پزشکی

بیماری آلزایمر و چیزهایی که باید درباره آن بدانید (قسمت دوم)

در قسمت قبلی مقاله بیماری آلزایمر بیان کردیم که چه عواملی باعث به وجود آمدن آلزایمر می‌شود و علت های مختلف آن را بررسی کردیم. در ادامه این مقاله می‌خواهیم درباره نحوه تشخصی بیماری آلزایمر و راه های درمان آن بحث کنیم. با ما همراه باشید.

تشخیص بیماری آلزایمر

جالب است بدانید که تنها راهی که می‌توان به‌طور قطعی آلزایمر را تشخیص داد این است که پس از مرگتان بافت‌های مغزی شما مورد آزمایش قرار گیرد؛ بنابراین هیچ تشخیص قطعی‌ای برای آلزایمر وجود ندارد، اما راه‌های دیگری هم برای مشخص شده بیماری آلزایمر وجود دارد که اگرچه قطعی نیست ولی می‌توان تا حد زیادی آن را تشخیص داد. یکی مهم‌ترین روش‌های آن، تشخیص به‌ وسیله آزمایش‌ها و تست‌هایی است که پزشکان، از طریق آن سطح توانایی ذهنی شما را ارزیابی می‌کنند. آن‌ها در خلال این آزمایش‌ها ممکن است از شما درباره این موارد سؤال کنند:

 • علائمی که شما را مشکوک کرده است
 • سوابق پزشکی خانوادگی شما
 • شرایط خاص و سوابق پزشکی شما
 • داروهایی که درگذشته مصرف کرده‌اید
 • رژیم غذایی شما، مقدار مصرف الکل و دیگر عادات زندگی روزانه

همچنین ممکن است آزمایش‌هایی از منظر روانشناسی هم بر روی شما انجام گیرد؛ و انجام این آزمایش‌ها می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت شما را ارزیابی کنند. برای مثال ممکن است از شما سؤالات زیر را بپرسند:

 • امروز چه روزی است
 • رئیس‌جمهور کنونی کیست
 • حفظ کردن لیستی از کلمات و به خاطر آوردن آن‌ها

البته آن‌ها ممکن است که شما را از نظر فیزیکی نیز شما را بررسی کنند. برای نمونه، بررسی فشارخون، ضربان قلب، یا بررسی دمای بدنتان و در برخی از مواقع ممکن است که از خون یا ادرارتان نمونه‌برداری کنند و به آزمایشگاه بفرستند.

برای برطرف کردن هر نوع شک و شبهه‌ای در مورد احتمال مبتلا شدن به بیماری‌هایی همچون سکته مغزی و پارکینسون، از شما تست عصبی نیز گرفته می‌شود. برای مثال رفلکس بدنی شما، ماهیچه‌ها و عضلاتتان و نحوه حرف زدنتان را مورد بررسی قرار می‌دهند. در برخی موارد ممکن است از شما MRI نیز بگیرند.

راه‌ های درمان آلزایمر

 • دارو درمانی

هیچ درمان شناخته‌شده‌ای برای بیماری آلزایمر وجود ندارد، اما پزشک شما می‌تواند با تجویز داروها تا حدودی از پیشرفت سریع بیماری آلزایمر جلوگیری کند و آن را به تأخیر بیندازد.
معمولاً پزشکان در مراحل اولیه تا متوسط آلزایمر، داروهایی همچون (donepezil (Aricept و (rivastigmine (Exelon را تجویز می‌کنند. این داروها می‌توانند به حفظ سطح استیل کولین (نوعی انتقال‌دهنده عصبی) در مغز شما کمک کنند که در نهایت منجر به تقویت حافظه‌تان می‌گردد.
اما برای درمان آلزایمر در سطوح متوسط تا شدید، معمولاً پزشکان از داروهای  (donepezil (Aricept یا (memantine (Namenda استفاده می‌کنند. این داروها می‌توانند سطح گلوتامات شما را کنترل کنند و از افزایش علائم جلوگیری کنند.

البته علاوه بر این داروها، پزشک شما ممکن است داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد اضطراب یا داروهای ضد سایکوتیک را برای کمک به درمان افسردگی، بی‌حالی، تحریک و یا توهمات نیز توصیه کند.

برخی معتقدند که ویتامین E می‌تواند برای درمان آلزایمر بسیار اث ربخش باشد و سرخود آن را مصرف کنند و یا به بیماران خود می‌دهند؛ اما بهتر است قبل از تجویز و استفاده سرخود از هر دارویی، قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است این مواد دارویی در کار دیگر داروها اختلال ایجاد کند و وضعیت بیماری را وخیم‌تر کند.

 • رفتار درمانی

برای درمان و یا جلوگیری از پیشروی بیماری آلزایمر، علاوه بر دارو درمانی، رفتار درمانی نیز انجام می‌گیرد. پزشکان معمولاً به شما و نزدیکانتان توصیه‌هایی می‌کنند تا از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنند. آن‌ها معمولاً از شما و اطرافیانتان می‌خواهند:

 • روی کارهایتان تمرکز کنید
 • از هرگونه درگیری و بحث و مقابله جلوگیری کنید
 • به‌اندازه کافی استراحت کنید
 • آرامش داشته باشید و جو آرامی را برای خود یا بیمارتان ایجاد کنید
 • با بیمار خود مهربان باشید

از آنجایی‌ که روش درمانی این نوع بیماری‌ها، برای هر شخص متفاوت با دیگری است بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و او را از جزییات زندگی خودآگاه سازید تا بتواند بهترین نوع و روش رفتار درمانی را برای شما برگزیند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن