پزشکیسلامت باش

خواص آب قلیایی ؛ مزایا و خطرات آن برای سلامتی چیست؟

خواص آب قلیایی چیست ؟ در واقع آب قلیایی دارای سطح pH بالاتری نسبت به آب آشامیدنی معمولی است. به همین خاطر، برخی از حامیان آب قلیایی باور دارند که این مسئله می‌تواند اسید موجود در بدن شما را خنثی کند. آب آشامیدنی معمولی، معمولاً دارای pH خنثای ۷ است. آب قلیایی نیز معمولاً دارای pH ای برابر با ۸ یا ۹ است.

«قلیا» در آب قلیایی به سطح pH آن اشاره دارد. سطح pH عددی است که میزان اسیدی یا قلیایی بودن را برحسب مقیاس ۰ تا ۱۴ اندازه‌گیری می‌کند. برای مثال، ماده‌ای که دارای pH یک باشد، بسیار اسیدی است و ماده‌ای که دارای pH 13 باشد، بسیار قلیایی خواهد بود.

خواص آب قلیایی

آب قلیایی موضوعی بحث‌ برانگیز است. بسیاری از متخصصان سلامتی در ارتباط با استفاده از آن بحث‌ و جدل دارند، و پژوهش‌های زیادی جهت مشخص شده ادعاهای سلامتی ارائه‌ شده توسط استفاده‌ کنندگان و فروشندگان آن، انجام نشده است. با توجه به گفته‌های کلینیک مایو، آب معمولی برای بیشتر افراد بهترین گزینه است و این در حالی است که هیچ شواهد علمی وجود ندارد که بتوان ادعاهای مطرح‌شده توسط حامیان آب قلیایی را مورد تائید قرار دهد.

با این‌ حال، مطالعات کمی پیشنهاد می‌کنند که آب قلیایی ممکن است برای شرایطی مشخص، مفید واقع شوند. برای مثال، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲، نشان داده است که آب قلیایی آشامیدنی همراه با pH مقدار ۸٫۸ ممکن است به، غیر فعال کردن پپسین کمک کند که آنزیم اصلی در ایجاد بازگشت اسیدی است.

مطالعه‌ای دیگر بیان کرده است که آب قلیایی آشامیدنی ممکن است برای افرادی که دارای فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا هستند، مفید باشد. مطالعه‌ای تازه نیز که در بین ۱۰۰ نفر انجام‌ شده است، نشان داده است که تفاوتی چشمگیر در کل ویسکوزیته خون بعد از مصرف آبی با pH بالا در مقایسه با آب معمولی پس از یک فعالیت بدنی طاقت‌فرسا وجود دارد.

ویسکوزیته اندازه‌گیری مستقیم جریان‌های فشار خون از طریق رگهاست. آن‌هایی که آبی با pH بالا، و آبی آشامیدنی تصفیه‌ شده استاندارد را مصرف می‌کنند، به ترتیب ۶٫۳ و ۳٫۳۶ درصد، ویسکوزیته شان کاهش می‌یابد. این بدین معناست که خون در آب قلیایی به شکل کار آمدتری جریان خواهد داشت. این می‌تواند اکسیژن‌رسانی در سراسر بدن را افزایش دهد.

علی‌رغم کمبود پژوهش‌های علمی اثبات‌ شده، محتویات آب قلیایی آشامیدنی و مزایای آن برای سلامتی افراد که پیشنهادشده، شامل موارد زیر است:

خواص ضد پیری، خواص تصفیه روده بزرگ، حمایت از سیستم ایمنی، هیدراته شدن، سلامت پوست، و دیگر خواص سم‌زدایی، کاهش وزن، مقاومت در مقابل سرطان و …

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن