تغذیهسلامت باش

مصرف بیش از حد الکل منجر به زوال عقل می‌شود

تحقیقات گذشته نشان داده‌اند که خوردن الکل با زوال عقل در ارتباط است اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد رابطه‌ای قوی‌تری بین مصرف الکل و زوال عقل و آلزایمر وجود دارد. بنابر تحقیقات انجام شده، یک سوم از مبتلایان به زوال عقل زودرس، افراد معتاد به الکل بوده‌اند؛ بنابراین با عدم استفاده آن می‌توان خطر ابتلا به زوال عقل را به میزان چشم گیری کاهش داد.

آثار مخرب الکل بر روی بدن

مصرف‌ الکل باعث ناهنجاری‌های شناخته شده در مغز می‌شود. همچنین به شدت حافظه کوتاه مدت را کاهش می‌دهد. بنابر تحقیقات انجام شده، نوع نوشیدنی در اختلال مغزی مؤثر است. نوشیدنی هرچقدر سنگین‌تر باشد، تأثیر بیشتری بر زوال عقل دارد و ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد. مصرف‌ نوشیدنی‌های الکلی همچنین سطح سروتونین در مایع مغزی نخاع را کاهش می‌دهد. مصرف نوشیدنی‌های الکلی منجر به ایجاد نگرانی در افراد شده و توانایی تصمیم گیری در آنها را کاهش می‌دهد. بنابراین افراد کنترل خود را در نوشیدن از دست داده، و وضعیت برای آنها بدتر می‌شود. زیرا مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد. علاوه بر تأثیر مستقیم  بر روی عقل می‌توان به تأثیر منفی الکل بر روی سیستم عصبی، فشار خون بالا، دیابت، مشکلات کبدی و کاهش شنوایی نیز اشاره نمود.

معمولاً یکی از نگرانی‌های اعضای خانواده، ترک عادت نوشیدن‌، نوشیدنی‌های الکلی در افرادی است که در مراحل اولیه زوال عقل قرار گرفته‌اند. با این وجود بهتر است برای جلوگیری از پیشرفت بیماری مانع از مصرف چنین نوشیدنی‌ها توسط  افراد آلزایمری شوند.

البته بعضی از نوشیدنی‌های الکلی برای بهبود برخی بیماری‌ها توصیه می‌شود که به دلیل درصد کم‌ الکل در این نوشیدنی‌ها می‌توان آثار مخرب آن را بر روی مغز نادیده گرفت. که شرایط استفاده از این نوشیدنی‌ها وابسته به شرایط سنی و سلامت قلب و عروق افراد است. بنابراین باید این نوشیدنی‌ها را زیر نظر پزشک و با تجویز او مصرف نمود.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن