زیباییسلامت باش

مشکلات پوستی بزرگسالان را بیشتر بشناسید. (قسمت دوم)

مشکلات پوستی ممکن است نتیجه یک عفونت، یک بیماری مزمن، یا تماس با مواد حساسیت‌زا یا محرک باشد. اگر فکر می‌کنید که چنین مشکلی دارید، برای دریافت اطلاعات بیشتر ادامه این مطلب را بخوانید.

۱۱-تگ‌های پوستی (زوائد پوستی)

زوائد پوستی که معمولاً رنگی تیره‌تر از پوست دارند، از طریق یک ساقه کوتاه به پوست متصل می‌شوند. این زوائد معمولاً در گردن، قفسه سینه، پشت و زیر بغل ظاهر می‌شوند و معمولاً در زنان و افراد مسن رایج‌تر است. این تگ‌ها هیچ دردی ندارند و مشکل جدی ایجاد نمی‌کنند و پزشک می‌تواند آن را به‌راحتی از روی پوست شما بردارد.

۱۲-آکنه

آکنه وقتی ایجاد می‌شود که منفذ پوست با چربی بسته می‌شود و سلول‌های مرده پوست ملتهب می‌شوند و منافذ پوستی که باز می‌مانند و تیره می‌شوند، جوش سرسیاه نامیده می‌شوند. منافذ کاملاً مسدود شده، جوش‌های سرسفید هستند. باکتری‌ها و هورمون‌ها عوامل ایجاد آکنه بوده و آکنه‌ها اغلب روی صورت، قفسه سینه و پشت ظاهر می‌شوند. برای کنترل آکنه همیشه نواحی چرب را تمیز نگه‌دارید و آکنه‌ها را فشار ندهید چون باعث عفونت و اسکار می‌شوند.

۱۳-قارچ لای انگشتان پا

این عفونت پوستی باعث می‌شود که پوست پای شما قرمز شود و حالت سوزش، خارش و پوسته پوسته داشته باشد. این بیماری مسری است. برای پیشگیری از کفش‌های فرد مبتلا استفاده نکنید و بدون کفش و دمپایی در رخت‌کن‌ها و کناره‌های استخر راه نروید. در صورت ابتلا از لوسیون های ضد قارچ استفاده کنید و کفش‌هایتان را تمیز و خشک نگه‌دارید.

۱۴-خال گوشتی

خال‌های گوشتی معمولاً قهوه‌ای یا مشکی هستند و اغلب در سنین زیر ۲۰ سال بروز می‌کنند. بعضی از این خال‌ها در طول زمان تغییر می‌کنند، باید مراقب این تغییرات باشید و در صورت مشاهده رنگ غیر معمول، خونریزی یا خارش به پزشک مراجعه کنید.

۱۵-لک‌های ناشی از پیری یا بیماری کبدی

مشکلات پوستی لکه‌های روی بدن هستند. این لک‌های قهوه‌ای یا خاکستری در حقیقت ناشی از پیری نیستند، بلکه در پیری بیش‌تر رایج هستد. علت ایجاد لک‌ها قرار گرفتن در معرض نور خورشید است و به همین خاطر بیشتر روی صورت، دست‌ها و بازوها بروز پیدا می‌کنند. برای درمان می‌توان از کرم‌های سفیدکننده، لایه‌برداری پوست و نور درمانی استفاده کنید.

۱۶-لک حاملگی

این لک‌ها از جمله مشکلات رایج پوستی هستند که در نیمی از زنان باردار ایجاد می‌شود، به رنگ قهوه‌ای هستند و روی گونه‌ها، بینی، پیشانی و چانه ظاهر می‌شوند. این لک‌ها بعد از به دنیا آمدن نوزاد، خود به‌ خود برطرف نمی‌شوند بلکه باید از کرم‌های خاص یا لیزر برای درمان استفاده کرد. نور آفتاب لک‌ها را تشدید می‌کند بنابراین همیشه از ضد آفتاب SPF 30 باید استفاده کرد.

۱۷-زگیل

زگیل‌ها معمولاً روی انگشتان یا روی دست‌ها ایجاد می‌شود. علت ایجاد زگیل ویروس پاپیلومای انسانی است که با تماس با فرد حامل ویروس سرایت می‌یابد. برای پیشگیری از زیادشدن زگیل‌ها آن‌ها را با باند بپوشانید، خشک نگهشان دارید و سعی نکنید آن‌ها را بکنید… زگیل‌ها معمولاً بدون درد هستند، پزشک می‌تواند با تکنیک‌های خاص مثل جراحی، لیزر و ترکیبات شیمیایی آن‌ها را از بین ببرد.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن