تغذیهسلامت باش

فوائد پسته ؛ ۹ مزیت سلامتی بخش آن (قسمت دوم)

نه تنها پسته برای مصرف خوراکی خوشمزه و سرگرم کننده است، بلکه حاوی مواد فوق‌العاده سالم هستند. از دیگر فوائد پسته دارا بودن مواد مغذی ضروری است که برای کاهش وزن و سلامت قلب و روده نیز مفید است.این مطلب ادامه قسمت قبل از فوائد پسته است که در آن تعداد دیگری از مزایای این میوه کوچک اما پرفایده بیان می‌شود، س برای دانستن آن‌ها با ما همراه باشید.

فوائد پسته در کاهش وزن

به‌رغم داشتن محتوی مغذی و انبوه از انرژی، آجیل یکی از غذاهای دوست داشتنی برای کاهش وزن در این سیاره شگفت انگیز است. در حالی که مطالعات چندانی برای بررسی تأثیر پسته بر کاهش وزن انجام نگفته است، اما آن تعداد که وجود دارند امیدوارکننده هستند. پسته غنی از فیبر و پروتئین است، که هر دو با افزایش احساس سیری و کم شدن اشتها همراه است و باعث کم خوری می‌شوند. در یک برنامه کاهش وزن ۱۲ هفته ای، کسانی که یک وعده (۵۳ گرم) پسته را در روز به‌عنوان یک میان وعده بعدازظهر مصرف کردند، دو برابر کاهش شاخص توده بدنی را در مقایسه با افرادی که روزانه ۲ اونس (۵۶ گرم) چوب شور می‌خوردند، نشان دادند. یکی از عواملی که احتمالاً باعث کاهش وزن می‌شود این است که محتوای چربی آن‌ها کاملاً جذب نمی‌شود، درواقع، مطالعات نشان داده‌اند که جذب چربی از آجیل‌ها به‌طور ناقص انجام می‌گیرد، علت این رخداد باقی ماندن بخشی از محتوای چربی انواع آجیل در دیواره سلولی خود آن‌ها است که مانع از جذب کامل چربی در روده و عدم هضم آن می‌شود.

علاوه بر این، خوردن پسته‌های دارای پوست نیز برای تأمین نیاز ذهنی و حسی از خوردن مناسب است، زیرا جدا کردن مغز پسته از پوست آن زمان بیشتری را صرف می‌کند و سرعت خوردن را کاهش می‌دهد، همچنین پوسته‌های باقی‌مانده نیز یک نشانه بصری خوب از تعداد زیادی از آجیل‌هایی است که خورده شده را به ما نشان می‌دهد. یک مطالعه نشان داد افرادی که پسته‌های دارای پوست مصرف می‌کردند نسبت به افرادی که پسته‌های پاک‌شده را مصرف می‌کنند،۴۱ درصد کالری کمتری را نیز دریافت می‌کنند که به کاهش وزن کمک شایانی می‌کند.

پیشرفت و توسعه باکتری‌های سالم روده

پسته دارای فیبر بالا است و یک وعده از آن حاوی ۳ گرم فیبر است. فیبر باعث حرکت سیستم گوارش که عمدتاً بی‌حرکت است، می‌شود. اما برخی از انواع فیبرها با باکتری‌های خوب روده فرآیند هضم را بهبود می‌بخشد، که به‌عنوان پروبیوتیک تا شناخته‌شده و عمل می‌کنند. باکتری‌های روده‌ای فیبر را جذب می‌کنند و آن را به اسیدهای چرب کوتاه زنجیر تبدیل می‌کنند که ممکن است دارای مزایای سلامتی متعددی باشد، ازجمله کاهش خطر ابتلا به اختلالات گوارشی، سرطان و بیماری‌های قلبی. بوتیرات یکی از مفیدترین اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه است، و خوردن پسته باعث افزایش تعداد باکتری‌های تولیدکننده بوتیرات در روده بیش از خوردن بادام می‌شوند.

کاهش کلسترول و فشارخون

از دیگر فوائد پسته میتوان به کنترل فشار خون اشاره کرد. پسته ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را از راه‌های مختلفی کاهش دهد. به‌علاوه بالا بودن آنتی‌اکسیدان‌های پسته می‌تواند کلسترول خون را کاهش داده و فشارخون را بهبود ببخشد، بنابراین خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. بسیاری از مطالعات مربوط به پسته و چربی خون با جایگزینی بخشی از کالری روزانه در یک رژیم غذایی همراه با پسته انجام‌شده است که در ۶۷٪ از این مطالعات کاهش کلسترول تام (کل کلسترول خون)،  “کلسترول بد LDL” و افزایش ” کلسترول خوب HDL” نشان داده‌شده است. در همین حال، در هیچ یک از این مطالعات، خوردن پسته اثر منفی بر پروفایل لیپید خون را نشان نداده است.

در یک مطالعه چهار هفته ای در افراد مبتلا به کلسترول LDL بالا شرکت کنندگان ۱۰ درصد کالری روزانه خود را از پسته دریافت می‌کردند، که در این مطالعه و با رعایت رژیم غذایی بیان شده کلسترول LDL کاهش ۹٪ نشان داد. علاوه بر این، یک رژیم غذایی که ۲۰ درصد کالری روزانه از پسته تأمین می‌شد، کلسترول LDL را ۱۲ درصد کاهش می‌دهد. علاوه بر این، به نظر می‌رسد خوردن پسته سبب کاهش بیشتر فشارخون پایین‌تر (دیاستولیک) نسبت به سایر آجیل‌ها می‌شود. بررسی ۲۱  مطالعه مرتبط با مصرف پسته نشان داد که خوردن پسته، حد بالاي فشارخون (سیستولیک) را ۱/۸۲ میلی‌متر جیوه کاهش می‌دهد، در حالی که حد پایین‌تر (دیاستولیک) ۰/۸ میلی‌متر جیوه کاهش می‌یابد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن