین دلیل بسیاری از افراد در زمان‌های ترس با حس بی عدالتی مواجه هستند. بهتر است در این زمان با حس بی عدالتی درون خود بجنگید و فرد مقابل را ببخشید. بخشش باعث می‌شود رابطه شما مستحکم‌تر شود.

کمک گرفتن از طنز

طنز همیشه به شما کمک می‌کند تا با تنش‌های موجود مقابله کرده و از  انجام کارهای غیر معقول در هنگام عصبانیت جلوگیری می‌کند. طنز کمک می‌کند تا شما بر احساسات خود غلبه کنید؛ و کنترل احساسات را به دست بگیرید.

پیدا کردن روش‌های آرام شدن

یاد بگیرید که چگونه خود را آرام کنید. تمرین تنفس عمیق و انجام حرکات یوگا در هر شرایطی به آرام شدن شما کمک می‌کند. ممکن است گوش دادن به موسیقی یا خواندان مجله شما را آرام کند، بنابراین بهتر است قبل از عصبانی شدن راهکارهای آرام شدن خود را پیدا کنید. تا در هنگام عصبانیت برای آرام کردن خود از آنها استفاده نمایید.

به دنبال کمک باشید

یادگیری کنترل خشم یکی از مهارت‌های مهم به شمار می‌رود. اگر خشم از کنترل خارج شود می‌تواند به شما و اطرافیانتان آسیب بزند، بنابراین اگر کنترل خشم در شما کار بسیار مشکلی است. به یک مشاور مراجعه نمایید. راهنمایی‌های مشاور می‌تواند شما را در کنترل خشم یاری کند. این امر باعث تبدیل شدن شما به یک شخصیت آرام  و با اعتماد به نفسی می‌شود.

مطالب مرتبط
منبع
mayoclinic
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن