تغذیهسلامت باش

قبل از انتخاب رژیم گیاهخواری، این ۸ نکته را بخوانید.

با اینکه کاملا واضح است مزایای متعددی برای رژیم گیاهخواری وجود دارد اما بهتر است قبل از انتخاب این رژیم، ۸ نکته‌ای را که در این مقاله مطرح‌ شده بخوانید تا اطلاعاتتان پیرامون آن کامل شود.

گیاهخواری از مدت‌ها قبل رواج داشته و بسیاری از مردم، ازجمله فیثاغورس در سال ۵۸۰ قبل از میلاد گیاهخوار بوده‌اند. گیاهخواری به‌ عنوان یکی از رژیم‌های سالم در نظر گرفته‌ شده است. جامعه گیاهی، گیاهخواری را به این صورت تعریف می‌کند که:

«گیاهخوار کسی است که از غلات، نباتات، آجیل، دانه‌ها، سبزی‌ها و میوه‌ها استفاده می‌کند و می‌تواند از محصولات لبنی و تخم‌ مرغ نیز استفاده کند. یک فرد گیاهخوار نمی‌تواند از هیچ نوع گوشتی ازجمله، مرغ، جانور شکاری، ماهی یا صدف استفاده کند.»

گیاهخواران از کمبود ویتامین B12 رنج خواهید برد

ویتامین‌های گروه B بخصوص برای مدیریت استرس و عملکرد مغز بسیار مهم هستند. گیاهخواران در معرض خطر کمبود ویتامین B12 قرار دارند. ویتامین B12 در محصولات حیوانی به پروتئین متصل می‌شود و بدون ویتامین B12 کافی، شما از افسردگی، خستگی و عدم تمرکز رنج می‌برید. به دلیل وابستگی ویتامین B12 به پروتئین‌های حیوانی تا زمانی که گیاهخواران در رژیم غذایی خود از شیر و تخم‌مرغ استفاده نکنند، جبران این ویتامین برای آن‌ها بسیار سخت است. این ویتامین ضروری به مقدار کم در برخی از جلبک‌ها یافت می‌شود و به برخی از مخمرها اضافه‌شده است، اما تحقیقات در حال حاضر اطلاعات کافی در مورد اینکه آیا این نوع از ویتامین B12 کیفیت خوبی دارد یا نه را ندارند.

این مطلب را بخوانید: فواید ویتامین B12 برای بدن

بدن قادر به ساخت این ویتامین نیست، به این معنی که باید از طریق غذا یا مکمل وارد بدن شود. تحقیقات گروه ژنتیک دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۳ نشان داد که ویتامین B12 بر ای ساخت گلبول‌های قرمز، DNA و سایر فعالیت‌های بدن ضروری است و کمبود ویتامین B12 می‌تواند موجب افسردگی، پارانویا، توهم و از دست دادن حس بویایی و چشایی شود.

شما از اضطراب و افسردگی رنج خواهید برد

طبق گزارش CBS آتلانتا، گیاهخواران نسبت به همتایان خود از اضطراب و افسردگی رنج می‌برند. افسردگی و اضطراب می‌تواند ناشی از کمبود ویتامین‌های ضروری و اسیدهای آمینه باشد که تنها در محصولات گوشتی ازجمله امگا ۳ موجود در ماهی آزاد وحشی یافت می‌شود. بدون مصرف مکمل درست و درک مناسب از رژیم غذایی، ازجمله اهمیت مواد مغذی خرد و کلان، افسردگی و اضطراب می‌تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود و سلامت و رفاه عمومی گیاهخواران را کاهش دهد.

اگرچه گزارش‌های مربوط به‌سلامتی و شیوه زندگی نشان می‌دهد که گیاهخواران BMI کمتری دارند و الکل و مواد مخدر کمتری مصرف می‌کنند، همچنین نشان می‌دهد که نسبت به گوشت‌خواران از بیماری‌های مزمن‌تری رنج می‌برند و بیشتر به پزشک مراجعه می‌کنند. شما می‌توانید از رژیم های غذایی که باعث کاهش افسردگی میشود استفاده کنید.

شما از چاقی وزن رنج خواهید برد

هنگامی‌که گیاهخوار می‌شوید غذاهای بسیاری پیش روی شما قرار دارد، اما چون گوشت مصرف نمی‌کنید دلیلی نمی‌شود که رژیم گیاهخواری رژیم کاملاً سالمی است. از آنجا که پیتزا و آبجو در زیرمجموعه رژیم گیاهخواری قرار می‌گیرند، بنابراین چنین رژیمی برای حفظ وزن رژیم کم‌خطری نیست.

تنها به این دلیل که یک گیاهخوار در بسیاری از موارد با یک شیوه زندگی سالم همراه است، به این معنا نیست که این رژیم همیشه درست است. استفاده از نان و پاستا و عدم درک اینکه کدام منبع پروتئینی را نباید مصرف کنید، می‌تواند باعث تجمع چربی در بدن شود که بیماری‌هایی همچون دیابت و التهاب مزمن را در پی دارد.

اگر انتخاب رژیم گیاهخواری از روی غریزه باشد و درک درستی از کنترل مواد غذایی و جایگزین‌های مضر تغذیه‌ای وجود نداشته باشد، شما می‌توانید خود را برای غذاهای گیاهی آماده کنید که می‌تواند مشکلات جدی برای شما ایجاد کند. آجیل مثال خوبی است، اما تنها به این دلیل که جزو مواد غذایی سالم شناخته می‌شود، این بدان معنی نیست که شما باید آن را بیش‌ازحد بخورید. خوردن کالری بسیار زیاد در چربی باعث افزایش وزن می‌شود. خوردن کالری بیش‌ازحد در کربوهیدرات نیز موجب افزایش وزن می‌شود. خوردن کالری بیش‌ازحد در پروتئین نیز موجب افزایش وزن می‌شود. آیا در اینجا الگویی می‌بینید؟

شما بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار خواهید داشت

در این رژیم، خوردن مقدار زیادی از میوه‌ها و سبزی‌ها باید هدف ما باشد، اما هنگامی‌که شما گوشت را کنار می‌گذارید درواقع پروتئین کامل را کنار گذاشته‌اید که تنها در محصولات حیوانی یافت می‌شود. کامل به معنای چیزی بیش از اسیدآمینه‌های ضروری است، کامل به معنای اسیدآمینه‌های حاوی گوگرد در رژیم غذایی است. بدون داشتن گوگرد کافی که اکثراً در گوشت گاو و ماهی یافت می‌شود، بدن با فعالیت‌های بیولوژیکی پروتئین و آنزیم‌ها مبارزه می‌کند.

به‌طور خلاصه، مصرف کم گوگرد در ارتباط با رژیم گیاهخواری می‌تواند منجر به سطح بالای هوموسستین خون شود که ممکن است باعث ایجاد لخته‌های خون در شریان‌ها شود، لخته‌های خون باعث افزایش خطر سکته مغزی و حمله قلبی می‌شود.

شما از کلسترول پایین رنج خواهید برد

در ابتدا فکر می‌کنید کلسترول کم‌، چیز خوبی است. بله زمانی که کلسترول LDL است باید کم باشد، کلسترول LDL از خوردن غذاهای ناسالم به وجود می‌آید؛ اما زمانی که کلسترول HDL (کلسترول خوب) است می‌تواند مسائل مربوط به‌سلامتی را ایجاد کند. به گفته درمانگاه mayo، HDL در همه سلول‌های بدن ما وجود دارد و می‌تواند مانع از بیماری‌های قلبی شود، اما LDL بیش‌ازحد باعث ایجاد پلاک در شریان‌ها شده و منجر به بیماری‌های قلبی می‌شود.

کلسترول نوع خوب، درواقع برای ساخت هورمون‌های استروئیدی بدن حیاتی است. بدون کلسترول، بدن قادر به تبدیل هورمون‌ها نیست و این امر می‌تواند باعث آسیب در سیستم غدد درون‌ریز شود.

یک گیاهخوار بدون داشتن رژیم متعادل، یعنی پروتئین کافی، سبزی‌ها کافی و چربی‌های خوب کافی، می‌تواند آدرنال‌های خود را مختل کند که به‌طور مستقیم به غدد درون‌ریز متصل هستند و بدن برای ایجاد و ترکیب هورمون‌ها به آن‌ها نیاز دارد. شش هورمون بزرگ در بدن کمک می‌کنند متابولیسم کربوهیدرات‌ها و تعادل الکترولیتی انجام شود.

شما از تراکم پایین استخوان و پوکی استخوان رنج خواهید برد

پوکی استخوان بیماری است که در آن استخوان‌ها نازک‌تر و ضعیف‌تر می‌شوند و با حرکات روزانه شکستگی‌ها شدیدتر می‌شوند. خطر ابتلا به پوکی استخوان با تراکم پایین استخوان افزایش می‌یابد. تراکم استخوان می‌تواند به‌طور مستقیم با رژیم غذایی و سبک زندگی و بسیاری از عوامل دیگر مرتبط باشد. با داشتن رژیم گیاهخواری، مقدار قابل‌توجهی از مواد مغذی را نمی‌توانید دریافت کنید و رفته‌رفته استخوان‌ها شروع به شکست می‌کنند. اگر رژیم غذایی گیاهخواری شما متعادل نیست و مواد مغذی مناسب را جذب نمی‌کند، بدن شما می‌تواند شروع به شکسته شدن کند.

اخیراً پروفسور Tuan Nguyen از موسسه تحقیقات پزشکی گارون سیدنی، تحقیقات استرالیایی و ویتنامی را در خصوص مقایسه استخوان گیاهخواران و گوشت‌خواران انجام داد. دکتر Ho-Pham Thuc Lan از دانشگاه Pham Ngoc Thac به پروفسور کمک کرد. در پایان این بررسی، با افزایش حدود ۵ درصد جمعیت گیاهخواری در قاره‌های غربی و گزارش‌های پوکی استخوان_۲ میلیون در استرالیا و نزدیک به ۵۴ میلیون در امریکا_کاهش تراکم استخوان گیاهخواران یک مسئله جدی بود که باید موردتوجه قرار می‌گرفت.

همه چیز درباره گیاهخواری را اینجا بخوانید

شما بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال خواهید بود

سرطان در امریکا بسیار شایع است و بهترین حالت برای هر فرد این است که بتواند بدن خود را سالم نگه دارد تا از ابتلا به سرطان جلوگیری کند. در اکثر مطالعات گیاهخواران بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند، اما مطالعات اروپایی آکسفورد با بیش از ۶۳ هزار زن و مرد در انگلیس، نشان داد که خطر ابتلا به سرطان کولورکتال در گیاهخواران بیشتر از گوشت‌خواران است.

شما مواد غذایی فراوری‌شده بیشتری خواهید خورد

بسته به اینکه چقدر در انتخاب رژیم گیاهخواری مصمم هستید، این رژیم می‌تواند نیاز به جایگزینی بسیاری از مواد غذایی را ایجاد کند، اما در صورت استفاده نکردن از گوشت، تخم‌مرغ و فراورده‌های لبنی، از چه جایگزین‌هایی استفاده می‌کنید؟ جایگزین شما باید حاوی مواد گیاهی سالم باشد. واقعیت این است که اکثر جایگزین‌های گیاهی جایگزین‌هایی هستند که حتی گوشت‌خواران نیز باید از آن‌ها اجتناب کنند تا شاد و سالم باقی بمانند.

به‌عنوان نکته پایانی، هر سبک زندگی را که انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید چیزی بیش از پروتئین‌ها و محصولات حیوانی برای بدن سالم نیست.
مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن