پیشرفت شخصیپیشرفت کن

خشم خود را کنترل کنید تا به زندگی شما آسیبی نرسد

خشم و عصبانیت یک احساس عادی و حاکی از سلامت فردی است. با این‌ حال، اگر نتوانید آن را تحت کنترل بگیرید، به یک مشکل بدل می‌شود. ایزابل کلارک، روان‌پزشک بالینی و متخصص مدیریت خشم می‌گوید که هر فردی میتواند عصبانیتش را به راحتی کنترل کند.

شناخت نشانه‌های عصبانیت در خود

قلب شما تند می‌زند و سریع‌تر نفس می‌کشید، خودتان را برای انجام اقدامات لازم آماده کنید. شما ممکن است متوجه نشانه‌های دیگر مانند کشش در شانه‌ها یا به هم فشردن مشت‌هایتان شده باشید. ایزابل می‌گوید: «اگر این نشانه‌ها را دیدید، بهتر است سریع‌تر آن موقعیت را ترک کنید، علی‌الخصوص اگر سابقه از کوره در رفتن دارید».

تا ۱۰ بشمرید

در لحظه‌ای که تازه عصبانی شده‌اید تا ۱۰ شمردن به شما فرصت کافی برای آرام شدن می‌دهد و می‌توانید بهتر فکر کنید و بر تنش به وجود آمده غلبه کنید.

آرام نفس بکشید

بازدم را طولانی‌تر از دم کنید و مادامی‌ که عمل بازدم را انجام می‌دهید، خود را آرام کنید. ایزابل می‌گوید: «زمانی که عصبانی هستید، به‌ طور خودکار عمل دم بیشتر از بازدم است، پس عکس آن را انجام دهید. این به شما کمک می‌کند تا بهتر آرام شوید و بهتر فکر کنید».

مدیریت خشم در طولانی‌ مدت

زمانی که بتوانید متوجه زمان عصبانیت خود شوید و بتوانید خودتان را آرام کنید، می‌توانید به دنبال راهکارهای دیگر برای کنترل عصبانیت خود باشید.

تمرینات ورزشی انجام دهید

پایین آوردن سطح استرس با تمرینات ورزشی و آرام‌ سازی امکان‌ پذیر است. دویدن، راه رفتن، شنا کردن، یوگا و مدیتیشن تنها تعدادی از فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند استرس را کاهش دهند. ایزابل می‌گوید: «تمرینات ورزشی به‌ عنوان بخشی از زندگی روزمره شما، راهکار مناسبی برای رهایی از ناراحتی و عصبانیت است».

خلاقانه عمل کنید

نوشتن، گوش دادن به موسیقی، رقصیدن یا نقاشی کردن می‌تواند منجر به رهایی از بحران و فشار و کاهش احساس خشم و عصبانیت شود.

درباره احساساتتان صحبت کنید

بحث کردن در ارتباط با احساساتتان با یک دوست می‌توانید مفید باشد و به شما کمک کند تا دیدگاهی متفاوت نسبت به موقعیت داشته باشید.

دور کردن افکار تحریک‌ کننده عصبانیت

ایزابل می‌گوید: «شیوه‌های نامناسب فکر کردن را دور بریزید. افکاری مانند «این حقم نبود» یا «اون حقش نیست اینجا باشه» می‌توانند باعث تشدید عصبانیت شوند». این افکار را از خود دور کنید تا آرام شوید. تلاش کنید تا از عباراتی که شامل کلمات و عبارات گفته شده در زیر می‌شوند، استفاده نکنید.

  • همیشه. «تو همیشه اون کارو میکنی»
  • هرگز. «تو هیچوقت بهم گوش نمیدی»
  • باید یا نباید. «تو باید کاری که من می‌گم رو انجام بدی» یا «تو نباید تنهایی می‌رفتی تو جاده»

اضطراب، ترس و عصبانیت

دکتر جیمز وولارد، مشاور کودک و روان‌پزشک جوانان می‌گوید: «گاهی اوقات زمانی که افراد در ارتباط با عصبانیت صحبت می‌کنند، چیزی که معمولاً مدنظرشان هست، «خشونت» است. اغلب زمانی که افراد از خود خشم و عصبانیت نشان می‌دهند، به علت احساس ترس، مواجهه با تهدید و واکنش نشان دادن همراه با «دعوا» نسبت به این مسئله است. از خودتان بپرسید که من از چه چیزی می‌ترسم؟ پاسخ به این سؤال می‌تواند راهکارهای متفاوتی را برای واکنش درست نشان دادن به قضیه را برایتان مشخص کند. ممکن است وقتی همه‌ چیز وفق مرادتان نباشد، عصبانی شوید. یا زمانی که آسیب ببینید، دچار ترس و وحشت شوید. شناخت این موضوع می‌تواند موجب بهتر فکر کردن و بهتر عمل کردنتان شود».

دکتر وولارد همچنین بیان می‌کند: «مدیریت خشم و عصبانیت بیشتر در ارتباط با مدیریت خوشحالی و رضایت شما در مقابل عصبانیت است؛ و می‌بایست بخشی از پرورش هوش احساسی و انعطاف‌پذیری‌تان باشد».

مطالب مرتبط
منبع
nhs
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن