پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

اندوه کودکان و اقداماتی در راستای کمک به آن‌ها

همان‌طور که شما دوست دارید از کودکتان مراقبت کنید، اندوه بخش طبیعی زندگی بوده و گاهی اوقات او باید با آن‌ها روبه‌رو شود. صرف‌نظر از اینکه این اندوه می‌تواند به علت از دست دادن یک حیوان خانگی، عضوی از خانواده یا یک دوست باشد، کودک شما می‌تواند به شیوه‌های بسیاری احساساتش را بروز دهد. فعالیت‌های پیشنهادی که به او کمک می‌کنند تا این مسئله را فراموش کرده و یاد و خاطره شخصی را که دوست داشته گرامی بدارد، او را قادر می‌سازد تا به روند بهبودیش در حین زنده نگه‌داشتن خاطرات آن شخص ادامه دهد.

داستان‌گویی برای بهبودی غم و اندوه

غم و اندوهی سلامت، دربردارنده یافتن راه‌هایی برای انطباق‌پذیری با زندگی بدون حضور شخص فوت شده و پیدا کردن راه‌هایی برای به خاطر آوردن اوست. همان‌طور که کودک شما در طول دوره سوگواری با خودش کلنجار می‌رود، نیاز دارد تا شما به داستانش درباره چیزی که اتفاق افتاده و اینکه او چطور برای اولین بار این مسئله را حس کرده و چه احساسی در مورد آن داشته، با دقت و حوصله گوش کرده و او را تشویق کنید تا برای گفتن به شما در مورد شخصی که از دست داده داستان‌سرایی کند.

نگهداری خاطرات خوشحال‌کننده

کودک شما می‌تواند از اشیایی برای نگهداری از خاطرات جهت گرامی داشتن آن شخص نیز استفاده کند. به او کمک کنید تا تصاویری را پیدا کند و آلبوم تصویر ویژه‌ای را درست کند که خود بیانگر داستان رابطه او با شخصی که از دست داده باشد. او همچنین می‌تواند یک جعبه یادبودی را درست کرده و تزئینش کند تا بتواند یادآور شخص از دست رفته باشد، مانند قلاده یک حیوان خانگی و برچسب‌ها یا کارت‌های تولدی که از طرف پدربزرگش هدیه گرفته بوده است.

این مطلب را نیز بخوانید: اجتماعی بودن چه اثراتی روی سلامتی بدن دارد؟ ( قسمت اول )

خلق کمک‌رسان‌های خاطره

فعالیت‌های هنری و نویسندگی نیز می‌تواند به کودکتان کمک کند تا به شکل دیگری با غم و اندوه سروکار داشته باشد. به او کمک کنید تا یک تکه‌کاری از تصاویر آن شخصی که دوستش داشته ایجاد کند که نمایانگر آن شخص و علاقه‌مندی‌ها و سرگرمی‌هایش باشد و این کار را با استفاده از تصاویر یا برش‌هایی از مجلات و هرچیز دیگری که فرزند شما آن را مفید می‌داند، انجام دهد.

کودک شما می‌تواند یک تصویری را نقاشی کند که نمایانگر خاطره‌ای ویژه همراه با شخص از دست رفته باشد یا توضیح دهد که او هم‌اکنون در مورد این مسئله چه حسی دارد. اجازه دهید تا کودک شما راحت باشد و از آن چیزی که در قلبش میگذرد، بنویسد. او می‌تواند هر آن چیزی را که به ذهنش می‌رسد در ارتباط با شخص از دست رفته یا احساساتش بنویسد.

گرامی داشتن خاطرات در بلندمدت

برخی کودکان ممکن است از راهکارهای معمولی‌تر برای به خاطر آوردن شخص از دست رفته استفاده کنند. کودک شما ممکن است بخواهد یک سپاسگزاری و قدردانی را برای شخص از دست رفته با کاشت یک درخت ایجاد کند یا در یک راهپیمایی خیریه شرکت کند. شما می‌توانید یک مراسم سالانه ایجاد کنید تا به او کمک کنید خاطرات ویژه‌اش را در طول زمان زنده نگه دارد.

مطالب مرتبط
منبع
livestrong
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن