پزشکی

آکنه چیست و چگونه درمان می‌شود (قسمت اول)

همه ما تا کنون تجربه آکنه را بر روی پوست خود داشته‌ایم. آکنه‌ها می‌تواند بر روی پوست صورت، گردن و پشت، حتی بر روی لثه‌ها و درون دهان دیده شوند. در قسمت اول مقاله می‌خواهیم آکنه‌ها را بیشتر بشناسیم.

تمام آکنه‌ها به یک شکل تشکیل می‌شوند. زمانی که چربی‌های موجود در پوست با سلول‌های مرده مخلوط شوند و منافذ پوست را مسدود کنند می‌گوییم پوست دچار اکنه شده است. اغلب به چنین حالتی جوش سرسفید نیز گفته می‌شود. آکنه‌ها شامل باکتری‌هایی به نام p.acne هستند. البته وجود چنین باکتری در سطح پوست شما کاملاً طبیعی است؛ اما هنگامی که منافذ پوست را همراه با چربی پوست و سلول‌های مرده پوست مسدود کنند به عفونت تبدیل می‌شوند. این عفونت در زیر پوست منجر به قرمزی و تورم نیز می‌شود.

آکنه دندانی چیست؟

از آنجا که آکنه‌های دندانی در عمق بیشتری از پوست تشکیل می‌شود فرم شدیدتر آکنه به شمار می‌رود. این نوع آکنه‌ها برخلاف انواع دیگر به راحتی قابل مشاهده نیست. در این نوع بیماری پوستی، بخشی از پوست تیره می‌شود و به نظر می‌رسد چیزی زیر پوست وجود دارد. لمس نقطه مورد نظر بسیار دردناک است. اما بر روی پوست جوشی مشاهده نمی‌شود.

آکنه کیستیک

آکنه‌های کیستیک یکی از شایع‌ترین انواع آکنه‌ها است؛ که مانند یک جوش بزرگ و قرمز در پوست دیده می‌شوند. اغلب درون آنها  عفونت وجود دارد. این آکنه‌ها زمانی رخ می‌دهند که سیستم ایمنی بدن به محتویات درون آکنه‌ها حمله ور می‌شود و برای جلوگیری از انتشار محتویات درون آکنه به بدن، محتویات را به شکل گلوله تبدیل می‌کند. به همین دلیل کیست‌ها به مرور زمان سفت و مقاوم شده و به عمق بیشتر پوست نفوذ می‌کنند.

گزینه‌های درمانی آکنه‌ها

محصولات درمانی OTC معمولاً برای درمان آکنه‌های سطحی پوست کارایی دارند. OTC حاوی اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید است؛ که به رفع سلول‌های مرده در سطح بدن و باز شدن منافذ پوست کمک می‌کند. همچنین منجر به روشن شدن پوست می‌شود؛ اما این دارو برای درمان آکنه‌های دندانی به دلیل عمق بیشتر آکنه در پوست کارایی نخواهد داشت.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن