تغذیهسلامت باش

فواید پسته ؛ ۹ مزیت سلامتی بخش آن (قسمت اول)

پسته از نظر مشخصات و خواستگاه، میوه خوراکی از درختان Pistacia vera، حاوی چربی‌های سالم است و از فواید پسته می‌توان به پروتئین بالا، فیبر و آنتی اکسیدان‌های بسیار خوب اشاره کرد.

فواید پسته بسیار زیاد است، نه تنها پسته برای مصرف خوراکی خوشمزه و سرگرم کننده است، بلکه حاوی مواد فوق‌العاده سالم هستند. آنها همچنین حاوی مواد مغذی ضروری هستند که برای کاهش وزن و سلامت قلب و روده نیز مفید است. جالب توجه است، مردم از ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد فوائد پسته را می شناختند و از آن به عنوان یک خوراکی خوشمزه بهره برده اند. امروزه کاربرد این میوه در بسیاری از غذاها، از جمله بستنی و دسرها بسیار محبوب است. در اینجا ۹ مزیت سلامتی پایه ای و اثبات شده از پسته بیان می شود.

غنی از مواد مغذی

پسته بسیار مغذی است، یک اونس (۲۸ گرم) که حدود ۴۹ عدد پسته و یک میان‌وعده محسوب می‌شود، حاوی ترکیبات و به مقادیر زیر است:

  • کالری: ۱۵۶
  • کربوهیدرات: ۸ گرم
  • فیبر: ۳ گرم
  • پروتئین: ۶ گرم
  • چربی: ۱۲ گرم (۹۰٪ چربی های سالم)
  • پتاسیم: ۸٪ از حد  RDI
  • فسفر: ۱۴٪ از حد  RDI
  • تیامین: ۱۶٪ از حد  RDI
  • مس: ۱۸٪ از حد  RDI
  • منگنز: ۱۷٪ از حد  RDI

به طور مشخص، پسته یکی از مواد غذایی غنی از ویتامین B6 به مقدار ۲۶% از حد RDI (حد توصیه شده روزانه) است، ویتامین B6 برای چندین عملکرد مهم، از جمله تنظیم قندخون و تشکیل هموگلوبین، بسیار حیاتی است. پسته یکی از مواد غذایی غنی از پتاسیم است، و یک اونس از آن حاوی مقدار پتاسیم بیشتر از نصف یک موز بزرگ است.

غنی از آنتی اکسیدان‌ها

آنتی‌اکسیدان‌ها برای سلامتی شما حیاتی هستند. آن‌ها از آسیب سلولی جلوگیری کرده و نقش مهمی در کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها مانند سرطان بازی می‌کنند. پسته بیشتر از بسیاری از آجیل‌ها و دانه‌ها حاوی انواع آنتی‌ اکسیدان‌ها است. درواقع، فقط گردو و پسته دارای بیشترین مقدار آنتی‌ اکسیدان هستند. در یک مطالعه چهار هفته ای، شرکت کنندگان‌ که یک یا دو وعده پسته را در روز مصرف کردند، سطوح بالاتری از لوتئین و تکوفرول داشتند، در مقایسه با شرکت کنندگان‌ که پسته نخورده‌اند. در میان آجیل، پسته دارای بالاترین میزان لوتئین و زاکسنتین است که هر دو آنتی‌ اکسیدان‌ها برای سلامت چشم بسیار مهم هستند.

آن‌ها چشم‌ها را از آسیب ناشی از نور آبی و دژنراسیون ماکولای مرتبط با افزایش سن محافظت می‌کنند، وضعیتی که بینایی را تحت تأثیر قرار می‌دهند و یا از بین رفتن دید مرکزی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، دو نوع از آنتی‌ اکسیدان‌های فراوان در پسته – پلی فنل تا و توکوفرول تا – می‌توانند بدن را در برابر سرطان و بیماری‌های قلبی محافظت کنند. جالب توجه است که آنتی‌ اکسیدان‌های موجود در پسته در داخل معده بسیار قابل دسترس هستند و در طول فرآیند هضم به خوبی جذب می‌شوند.

کم‌کالری و دارای پروتئین بالا

در حالی که خوردن آجیل مزایای بسیاری دارد، اما به‌طور معمول کالری زیادی نیز به همراه آن وارد بدن می‌شود. خوشبختانه پسته یکی از کم‌کالری‌ترین انواع آجیل است. یک اونس (۲۸ گرم) پسته حاوی ۱۵۶ کالری است، در مقایسه با ۱۸۳ کالری در گردو و ۱۹۳ کالری در پیکن (نوعی پسته بومی آمریکای جنوبی) و پروتئین آن‌ که حدود ۲۰ درصد از وزن پسته را تشکیل می‌دهد نیز قابل توجه است، زمانی که به محتوای پروتئینی انواع آجیل اشاره می‌شود، پسته در مقام اول و دوم بادام است. پسته همچنین حاوی نسبت بالاتری از اسید آمینه‌های ضروری، که بلوک‌های سازنده پروتئین هستند؛ نسبت به سایر انواع آجیل است.

اسیدهای آمینه‌های ضروری به این علت که در بدن ما ساخته نمی‌شوند و باید از رژیم غذایی دریافت شوند به این نام خوانده شده‌اند. پس به‌طورکلی مواد غذایی که حاوی این نوع اسیدهای آمینه باشند برای ما بسیار ارزشمند هستند، که پسته از آن جمله مواد غذایی است. درعین‌ حال، دیگر اسید آمینه تا به‌ عنوان نیمه ضروری در نظر گرفته می‌شوند، به این معنی که در شرایط خاص، بسته به‌سلامت فرد، می‌تواند ضروری باشد. یکی از این اسید آمینه‌های نیمه ضروری L-arginine است که ۲٪ از اسید آمینه‌های پسته را شامل می‌شود. این اسید آمینه در بدن ما به اکسید نیتریک تبدیل می‌شود که یک ترکیب بسیار مهم برای عملکرد رگ‌های خونی است و به جریان خون مناسب در رگ‌های بدنمان کمک می‌کند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن