پزشکیسلامت باش

خستگی و روش های برطرف کردن آن

خستگی شکایت رایجی در بین مردم است، مخصوصا افرادی که در میان سالی قرار دارند. خوشبختانه راه‌های زیادی وجود دارد برای اینکه ما انرژی خود را تقویت کنیم، حتی بعضی از این راه‌ها سرعت پیری را هم کاهش می‌دهد.

۱-رفع مشکلات سلامتی

خستگی در بیماری‌های مانند دیابت، بیماری قلبی و عروقی، آرتروز،کم خونی و مشکلات تیروییدی شایع است. اگر احساس خستگی غیر عادی می‌کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید. خیلی از داروها در بازار وجود دارند که باعث رفع مشکل خستگی در ما می‌شوند. از جمله این داروها می‌توان به داروی فشار خون، آنتی هیستامین، دیورتیک ها و غیره اشاره کرد. اگر بعد از مصرف دارویی احساس خستگی داشتید با پزشک خود مشورت کنید.

۲-فعالیت کلی برای رفع خستگی

آخرین چیزی که شما در ورزش کردن می‌توانید احساس کنید، خستگی است و مطالعات در این زمینه نشان داده که فعالیت‌های فیزیکی باعث افزایش انرژی در انسان می‌شود. کری جی استوارت، استاد پزشکی و مدیر فیزیولوژی ورزشی بالینی و تحقیقاتی در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید: ورزش مداوم با بهبود انرژی و کیفیت مناسب زندگی همبستگی دارد.

۳-فعالیت بدنی داشته باشید

هرچند همه تمرین‌ها برای بدن فوایدی دارد، اما یوگا برای افزایش انرژی می‌تواند خیلی موثر باشد. مطالعات در ایتالیا نشان داد افرادی که به مدت ۶ هفته، هفته ای ۱ بار به ورزش یوگا می‌رفتند تغییراتی در زمینه رفتار، روشن فکری و اعتماد به نفس داشتند. هیچ وقت برای تلاش کردن دیر نیست. محققان دانشگاه اورگان با انجام آزمایش روی ۱۳۵ زن و مرد در فاصله سنی ۶۵ تا ۸۳ ساله که به مدت ۶ ماه ورزش یوگا را انجام می‌دادند به این نتیجه رسیدند که این افراد احساسات مثبت‌تر و انرژي بیشتری را تجربه کردند.

۴-نوشیدن مقدار زیادی آب

کم آبی در بدن انرژی را کاهش می‌دهد. دان جودلسون، استاد رشته کینزیولوژی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در فالورتن می‌گوید: کم آبی برای ورزشکاران خیلی سخت‌تر است. این خیلی منطقی است که افرادی که دچار کم آبی هستند احساس خستگی کنند حتی اگر فقط کارهای روزمره خودشان را انجام می‌دهند.کم آبی هم چنین باعث کاهش تمرکز و هوشیاری هم می‌شود. چگونه باید متوجه شوید به اندازه نیاز ااب می‌نوشید؟ جودلسون بیان می‌کند: ادرار باید به رنگ زرد کم رنگ باشد ولی اگر تیره‌تر بود یعنی نیاز به نوشیدن بیشتری آب دارید.

۵-زود به خواب رفتن

کمبود خواب خطر حوادث را افزایش می‌دهد و یکی از دلایل اصلی خستگی روزانه است. راه حل: برای خواب کامل شب به اندازه کافی در رخت خواب بمانید.
افرادی که در مطالعه دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۰۴ ثبت نام کردند، می‌توانستد تا زمانی که خودشان می‌خواهند بخوابند در نتیجه این آزمایش، افراد انرژی بیشتر و خستگی کمتری را گزارش کردند. عادات خواب خوب باعث مزایای سلامتی مهمی می‌شود. اگر احساس خستگی می‌کنید و چشم‌هایتان بسته می‌شود در بعد از ظهر خواب کوتاهی کنید. خواب کوتاه باعث افزایش کارایی، یادگیری و هوشیاری می‌شود.

۶-ماهی بخورید

برای بهبود عملکرد قلب خوب است و روغن امگا ۳ آن باعث افزایش انرژی می‌شود. مطالعه‌ای که دانشجویان در سال ۲۰۰۹ انجام دادند نشان داد استفاده از این روغن در یک ماه روزی یک بار باعث افزایش انرژی و واکنش روانی می‌شود.

۷- زمان را با ساعت بدن خود را تنظیم کنید.

بعضی از افراد در هنگام صبح خوشحال پر انرژی و شوخ طبع هستند و بعضی افراد در شب بهترین رفتار و انرژی بیشتری دارند.این تفاوت‌های فردی در میزان انرژی مربوط به ساختار بیولوژیکی، مغزی و ژنتیک ما است. بنابراین آن ها به سختی می‌توانند خود را تغییر دهند. پس ریتم روزانه خود را بشناسید و برنامه‌های مربوط به خودتان را با شرایطی که دارید وفق دهید.

۸-کاهش وزن اضافی

استوارت، از دانشگاه جانز هاپکینز بیان می‌کند، از دست دادن وزن اضافی می‌تواند باعث افزایش انرژی در شما شود. حتی کاهش کمی در چربی بدن، منجر به بهبود خلق و خوی، توانایی و کیفیت زندگی می‌شود.متخصصان کاهش وزن توصیه می‌کنند برای کاهش وزن باید به دنبال فعالیت فیزیکی بیشتر، رژیم غذایی متعادل‌تر برویم.

۹- بیشتر بخورید

بعضی افراد ممکن است میزان کمی غذا در روز بخورند و این کار باعث کاهش سطح خون در بدن آن‌ها می‌شود. از کربوهیدارت‌های بیشتری استفاده کنید چون این مواد به مدت طولانی‌تری در بدن می‌مانند و نوسانات قندی را در شما کاهش می‌دهند.اگر تصمیم گرفتید غذای بیشتری میل کنید مراقب باشید دچار افزایش وزن نشوید.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن