پزشکیسلامت باش

مشکلات تنفسی؛ آلرژی تنفسی در نوزادان (قسمت دوم)

آلرژی در نوزادان انواع مختلفی دارد. آلرژی تنفسی، آلرژی پوستی، آلرژی غذایی.  متاسفانه آلرژی تنفسی نیز در نوزادان بسیار شایع است. در این مقاله این نوع آلرژی که در نوزادان به عنوان یکی از مشکلات تنفسی به شمار می‌رود به شکل کامل بررسی شده است.

چگونگی تشخیص آلرژی نوزادان

نکته مهم برای تشخیص نوع آلرژی مشاهده‌ای حملات آلرژی است. به محض مشاهده آن باید در مورد همه چیز تحقیق کنید و تمام شرایطی که تغییر کرده است را بررسی نمایید. سرنخ‌های آلرژی را دنبال کنید تا به عامل اصلی آلرژی برسید. آلرژی‌های که ناشی از رطوبت هوا باشد، اغلب با سرماخوردگی اشتباه گرفته می‌شود. آلرژی‌های ناشی از آلودگی هوا و حیوانات در اول صبح شدیدتر هستند. آلرژی مربوط به گرده‌های گل در بهار و تابستان و اویل پاییز بیشتر دیده می‌شوند. اگر ما متوجه علت اصلی آلرژی نشده‌اید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. انجام آزمایش‌های مختلف در تشخیص آلرژی بسیار کمک می‌کند. ممکن است با بزرگ شدن نوزادان شدت واکنش به آلرژی بیشتر شود.

محافظت از نوزادان در برابر آلرژی تنفسی

بهترین کار کاهش تماس نوزادان با عوامل آلرژی‌زا است برای جلوگیری از ابتلا نوزادان به آلرژی باید به موارد زیر دقت نمایید.

غبار

  •  فرش و تشک و پتو نوزاد جاهایی هستند که گرد و غبار موجود در آنها در تماس مستقیم با نوزادان قرار دارد؛ بنابراین تمیز کردن مرتب آنها می‌تواند تا حدودی مانع از ابتلا آلرژی تنفسی در نوزادان شود.
  • بهتر است تشک و پتوی نوزاد کوچک باشد. انتخاب تشک و پتوی بزرگ می‌تواند منبع گرد و غبار را بیشتر کند.
  • هفته‌ای یک‌بار تشک و پتو نوزادان را بشویید. ملافه‌های نوزادان را باید در دمای بالای آب قرار دهید دمای ۱۳۰ درجه فارنهایت خوب است.
  • برای از بین بردن ذرات مقاوم نسبت به دمای بالا باید ملافه‌ها بعد از شستشو به مدت یک روز درون فریزر قرار دهید.
  • هرگز اجازه ندهید حیوانات خانگی به اتاق خواب نوزاد یا رختخواب آنها وارد شوند.
  • مدام تمام خانه را از گرد و غبار تمیز کنید بهتر است از جارو برقی مجهز به فیلتر هوا کمک بگیرید. تا علاوه بر از بین بردن ذرات گرد و غبار هوای اتاق نیز تصفیه شود.
  • بهتر است به جای کف پوش چوبی از موکت استفاده کنید موکت به شدت گرد و غبار موجود در هوا را جذب می‌کند.
  • استفاده از تهویه هوا با فیلترهای مناسب می‌تواند در تمام فصول سال هوای خانه را تمیز کند.

حیوانات خانگی

اگر حیوان خانگی دارید به محض مشاهده آلرژی در نوزادان نباید سریع حیوان خانگی را از خانه اخراج کنید این راهکار راه حل آخر به شمار می‌رود. بهتر است حیوان خانگی را مرتب شستشو دهید و از شامپو و مواد مخصوص حیوانات استفاده نمایید. علاوه بر حیوانات مبلمان را نیز چند وقت یک ‌بار بشویید.

گرده گیاهان

برخی آلرژی‌های تنفسی ناشی از گرده افشانی گیاهان است. جلوگیری از استنشاق گرده‌های گل تقریباً غیر ممکن است؛ اما با انجام برخی کارها می‌توان از شدت گرده‌های وارد شده در سیستم تنفسی نوزاد جلوگیری کرد. در ماه‌های گرده افشانی نوزاد را کمتر بیرون ببرید. مخصوصاً اگر هوا طوفانی باشد. درب و پنجره‌های منزل را در این روزها ببندید. مجاری جریان‌های هوا بیرون به اتاق خواب نوزاد را کاملاً ببندید. بعد از برگشتن به منزل لباس‌های نوزاد را عوض کنید. نوزاد و مخصوصاً موهای او را کاملاً بشویید.

قارچ

با گرم شدن آب و هوا مخصوصاً در مناطق مرطوب، رشد قارچ در مناطق مختلف خانه و اطراف خانه زیاد خواهد شد. قارچ‌های می‌توانند منجر به ایجاد مشکلات تنفسی در نوزادان شود؛ بنابراین بهتر است مدام گوشه و کنار خانه و اطراف آن را با مواد ضدعفونی کننده شستشو دهید. قارچ‌ها معمولاً در حمام، زیر شیروانی، زیر زمین گوشه‌های کابینت و پشت یخچال رشد می‌کنند؛ بنابراین باید هرچند وقت یک ‌بار این مکان‌ها را کاملاً تمیز بشویید.

درمان آلرژی تنفسی

  • معمولاً برای درمان آلرژی تنفسی از داروهای ضد هیستامین یا اسپره‌های استروئیدی بینی استفاده می‌شود. هرچند داروهای بسیاری در بازار وجود دارد اما مصرف آنها برای نوزادان زیر ۶ ماه تائید نشده است.
  • اگر واقعاً نوزادان مبتلا به آلرژی تنفسی هستند بهتر است زودتر به متخصص آلرژی مراجعه نمایید. شروع سریع‌تر درمان آلرژی تنفسی خطر ابتلا به آسم را در نوزادان کاهش می‌دهد.
مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن